Szerelem 50 felett – 3. rész: Kire vágyunk? Ki az, akit biztosan nem akarunk?

A kutatások szerint 50 éves kor felett jobb önismeretünknek és tapasztalatainknak köszönhetően érettebben, könnyebben alakíthatunk ki tartós és kiegyensúlyozott párkapcsolatot. Nagyobb érzelmi stabilitást tudunk nyújtani, és jobban összpontosítunk a társunkra. Pszichológusoktól származó esettanulmányok és kutatási eredmények alapján Francine Russo újságíró útmutatót kínál az előző kapcsolatok lezárásához, a gyászfeldolgozáshoz és a szülői minták felismeréséhez. Nem csak az érett kapcsolatok mozgatórugóit tárja fel, hanem praktikus tanácsokkal látja az olvasót. A Szerelem 50 felett című kötetet, melyből több részletet is közlünk, a HVG Könyvek adja ki.

  • hvg360 hvg360
Szerelem 50 felett – 3. rész: Kire vágyunk? Ki az, akit biztosan nem akarunk?
Francine Russo: Szerelem 50 felett
A sorozat előző részeit itt olvashatja. A könyvet ide kattintva megrendelheti a kiadótól.

Valószínűleg vannak dolgok, amelyeket soha többé az életben nem vagyunk hajlandóak eltűrni. Nárcisztikusak szóba sem jöhetnek! Se függők. Szerencsejátékosok, alkoholisták kizárva. Semmiképp nem lehet _______________ . – Ide ki-ki beírhatja, mi áll tiltólistája első helyén. Azt már nehezebb felismerni, mi volt jó egy sikertelen kapcsolatban – de azért próbáljuk meg.

Alan halála után csak azt tudtam, hogy most az kell, ami nála hiányzott: szenvedély és izgalom. Nem kerestem azt a kedvességet, megbízhatóságot és támogatást, amit benne olyan nagyra értékeltem. Így hát olyan férfiakba estem bele, akik első látásra belém habarodtak, és látványos módokon vallottak szerelmet. Nekem romantika kellett, amit – gyakran legnagyobb bánatomra – meg is kaptam. Idővel okosabb lettem. Többekkel beszéltem, akik már jóval előrébb jártak, mint én 50 évesen.

Ross a legjobb példa erre. 59 évesen, egy váratlan válás sokkja után csakis arra összpontosított, milyen erősségei legyenek a következő és reményei szerint utolsó partnerének. „Az egyedül töltött idő alatt sokat tanultam a nőkről, a fájdalomról, önmagamról – meséli. – És a hitemnek ebben komoly szerep jutott.” Tudta, hogy olyan keresztény nőt szeretne maga mellé, akinek vannak gyerekei, szilárd az értékrendje, jó a humorérzéke és öntudatos. Olyan nő legyen, aki képes megállni a saját lábán, és nem csimpaszkodik rá, mint a volt felesége.

Az eHarmony weboldal Melanie-t – a mostani feleségét – javasolta, ám barátaik úgy ítélték meg, hogy ők ketten nem illenek össze. A férfi gazdag. A nő egészségügyi dolgozó – egy világ választotta el őket, no meg a vasút, ami az ő déli kisvárosukban szó szerint „vízválasztó” volt.
Melanie szintén olyan társat keresett, „aki hívő, jó a humorérzéke és családcentrikus” – akárcsak ő. A sorsukat az eHarmony kérdőívének ezen pontja pecsételte meg: Ha megérkezünk egy partira, mellettem maradsz, vagy inkább elvegyülsz a tömegben? Mindketten azt válaszolták: Elvegyülök!
Ragaszkodtak ahhoz, hogy két független ember, két egyenlő fél egységét teremtsék meg, ami a valódi intimitás elengedhetetlen feltétele. Amikor Ross valami lovagiasnak szánt dolgot mondott, Melanie visszavágott: „Nekem nem kell, hogy egy férfi megmentsen!” Ross el volt ragadtatva. Nem akart olyan nőt, akit meg kell menteni, és ezt Melanie-nak is a tudtára adta. A hatalmas vagyoni eltérés ellenére alapvetően azonos értékrendet vallottak – egyetértettek például abban, hogy adakozniuk kell a kevésbé szerencsések javára.