Nemcsak az aszálytól félnek a gazdák, hanem a kiszámíthatatlan államtól is

6 perc

2023.01.24. 05:00

A gazdálkodók újabb vízhiányos, aszályos tavasztól-nyártól tartanak a legjobban. Mivel a szabályozási keretrendszert még nem hirdette meg a kormány, egyre nagyobb a tanácstalanság.

„Ülünk a dágványban, és várjuk, hogy a mentő jön-e, vagy a hullaszállító”

– érzékelteti a kormányzat bénultságát Horváth Gábor, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) főtitkára. Nemcsak az időjárás kiszámíthatatlan, hanem egyelőre ismeretlenül változik a támogatási rendszer, és a gabonapiac is összeomlott.

2023 persze jobban indul, mint az előző év, hiszen a sokévi átlagnál csapadékosabb volt az ősz és a tél, a következő hetekben pedig további nagy mennyiségű csapadék várható, ami együtt már elegendő ahhoz, hogy a talajt a felső egy méteren, tehát a kritikus gyökérzónáig feltöltse vízzel. Ez főleg az őszi kalászos növények és a repce esetében igaz, a tavaszi vetésű kukorica és napraforgó számára a nyárelő időjárása is legalább ennyire fontos.

  • Belvíz és aszály

A legtöbb, belvízzel borított terület most éppen a 2022-es aszály által legsúlyosabban érintett Dél-Alföldön van. Ez szó szerint vízválasztó lehet abban, hogy bebizonyosodjon: jó ötlet-e az Európai Unió részéről beleszólni a talajművelésbe, ugyanis hektáronként 20 ezer forint támogatás jár azoknak a gazdáknak, akik felhagynak a mélyszántással, és csak a talaj felszínét forgatják át. Ez csökkenti a talaj vízfelvevő képességét, és növeli a belvíz kialakulásának esélyét. Utóbbi önmagában nem probléma: belvizes években a tábláknak az a része, amely nem került víz alá, hozamban bőven kárpótolta a gazdákat – mondja Horváth Gábor. Ha pedig mégsem, 2023-tól már a belvizes földekre lehet földalapú támogatást igényelni. Az elsődleges cél ugyanis a mezőgazdasági területen történő vízvisszatartás.

A kukorica odalett, alma nem is volt, és már a jövő évi termés is veszélyben van

Ahol nem öntöztek, az egész termés odalett, ahol igen, ott is sokkal rosszabb minőségű, kisebb és fonnyadtabb gyümölcs termett. Az almatermés soha nem volt még olyan rossz, mint az idén, de mi a helyzet a többi gyümölccsel? Hogyan jelenik majd meg a terméskiesés a boltok polcain, és mi lesz így jövőre?