Az elmúlt évtizedekben újra felélénkült az Afrikáért folytatott versenyfutás, és a leglátványosabban Kína sprintel. Az afrikai kontinens, miután évszázadokig a nyugati hatalmak fosztogatásának legfőbb terepe volt, a csendesebben telt '90-es évek után a kétezresek elején került ismét a geopolitika fókuszába, elsősorban a klasszikus ásványkincseinek - olaj, gáz, arany és gyémánt - köszönhetően, a kétezer-tízes évek óta pedig még nagyobb jelentősége lett, a zöld átálláshoz jelen tudásunk szerint nélkülözhetetlen ritkaföldfém-készletei miatt.
A versengés ma már szerencsére nem olyan - és nem is lehetne olyan -, mint évszázadokkal ezelőtt volt, amikor a nyugati gyarmatosítóknak egy fabatkát sem ért a helyiek élete.
Ezzel együtt vannak kivételek, Oroszország nyomulása bizonyos szempontból a régi borzalmakat idézi: a térnyerés erőszakos eszközeként bevetett Wagner-csoport a kontinens több országában kizárólag a haszonszerzésre koncentrál, és a névleg a dzsihádista csoportok leverése náluk sok esetben ártatlanok kivégzésével, akár egész falvak kiirtásával jár. Ennek ellenére Oroszország még mindig nyeregben van Afrikában, mert propagandájukkal nagyon sikeresen használják ki a helyiek kvázi-örökletes Nyugat-szkepticizmusát és Kelet-szeretetét.
Az oroszok térnyerő manővereivel, és különösen a Wagner-csoport afrikai tevékenységével a cikksorozat első részében részletesen foglalkoztunk:
A Wagner-csoport viselkedése a legrosszabb gyarmatosító emlékeket idézi Afrikában: egész falvakat irtanak ki, kizárólag a pénz, az arany és a gyémánt mozgatja őket, és tisztes helyi polgárokat is simán kórházba juttatnak, ha épp úgy tartja kedvük. Ennek ellenére a kontinens több országa valósággal rajong az oroszokért, van, ahol a zsoldosseregnek szobrot emeltek, a mozik a „hőstetteikről" szóló akciófilmeket vetítik.
Most pedig a helyiek általánosságban inkább Kelet felé húzó érzelmeit sokáig szintén sikeresen meglovagló Kína nyomulását mutatjuk be.
Miután leketyegett Afrika sötét évtizede, a legsúlyosabb éhínségeket és polgárháborúkat hozó - ezzel együtt a külföldi érdeklődés minimumra csökkenésével járó - '90-es évek, Kína ébredt elsőként. De a kétezres évek elejének nagy mozgósítása sem volt előzmény nélküli, azt is már komoly, évtizedes munka előzte meg. 1949-ben létrejött a népi Kína, és már az '50-es évek közepén megindult az Afrika felé fordulás. A közeledés mögött akkor még elsősorban ugyanaz húzódott meg, mint a Szovjetunió barátkozása esetében: a nyugati hatalmak befolyását akarták csökkenteni a kontinensen.
"A kínaiak '56-ban aláírták az Egyiptommal közös testvéri szerződést, majd a tanzániait is - igazából folyamatosan építették ki a jelenlétüket a kontinensen, de mi csak most, az elmúlt tíz-húsz évben csodálkoztunk rá a mára meghatározóvá vált jelenlétre" - magyarázta lapunknak Tarrósy István, a Pécsi Tudományegyetem Politikatudományi és Nemzetközi Tanulmányok Tanszékének egyetemi tanára, a PTE Afrika Kutatóközpontjának vezetője.
A barátkozás új sebességre kapcsolásának első látványos lépése az volt, amikor Kína 2000-ben elindította a FOCAC-ot, vagyis a három évente megrendezett Forum on China-Africa Cooperation csúcstalálkozót. Ez keretbe foglalja Kína afrikai politizálását. A legutóbbi ilyen csúcsot 2021 novemberében rendezték Szenegálban, melynek keretében Kína 40 milliárd dolláros csomagot ajánlott fel afrikai fejlesztésekre, mutatott rá Tarrósy. Ennek keretében több képzési lehetőséget kínálnak afrikai országokban - nemcsak felsőoktatási, de szakképzési lehetőségeket is, amire a szakértő szerint óriási szüksége van a kontinensnek.

Hszi Csin-ping kínai államfő beszédet tart a Kínai-Afrikai Együttműködési Találkozón (FOCAC), Dakarban, 2021. november 29-én
AFP / Seyllou
A fentiek fontos kezdeményezések, és később még vissza is térünk rájuk, de nem ezek adják ki a legmonumentálisabb és leglátványosabb kínai területfoglalás elemeit. Azokat Kína az egész világot átölelő, egyes nyugati kritikák szerint nem ritkán adósságcsapdába torkolló megaprojektjének helyi beruházásai hozzák.