hvg360: Sokszor önre aggatják a sztárügyvéd jelzőt, amit rendszerint visszautasít. Miért?
Papp Gábor: Mert nem értem. Nem tudom, ki találta ezt ki. Létezik sztárközjegyző vagy sztárorvos? Vannak ügyvédek, akik jobban foglalkoztatottak, de ez a megnevezés engem miben emel ki? Mit kapok érte? Érmet? Aranylabdát? És miért éppen a büntetőügyvédekre mondják ezt, azokra miért nem, akik bonyolult családjogi ügyekkel vagy lakóparkok adásvételével foglalkoznak? Azért, mert egy büntetőügy érdekesebb, ezért többször mutatja a tévé? Sztárok szerintem a sportban vannak meg a filmekben, emiatt ez torz jelzője a magyar közvéleménynek. Azt lehet mondani egy ügyvédre, hogy szakmailag elismert vagy hiteles, de hogy sztár…
Az 50 legsikeresebb fiatal 20 év múlva
A kétezres évek hajnalán sok tehetséges, ambiciózus magyar ért el relatíve hamar, viszonylag fiatalon olyan sikereket, amit egy szűkebb, szakmai közegen túl a nagyközönség is megsüvegelendőnek tartott. Most, 20 évvel később megnéztük, ki mire vitte. Sorozatunk eddig megjelent cikkeit ide kattintva találják meg. | hvg360: Milyen szempontok alapján dönt arról, hogy elvállal-e egy ügyet? Felméri, hogy mekkora esélye van a sikerre?
P. G.: Nem, soha. Sőt bizonyos szempontból nagyobb szakmai kihívásnak látok egy nehezebben induló ügyet. Azért csak büntetőügyeket – többségükben gazdaságiakat – vállalok, mert annyira sűrű és széles lett a jogrendszerünk, hogy képtelenségnek tartom, hogy mindenhez értsek. Politikai és világnézeti szélsőségeket leszámítva, elvi kizáró ok nincsen, csak időbeli és logisztikai, a büntetőügyek ugyanis többnyire személyhez kötöttek: az ügyfelek elvárják, hogy én legyek ott a tárgyaláson, ne küldjek magam helyett helyettest, ügyvédjelöltet.