A kormány még nem bizonyította, miért jó az akkugyárak betelepülése

8 perc

2023.02.04. 09:00

Félő, hogy egysíkúvá válik a gazdaság, és azt sem garantálja semmi, hogy egy közpénzmilliárdokkal kistafírozott üzem évtizedek múlva is működni fog.

Magyarország kétségtelenül akkunagyhatalom lesz, ha minden bejelentett beruházás megvalósul a tervezett ütemben. 2030-ra évi 207 gigawattórányi akkumulátor legyártásához lesz elég az itteni kapacitás, Európában csak Németországban lesz több, 430 gigawattórányi. A magyar gazdaság szempontjából mégsem jó, sőt egyenesen káros ez az iparpolitika – vitatja a kormány érveit Győrffy Dóra, az MTA doktora, az Akadémia Közgazdaságtudományi Bizottságának elnöke.

Önmagában az, hogy egy termékre van kereslet, nem jelenti azt, hogy itt kell gyártani, Magyarországnak pedig nincs olyan komparatív előnye más országokkal szemben, ami különösebben alkalmassá tenné az akkunagyhatalmi szerepre. E gyárak érdekében a kormány forrásokat von el más területek fejlesztésétől, noha mindeddig nem mutatta be adatokkal, előrejelzésekkel, objektív érvekkel, mi abban a jó, ha nyakló nélkül települnek az országba az ázsiai üzemek. Az erőforrások ekkora koncentrációja miatt félő, hogy a gazdaság egysíkúvá válik.

Egy tanulmány szerint jóval több vizet fogyasztana a debreceni akkugyár, az önkormányzat félreértésről beszél

Csányi Nikolett - Ballai Vince Gazdaság Többek között a szennyezett talajvízzel, a határértékeket meghaladó zajterheléssel, a tűzvédelmi szabálytalanságokkal, a monitoring-kutakkal, szennyvízzel kapcsolatos aggodalmak mellett előjöttek az akkumulátorgyárakkal, és azok erőltetett telepítésével szembeni ellenérzések is a gödi Samsung-gyár ügyében kedden tartott közmeghallgatáson.

Az egyik probléma az, hogy az akkumulátorgyártás rendkívül energiaigényes, miközben az ország már most is importra szorul, mert nem képes fedezni a saját szükségleteit.