Hiába az izraeli hírszerzés csúcstechnológiája, ha a terroristák visszamennek a kőkorszakba

9 perc

2023.10.10. 04:30

Kolosszális hírszerzési hiba vagy a politikai belharcok következménye, esetleg ezek egyvelege az oka, hogy a Hamász brutális támadást tudott intézni Izrael ellen? Egy biztos: az izraeli biztonsági szervek presztízse súlyosan sérült, és ismét bebizonyosodott, hogy a technológiai fölény a hírszerzésben sem csodaszer, ha a megszerzett információt nem tudják hatékonyan felhasználni.

„Elképzelhetetlennek tartom, hogy az izraeli biztonsági szerveknek ne lettek volna előzetesen információk arról, hogy valami készül” – mondta a hvg360-nak Katrein Ferenc, aki annak idején aktív titkosszolgaként dolgozott az izraeliekkel, így közelebbről ismeri a képességeiket. Katrein azért is tartja elképzelhetetlennek, hogy a titkosszolgálati vezetőket derült égből villámcsapásként érte volna a Hamász támadása, mert az izraeli biztonsági szervek folyamatosan élet-halál harcot vívnak a terroristákkal, igyekeznek szemmel tartani őket, ügynökeik pedig behálózzák nemcsak Gázát, de Ciszjordániát is.

Katrein szerint az izraelieknek egy ekkora horderejű támadást tudniuk kellett volna jelezni. „Persze benne van a dologban, hogy hibát követtek el, de azt kizártnak tartom, hogy ne lettek volna információik” – mondta az egykori titkosszolga.

Egy neve elhallgatását kérő egyiptomi hírszerzési tisztviselő azt állította, hogy Egyiptom, amely gyakran közvetít Izrael és a Hamász között, többször is beszélt az izraeliekkel „valami nagy dologról", anélkül, hogy részletezte volna. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala ezt hazugságnak minősítette, és közölte, semmiféle információ nem kaptak Egyiptomtól, és az sem igaz, hogy a kormányfő találkozott az egyiptomi hírszerzés vezetőjével.

 

Stratégiai hibát követett el a Hamász, de Izrael nem tudja megsemmisíteni

Háború tört ki Izrael és a Hamász között, miután a terrorszervezet szombaton minden eddiginél nagyobb támadást intézett Izrael ellen, több mint ezer ember halálát okozva. De mit ér el ezzel az egésszel a Hamász? Mekkora árat fizetnek majd mindezért? Hová fajulhat a konfliktus? Erről kérdeztük Csicsmann László egyetemi tanárt, Közel-Kelet-szakértőt.

Úgy tűnik, az izraeliek Ciszjordániára összpontosítottak, és lekicsinyelték a Gázából érkező fenyegetést. Sokan ezt annak tudják be, hogy Benjamin Netanjahu kormánya a ciszjordániai zsidó telepesek támogatóiból áll, márpedig ők biztonsági szigorítást követeltek az elmúlt 18 hónapban egyre növekvő erőszakhullám miatt. Feltételezhető, hogy a Hamásznak Irán segített. Ha így van, akkor még érthetetlenebb, miért nem volt elég éber Izrael, hiszen a teheráni vezetés mindig is nemzetbiztonsági fenyegetést jelentett a zsidó államra.