Merjek-e mesterséges intelligenciát használni, ha gyarapítani akarom a pénzemet?
A mesterséges intelligencia sok tekintetben a legjobb pénzügyi partnere lehet az embernek: érzelemmentes és pártatlan, másodpercek alatt felfoghatatlan mennyiségű adatot képes feldolgozni. Szélesebb körben elérhetővé teheti a tőzsdézést a kevesebb pénzzel vagy tudással rendelkezők számára.
Minden vonzereje ellenére még a bankok sem főleg pénzügyi-tőzsdei folyamatok elemzésére, hanem ügyfélkapcsolati, illetve marketingcélokból használnak mesterséges intelligenciát (MI) – derül ki az MNB év elején megjelent elemzéséből. Arról semmilyen adat nincs, hogy konkrétan befektetési célzattal hány pénzintézet hasznosítja a gépi tanulást, arról pedig végképp nem áll rendelkezésre statisztika, hogy cégek és magánszemélyek hogyan használják az MI-t. Még az innovációra közmondásosan nyitott Egyesült Államokban is 10 százalék alatt van azon emberek aránya, akik igénybe vették már az MI szolgálatát a pénzügyeik intézésében – írja a Wired magazin. Az okok összetettek: az átlagemberek egy része, főként az idősebb korosztályban, nem rendelkezik kellő digitális iskolázottsággal, hogy az automatizált programokat kezelni tudja. A fiatalabbak közül soknak pedig egyszerűen nincs elegendő tőkéje, hogy belevágjon.
Egy nagypályás befektetők és brókerek körében végzett amerikai kutatás ugyanakkor riasztó dolgot tárt fel: a megkérdezettek 31 százaléka igénybe venné egy generatív MI befektetési tanácsait anélkül, hogy más forrásból ellenőrizné azokat. Az amerikai CFP nonprofit pénzügyi szervezet felmérése szerint, érdekes módon, a fiatalabb befektetők és brókerek azok, akik jobban tartanak az MI alkalmazásától. A kutatás során a 45 évnél idősebbek 62 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nagyon elégedett az MI tanácsaival, míg a 45 év alattiaknak mindössze a 38 százaléka. Ez azért is lényeges, mert éppen az idősebb korosztálynak van több pénze és komplexebb portfóliója, ami miatt sokkal fontosabb számukra, hogy valóban személyre szabott tanácsokat kapjanak.