Aki kitalálta a magyar és az ukrán bérelt fegyvergyár modelljét, és akire az oroszok vadásznak
Ukrajna legfontosabb fegyvergyártójának mondják Armin Pappergert, aki sosem tagadta, hogy a háborúból az általa irányított hadiipari óriás, a Rheinmetall profitál. A német cégvezér állítólag az amerikai szolgálatoknak köszönheti, hogy még él. Ők szóltak ugyanis Berlinnek, hogy az oroszok merényletet terveznek ellene. De kicsoda Armin Papperger?
Alkalmassá kell tennünk az ukránokat arra, hogy magukat megvédjék
– mondta a svájci NZZ kérdésére Armin Papperger tavaly tavasszal. Akkoriban a német cégvezető alaposan felkavarta az állóvizet azzal, hogy kezdeményezte: az általa vezetett hadiipari cég, a Rheinmetall Ukrajnában is gyártsa a világ legkorszerűbbjeként beharangozott új harckocsiját, a KF51 Párducot. Ahogy fogalmazott, a Magyarországon bevált modellt követnék: a gyárat Ukrajna építené, az ő kockázata lenne annak védelme, a Rheinmetall mindössze bérbe venné azt, hogy ott szereljék össze a páncélosokat.
A Párduc valóban párját ritkító tank: 130 milliméteres ágyúval támad, ami terepen és maximális sebességnél sem remeg meg, fel van szerelve továbbá mesterséges intelligencia alapú rakéta- és drónvédelemmel. Valószínűleg a Párduc-gyártás Ukrajnába telepítésére vonatkozó ötlet lehetett az egyik oka annak, hogy Moszkva a 61 éves üzletembert az első helyre tette állítólagos halállistáján.
Bár a Rheinmetall már megnyitotta az Ukrajnában tervezett négy gyártó- és javítóközpontjának egyikét, Párducot még nem gyártanak az orosz támadás áldozatává vált országban, és sok elemző úgy gondolja, jó ideig nem gördülnek ki ukrajnai üzemekből Párducok.
„Ez is teljesen megfelel a Papperger-stílusnak” – idézett a Financial Times brit lap egy másik német hadiipari vezetőt, aki hozzátette, versenytársára mindig is jellemzők voltak a meglepőnek szánt bejelentések.