A bizonytalan szavazókat segíthet elcsábítani a demokraták préripopulista alelnökjelöltje

5 perc

2024.08.07. 10:00

A válogatás finisében váltotta be esélyét az amerikai alelnökjelöltségre Tim Walz. Kamala Harris elnökjelölt választottja minnesotai kormányzóként Amerikában baloldalinak tartott programot vitt, de szót értett a republikánusokkal is. Donald Trumpot viszont nagyon gyorsan sikerült felbosszantania.

Amióta a visszalépett Joe Biden helyett az alelnöke, Kamala Harris közfelkiáltással a demokraták elnökjelöltje lett, biztosra vették, hogy többféle értelemben is ellensúlyt választ magához politikai társnak. Vagyis az esetleg akár Biden helyére is alkalmasnak tartottak közül nem lehet nő (Gretchen Whitmer) és kaliforniai liberális (Gavin Newsom), a választók minél nagyobb körének megnyeréséhez a profilba az afrikai ősökkel rendelkező jamaikai apától és indiai anyától született Harris mellé a fehér férfi illett. A keresés kedden ért véget, és az alelnökjelölt a jelenlegi alelnöknél alig hat hónappal idősebb, 60 éves Tim Walz minnesotai kormányzó lett.

Timothy James Walz a három testvérével együtt az alig 3500 lakosú nebraskai West Pointban született, az apja pedagógus, az anyja háztartásbeli volt. Többször költöztek az államon belül, Walz állami középiskolába járt, és a szabadidejében szívesen vadászott. A koreai háborúban katonaként megfordult apja tanácsára 17 évesen csatlakozott a Nemzeti Gárdához, ahol 24 éven át maradt, tüzér kiképzést kapott, megfordult az USA több részén, de Európában is, és segédkezett természeti katasztrófák idején. Walz 19 éves volt, amikor tüdőrákban meghalt az apja, s az anyjuk nehézségek árán és a szociális háló segítségével gondoskodott a gyerekeiről.

Az apjához hasonlóan Walz is kihasználta, hogy a hadseregben és a – nem főállású – Nemzeti Gárdában töltött szolgálatért cserébe ösztöndíj jár a felsőoktatási tanulmányokhoz, és a nebraskai Chadronban lévő főiskolán tanári diplomát szerzett. Egy évre elment Kínába tanítani, és ott ismerte meg a feleségét, Gwent, akivel 1994-ben házasodtak össze, egy lányuk és egy fiuk született, amiért Walz egy interjújában hálát adott a mesterséges megtermékenyítés lehetőségének. Kínához azzal is kötődtek, hogy ott töltötték a nászútjukat, s 1999-ben vállalkozást indítottak, amely az ázsiai országba vitt amerikai középiskolásokat nyári tanulmányutakra.