Milliárdos állami támogatások cirkulálnak Schmidt Mária vagyonkezelő alapítványának ingatlanai között

5 perc

2024.08.22. 07:00

A kormányfő történésze, Schmidt Mária milliárdos állami támogatásokkal sakkozhat, ha elfogy az általa vezetett vagyonkezelő alapítvány luxusszékházára kapott pénz – derül ki a HVG közadatigényléséből.

Jobb időket látott és jobb sorsra érdemes villa búvik meg Buda egyik legszebb övezetében, az Istenhegyi út 92. szám alatti romantikus, erdős telken. Ám miközben a környéken komoly ingatlanfejlesztések zajlanak, ez az épület láthatóan jó ideje pusztul. Itt lakott egykor Zsindely Ferenc, a Kállay-kormány kereskedelmi és közlekedésügyi minisztere 1943–1944-ben, aki az otthonában bújtatott el több tucat zsidó gyermeket és menekültet a nácik elől.

Zsindely Ferencről és feleségéről, a 2001-ben a Világ Igaza elismerésben részesült Tüdős Kláráról korábban ebben a cikkünkben írtunk:

“Ugyanúgy bántunk el a zsidókkal, mint a bolsevisták a burzsujokkal. Ez szégyen. Ez bűn.”

„Egy befolyásos kormánytag nézőpontjából követhetjük nyomon a magyar kabinet második világháborús politikáját, méghozzá nem egy történelmi számvetés keretében, hanem a munka dandárjában… minden utólagos korrekció nélkül.” Zsindely Ferenc, Teleki Pál államtitkárának naplója párját ritkító kordokumentum.

A villa immár három éve az első Orbán-kormány által alapított, Schmidt Mária által vezetett, 2022-ben „közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő” státuszt nyert Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítványé. Ingyenes állami vagyonjuttatásként kapta meg, miután a vagyonkezelője addig is ő volt. S hogy a lassan már raktárnak sem használható, dohosodó épületet legyen miből kipofoznia, az állam 1,2 milliárd forint támogatást is adott neki.

Gurul a pénz

Csakhogy az alapítvány bele sem kezdett a hányatott sorsú épület rendbe hozásába, mert a pénz más célokra, egyebek mellett a szintén attraktív budai helyszínen, a Határőr utcában lévő székháza reprezentatív felújítására kellett. Nem mintha a székházat nem állami juttatásként kapta volna négy éve, s hozzá még egymilliárd forintot is, hogy igényesen felújíthassa. A pénz azonban elfogyott, s a hiányzó 169 millió forintot az Istenhegyi útra kapott támogatásból pótolták ki.

De az 1,2 milliárd fennmaradó részéből sem jut az eredeti célra, mert a kormány egyetértésével az egészet átcsoportosították, hogy az alapítvány különféle intézményeinek, például a Terror Házának vagy a Kertész Imre Intézetnek a „szakmai többletfeladataira” költhessék – derül ki abból a közérdekű adatigénylésből, amit a HVG a két, ingyenesen kapott budai ingatlan kapcsán nyújtott be az alapítványnak.