Csehek és lengyelek iskoláztatják Orbán kedvenc üzletembereit
Miközben Nagy Márton azon sopánkodik, hogy a magyarok nem itthon költik el a pénzüket, cseh és lengyel befektetők letarolták a magyar e-kereskedelmet. A két ország vállalkozói jó néhány egyéb ágazatban is betörtek a magyar piacra, míg a Fideszhez közel álló cégek a külföldi terjeszkedéssel erőlködnek.
Nagyon úgy néz ki, hogy a csehek és a lengyelek lenyomták Magyarországot a versenyképességi versenyben, és most már inkább csak külső szemlélőként lehet nézni, melyikük diadalmaskodik a magyar cégek felett. Az online kereskedelemben legalábbis ez a helyzet.
Október 25-én immár hivatalosan is bejegyezték: a cseh Mall Group helyett a régióban éllovas lengyel Allegro lett az m-HU Internet Kft. tulajdonosa, amely eddig a mall.hu-t, ezen túl pedig az allegro.hu-t üzemelteti. A határokon átnyúló felvásárlásnak köszönhetően immár a magyaroknak is ez utóbbi névvel kell megbarátkozniuk a jövőben, ha válogatni akarnak abból a több százmillió termékből, amelyet a térség négy országának 150 ezer kereskedője kínál az Allegrón.
De mielőtt áttekintenénk az online platformon történő régiós helyezkedés eredményét, érdemes egy pillantást vetni arra, miként szivárogtak be az elmúlt években a cseh és a lengyel befektetők Magyarországra. A két rivális ország vállalkozói ugyanis egyre-másra indítanak vagy vásárolnak fel cégeket Magyarországon.
A csehek már korábban megérkeztek Magyarországra, ráadásul a legnagyobb vállalataikkal, elég csak a kormányfőjükre, az Orbán Viktorral szövetséges patriótára, Andrej Babisra gondolni, akinek az Agrofert-csoportja már másfél évtizede itt van, és bekebelezett olyan magyar márkákat, mint a sütőipari Ceres. De a cseh élelmiszeripar napjainkban is terjeszkedik: az egyik legrégebbi cseh sörfőzde, a Svijany alig pár hete indította el ital-nagykereskedését Győrött.
Miközben a magyar kormányfő vejének, Tiborcz Istvánnak a vállalatbirodalma elégedetten nyugtázza, hogy Belgrádban és Bukarestben is birtokba vett egy-egy jelentősebb irodakomplexumot, a csehek második leggazdagabb üzletembere, Radovan Vitek CPI-csoportja Magyarország legnagyobb irodaállomány-tulajdonosa és egyben üzemeltetője.