New York Times: Donald Trump újabb elnöksége afelé tereli majd Európát, hogy álljon a saját lábára

Trump próbára fogja tenni az európai szolidaritást, írja a New York Times szerzője. Az Economist szerint a jelenlegi gazdaság, politikai helyzet helyzet erőszakolhatja ki, hogy az EU a szorosabb integráció felé vegye az irányt. A Washington Post újságírója azt állítja, a trumpizmus már megfertőzte Európát. A volt NATO-főparancsnok szerint a katonai szervezet túlélheti az új amerikai elnököt. Továbbra is az amerikai elnökválasztás tovagyűrűző hullámai uralják a világsajtót, mi pedig ezekből a hírekből és véleményekből nyújtunk át újabb válogatást.

  • hvg360 hvg360
New York Times: Donald Trump újabb elnöksége afelé tereli majd Európát, hogy álljon a saját lábára

Trump visszatért

2025 januárjában iktatják be az Egesült Államok 47. elnökének Donald Trumpot, miután a novemberi választáson legyőzte a demokrata Kamala Harrist. Trump máris borzolja a kedélyeket kétes hírű jelöltjeivel, miközben még számos eljárás van ellene folyamatban. De még izgalmasabb, hogy milyen hatással lesz a második Trump-ciklus a világra, a globális biztonságra, gazdaságra - és persze Magyarországra.

Financial Times

Gideon Rachman úgy gondolja, hogy Donald Trump valóban korszakos elnökként fog bevonulni a történelembe: úgy, mint aki teljesen átalakította az amerikai politikát. Sajnos mélyreható változásokat idézett elő a politikai normákban is, amikor összeesküvés elméleteket vett át, illetve négy éve megtagadta a választási eredmény elismerését.

De hiába bíztak benne a demokraták, nem hatott a polgárokra az az érve, hogy a volt elnök fenyegetést jelent a demokrácia számára. Viszont az látszik, hogy az tengerentúlon jókora az igény az erőskezű vezetésre. Éppen ezt ismerte fel a politikus, ezért szakított a reagani tanokkal. Így azzal is, hogy az Egyesült Államoknak elő kell mozdítania a demokráciát a világban.

Bebizonyította továbbá, hogy nem idegeníti el a republikánusoktól a spanyol anyanyelvű szavazókat, ha elveti a bevándorlást. Feje tetejére állította a reaganizmust, mert ő protekcionizmust hirdeti, és a megbékélést keresi Putyinnal. Abban viszont a nagy elődöt követi, hogy alacsony adókat és deregulációt tart szükségesnek.

A sok tabudöntögetés a javára vált, a pártot pedig személyes céljaira alakította át. A következő négy év mutatja meg, hogy valóban azt hozza-e, amit a rajongói várnak tőle, vagy netán élő lidércnyomás lesz-e, írja Rachman.