„Harcoljatok az utolsó csepp véretekig” – 1956 után így verték át a magyarokat a „cserben hagyó Amerika” meséjével

3 perc

2024.11.17. 11:25

2024.11.18. 16:11

A magyar közvélemény akkoriban sem értette igazán a külpolitika reálfolyamatait, így a kádári propaganda könnyedén befolyásolhatta a forradalom utólagos értékelését.

„Magyarok! Kaparjátok ki részünkre a gesztenyét a forró hamuból!” A kádári propagandagépezet szórta tele Budapest utcáit 1957 legelején a Jelszónaptár 1956 őszén című röplappal (alább látható). „Szerkeszti és kiadja az Amerika Hangja” – olvashatta a főváros népe a rajzzal is sulykolt állítást, mely szerint a felkelést a Magyarország szuverenitását semmibe vevő Nyugat robbantotta ki.

Alighanem az ’56 röplaphumora című, 2006-os kötetben közzétett dokumentumra is támaszkodhatott Ungváry Krisztián történész, amikor néhány hete emlékeztette az Orbán Balázs botrányos kijelentését magyarázó-mentegető Fidesz-holdudvari „történelemhamisítókat” arra, hogy „a cserben hagyó Amerika narratívája” eredetileg 1957-ben, „az ÁVH utódszervénél született meg, és egészen 1989-ig a kommunista propaganda szerves része volt”.

A történeti stúdiumoknak több évtizede taglalt témája, hogy volt-e esélye a győzelemre a magyar forradalomnak, s hogy a bukáshoz mennyiben járult hozzá az október végén fegyveres összetűzésekbe torkolló szuezi válság.