Svédország 12 nyelvű kiskönyvvel készíti fel lakóit egy háborús helyzetre, léptek a finnek, norvégok, németek is

5 perc

2024.11.22. 11:23

2024.11.22. 12:11

Az európai államok vezetői egyre inkább elképzelhetőnek tartják, hogy fegyveres konfliktus tör ki Oroszország és országuk, illetve Oroszország és a NATO között. Bár a háborús pszichózis keltésében az Orbán-kormány jár élen azzal, hogy naponta vizionálja azt, hogy a NATO hibájából kitör a harmadik világháború, a kontinens többi kormánya Oroszországot teszi felelőssé a veszély növekedéséért és párbeszédet folytat polgáraival a honvédelemről. A magyar kormány, amely évek óta a háborús veszélyhelyzet körülményei között irányítja az országot, nem érzi szükségesnek a polgárok tájékoztatását.

„Ha bárki megtámadja Svédországot, mi sohasem fogjuk megadni magunkat. Minden ezzel ellentétes sugalmazás hazugság”

– így kezdődik az a 32 oldalas brosúra, amelyet a skandináv ország kormánya adott ki a svéden kívül még 11 nyelven, arra hivatkozva, hogy egyre nagyobb a világban a bizonytalanság: háború dúl az ország közelében, egyre súlyosabbá válnak a terrorista és kibertámadások, s az ellenfelek dezinformációs kampányokkal akarják befolyásolni az emberek véleményét. A kiadványban végig tetten érthető az, hogy a stockholmi kormány nem érti az idők (magyar) szavát, és nem tartja Orbán Balázzsal egyetértve felelőtlenségnek azt, hogy Ukrajna szembeszállt az orosz agresszióval, s azt a Szuverenitásvédelmi Hivatalnál kutatóként dolgozó Somkuti Bálint által megfogalmazott tanácsot sem fogadta meg, amely szerint, „aki a túlerőt nem ismeri fel, az nem hős, hanem bolond”.

Kampány a túlélésért

A korábbi hasonló brosúrát aktualizáló kiadvány ugyanis végig arról szól, mit tehetnek a polgárok azért, hogy megvédjék országukat: hol csatlakozhatnak az önkéntes védelmi szervezetekhez, s mi mással – például véradással vagy az elsősegélynyújtási módszerek megismerésével – segíthetik a hadsereget és esetleg a NATO-szövetségeseket, akik a védelmi szervezet 5. cikkelye alapján a szervezetbe a közelmúltban felvett Svédország segítségére sietnek, ha támadás éri az országot.

Az online és fizikai valójában is elérhető brosúra részletesen, képes illusztrációkkal ismerteti, hogy egyes szirénajelzések mit jelentenek, felsorolja, hogy a polgárok hol találják meg az óvóhelyeket, s ha nincs lehetőségük elérni egy biztos fedezéket, mit tehetnek annak érdekében, hogy a legnagyobb eséllyel éljenek túl egy-egy támadást.