Polyák Gábor: A hazudozás és a gyűlölködés szabadsága

Mi a szólásszabadság, hol húzódnak a határai, és mikortól beszélhetünk cenzúráról?

  • Polyák Gábor Polyák Gábor
Polyák Gábor: A hazudozás és a gyűlölködés szabadsága

Hol van már az az idő, amikor forradalmárok és alkotmánybírók védték a szólásszabadságot? Amikor szépen formált emberi jogi deklarációk és alapos jogi-filozófiai okfejtésekből álló bírósági határozatok keresték a véleményszabadság mibenlétét?

A szólásszabadság új hősei a globális digitális platformok mindenható urai – legalábbis ők ezt a szerepet osztották magukra. Mark Zuckerberg, a Facebook vezérigazgatója és főrészvényese hirtelen a cenzúra elleni küzdelem fő szószólójává lépett elő. Elon Musk, az X tulajdonosa „szólásszabadság-abszolutistának” nevezi magát. Jeff Bezos, az Amazon és egyúttal a The Washington Post tulajdonosa saját bevallása szerint a sajtó függetlenségének visszaállításán dolgozik.

Buzgalmuknak súlyos gazdasági és hatalmi okai vannak, de ne tagadjuk, hogy zajlik közben egy legitim filozófiai vita arról, hogy mi a szólásszabadság, és hol húzódnak a határai.

Görög Zita: Ahol 120 milliós táska jut a nőnek, ott milyen játékszerei vannak a férfinak?

Görög Zita: Ahol 120 milliós táska jut a nőnek, ott milyen játékszerei vannak a férfinak?

Félt, hogy túl messzire megy a NER-luxustáskás kampánnyal, amivel a Bethesdának gyűjtött, de végül jól sült el, sőt még Orbán Ráhel is lájkolta. Mi háborítja fel Görög Zitát? Mért osztotta meg a nyilvánossággal, hogy édesapja alkoholista, és ő maga mióta nem iszik? Hogyan támogatta a családját már fiatalon, és mikor követett el hibát? Hogy bánnak szerinte az emberek a szép nőkkel? HVG-Portré.