Wall Street Journal: A történelemben ilyen ostoba kereskedelmi háború még nem volt, mint Trumpé
Az EU-nak nagyobb ellenálló képességet kell tanúsítania, hogy feltartóztassa a tengerentúlról érkező Trump egocentrikus nyomulását. Gusztustalan, hogy a német választási hadjáratban milyen szinten játszanak a polgárok félelmeivel. A demokratikus változást követelő szerb ifjúság a reményt jelenti egész Európa számára, és a mozgalom egyre erősebb. Témák a nemzetközi sajtóból.
Die Welt
Bóka János Európa-ügyi miniszter kerek-perec közölte a lapnak adott interjúban, hogy Magyarország nem fogja betartani az EU új migrációs politikáját, továbbá, hogy egyébként is kesztyűt dob a szervezetnek. Bóka arra hivatkozott, hogy migránsügyben a kormány másra kapott felhatalmazást a magyar emberektől.
Arról is beszélt: a kormány az EP harmadik legnagyobb frakciójára, a Patriótákra támaszkodva gondoskodni fog arról, hogy az uniós intézmények ismét tiszteletben tartsák az alapszerződések szövegét és szellemét. A cél a szuverén nemzetek Európája és nem egy olyan földrész, amelyet egyre inkább Brüsszelből irányítanak.
A pártcsalád erősíti a magyar és az olasz pozíciókat. És ez még csak a kezdet, mivel ez a vonal már most a legjelentősebb erőt képviseli a franciáknál, a cseheknél és a hollandoknál. Idővel pedig újra kell rajzolni a kontinens politikai térképét.
A miniszter úgy véli, hogy Trump jókora esélyt jelent Európa számára, mivel az elnök megalkuvás nélkül képviseli az USA érdekeit, így viszont lehetőség nyílik az EU számára, hogy megtalálja a közös hangot és stratégiai autonómiát szerezzen. Az amerikai vámoktól nem kell félni, ha a kontinens konstruktívan viselkedik. Szóval nem kell tartani a politikus kiszámíthatatlanságától.
Bóka azzal vádolta Ursula von der Leyent bizottsági elnököt, Charles Michelt, a Tanács korábbi elnökét, valamint a szocialistákat és a liberálisokat, hogy azok a magyar kormány bukását kívánták, amikor a Fidesz előterjesztette a magyar elnökség programját. A sok vita ellenére azonban a magyar fél – az intézmények iránt tiszteletből – együttműködik a Bizottság elnökével, ám úgy értékeli, hogy az az eltelt öt évben egyik lehetőséget puskázta el a másik után.
Handelsblatt
A lap fő közgazdásza, aki egyben a kapcsolódó kutatóintézet vezetője úgy látja, hogy Európát sok minden megosztja, lásd pl. Orbánt, aki sok pénzt kap Brüsszeltől, ám közben fontos döntéseket blokkol és nyíltan megkérdőjelezi a szervezet több alapvető értékét. A 27-ek geopolitikai súlyának növelésére érdemes volna megfontolni, hogy új tagok felvétele helyett nem inkább elmélyíteni kellene-e az együttműködést.
Bert Rürup szerint új életet kellene lehelni a német-francia tengelybe és ki kellene bővíteni Lengyelországgal. A kapcsolatok kiterjesztésére jó lehetőséget kínálnak a fegyverkezési tervek. Ha az Unió azt akarja, hogy számítson a világban, meg kell találnia a módját, hogy megbüntesse azokat a kormányokat, amelyek elzárkóznak a kooperációtól.