Nemzetközi lapszemle: Európa keresztet vethet saját magára, ha az USA-ra hagyatkozik
Miközben Donald Trump a béke Nobel-díjra hajt, Elon Musk pedig Európa gyarmatosításával van elfoglalva, a tech oligarchák épp államcsínyt hajtanak végre. Válogatásunk a világlapok írásaiból.
Handelsblatt
Ian Bremmer úgy látja, hogy Európa gyengének látszik és ezt Trump ki fogja használni. A washingtoni Eurázsia Központ nevű agytröszt alapító-igazgatója óv attól, hogy a földrész az elnök megbékítésével próbálkozzon. A kontinensnek ki kell állnia saját magáért és fel kell fegyverkeznie. Az amerikai kormányzat ugyanis exportálni kívánja a liberálisok, illetve a libertáriusok közötti kulturkampfot.
Trumpról szólva kiemeli, hogy az nem tisztel sem istent, sem embert, intézményt vagy országot, ha az a fülét-farkát behúzza. Ugyanakkor figyelemre méltó, hogy alelnöke, JD Vance a müncheni Biztonságpolitikai Fórumon egy szót sem ejtett Oroszországról és Kínáról. A beszéddel inkább a német publikumot célozta meg az AfD támogatására.
Az elnök nem gondolja, hogy az USA-nak érdeke volna egy erős Európa, különösen, amikor ennyire veszélyes és szétszabdalt a világ. Ő pont gyenge, önmagával civakodó, széthúzó kontinenst szeretne. Nem érdekli, hogy hosszútávon fennmarad-e a transzatlanti szövetség. Mindenáron rövidtávú győzelmeket akar saját maga és az USA javára – egyes európai országok rovására.
Azt gondolja, hogy a földrész egy ciklussal lemaradva ugyan, de követi az amerikai példát. Ez pedig létveszélyt jelenthet az Unió számára. Pedig az a történelem legragyogóbb nemzetek feletti kísérlete.
Ugyanakkor nagy gond, hogy a külső veszély egyre növekszik, ám az EU nem védekezik, miközben az Egyesült Államok azon van, hogy véget vesse a saját maga által teremtett nemzetközi rendnek. Rámehet az egész NATO, mivel Amerika Ázsiára kíván összpontosítani. Európának be kell töltenie az űrt.