Amerika visszainteget: Rogán ma elbukta hatalmának jó részét, miután a szankciós kalodából nem szabadult
Egy tollvonással meggyengítette Rogán Antal hatalmát Orbán Viktor kormányfő, Gulyás Gergellyel együtt 14-ből 11 állami vállalat felügyeletét vesztették el. Az átszervezést nemcsak a választási felkészülés indokolhatja, de így bizonyíthatja Orbán az amerikaiaknak, hogy csökkenti a korrupciós kockázatot Rogán körül. És persze illeszkedik a kormányfő hatalomgyakorlási technikájába is.
Ha lenne racionális érv amellett, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetőjének feladatkörét éppen most szabták át, akkor az állampolgárok adatvagyona nem az Energiaügyi Minisztériumban landolt volna. Márpedig a miniszterelnök egy váratlan – és semmilyen formában nem kommunikált – kormányátalakítással így döntött: a személyiadat- és lakcímnyilvántartás ezentúl az energiaügy része.
A meglepő fordulatot nem lehet elemezni anélkül, hogy felidéznénk: Rogán Antal másfél hónappal ezelőtt felkerült az Egyesült Államok pénzügyminisztériumának szankciós listájára különböző korrupciós tevékenységekben való részvétele miatt, és erre villámmegoldást az egyéb területeken szédületes tempóban döntéseket hozó Donald Trump sem kínált.
A kormányzati hatáskörök átrendezése ugyanakkor alkalmas a politikai erőcentrumok megroppantására is, mint ahogy az is jól látszik: Orbán Viktor időnként rákényszerül, hogy a valósághoz igazítsa gazdaságpolitikai vízióit.
Rogán esete nemcsak abból a szempontból kellemetlen, hogy az amerikaiak szerint az Európai Unió egyik tagállamának a minisztere korrupt, hanem abból a szempontból is, hogy Rogán nemkívánatos személy az Egyesült Államokban és a világ összes olyan pénzügyi szolgáltatójánál, ahol respektálják az amerikai dollárt. Így nem csoda, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter személyesen zarándokolt el Washingtonba, hogy megpróbálja töröltetni a büntetőintézkedéseket a közben Orbán-baráttá vált amerikai adminisztrációval.
Szijjártó azonban lepattant az amerikai pénzügyminiszterről és a nemzetbiztonsági tanácsadóról is.
Ez azt valószínűsíti, hogy ugyanazokat a feltételeket kellett végighallgatnia, amelyeket már a szankciók bevezetésében közreműködő – immár volt – amerikai nagykövet, David Pressman is nyilvánvalóvá tett január elején. Ha Rogán Antal és a magyar kormány bizonyítja a büntetőintézkedés megalapozatlanságát, vagy megszünteti a korrupciós tevékenységet, feloldhatják a szankciókat.