„Iszonyatos stressz az X generáción, hogy felfogja, mit jelent ma az öregedés”
A magyar lakosság több mint 40 százaléka ötven év fölötti, nekik kell elsőként szembenézniük az idő múlásával. Miben más ma az öregedés, mint néhány évtizede? Mi mindent tehetünk, hogy a lehető legjobban éljük meg ezt az időszakot, és mit tehetünk az öregséggel kapcsolatos sztereotípiák ellen, amelyek máig makacsul tartják magukat?
„Egyszer csak rájöttem, hogy két választásom van. Vagy a pánik és az önsajnálat (…), vagy az, hogy elkezdek arra fókuszálni, amit ez az új helyzet hoz. Már nem az érdekel, hogy más mit lát vagy mit gondol a koromról, hanem az, hogy jól érezzem magam a bőrömben” – mondta Pokorny Lia egy, az öregedésről a Haleon egészségügyi vállalat és a Hekate Tudatos Öregedés Alapítvány által szervezett minapi kerekasztal-beszélgetésen. A színésznő 40 évesen élt meg egyfajta „zuhanást” a korával kapcsolatban: ahogy ő fogalmaz, úgy érezte, hogy megszűnt nőnek lenni, és „már nem is lesz rá szükség”. Mivel elmondása szerint mindig is fontosnak tartotta az önismeretet, elkezdte elemezni, hogy egy-egy helyzetben miért gátolja magát a kiegyensúlyozottságában. „Figyeltem, hogy az a pánik, hogy nem vagyok, nem látszom, miből adódott. Rájöttem, hogy abban a pillanatban, amikor ezt érzem, valóban ez történik, és hogy ezt nem engedhetem meg magamnak, nem tehetem meg az életemmel.”
Egy színész különösen kitett a napjainkban is mindent átitató szépségkultusz hatásainak, a külsőségek túlhangsúlyozottságának. A média, a közösségi platformok által is sulykolt fiatalságfétis azonban nem csak a nyilvánosságban megjelenő emberekre helyez nyomást. Sokszor, sok helyen leírt és statisztikákkal alátámasztható állítás, hogy tovább élünk, mint valaha: a KSH adatai alapján az elmúlt 5 évtizedben jelentősen nőtt a születéskor várható élettartam, a nőknél 7 és fél évvel (79,6 év), és a férfiaknál is nagyjából 7 évvel (73,4 év).
Elérte már az emberiség a maximálisan lehetséges életkort, vagy még van hova fejlődni? Bár e kérdésről régóta tart a szakmai vita, tudósok ma inkább előbbit tartják valószínűnek, mivel az öregedést okozó élettani folyamatok kikapcsolása csodaszámba menne.
Magyarországon az 50 felettiek aránya meghaladja a 40 százalékot, és bár az idő múlásával szembe kell nézni, nem akarunk öregedni, öregek lenni – többek között erről szólt az a reprezentatív kutatás, amit a Medián a Haleon és a Hekate Tudatos Öregedés Alapítvány megrendelésére készített, s amelyben a magyar lakosság öregedéssel kapcsolatos attitűdjeit, az életkort érintő negatív előítéletek hatásait vizsgálták. Az eredményeket az említett kerekasztalon ismertették. Bár 2030-ra minden harmadik magyar munkavállaló 55 év felett lesz, a felmérés azt bizonyította, hogy erre sem az ország, sem az emberek többsége „lélekben” nincs még felkészülve.
Hányasnak érzed magad?*
- A magyarok átlagosan 3,1 évvel érzik magukat fiatalabbnak a valós életkoruknál; a 70 felettiek már közel 8 évet „tagadnak le” maguk előtt. – A 60 felettiek 22 százaléka érzi magát idősnek, 70 felett ez az arány 46 százalék. – A magyarok kétharmada szerint az egészségügyi problémák az öregedés óhatatlan velejárói. – Az 50-69 éves korosztály 75 százaléka tapasztal időnként ízületi fájdalmat, holott szakértők szerint ennek nem kellene feltétlenül így alakulnia ebben a korban. – A felnőtt lakosság 58 százaléka – tévesen – úgy véli, hogy az öregedéssel együtt a rossz fogak, fogászati problémák is elkerülhetetlenek; az 50-69 évesek jelentős része tapasztalja is a fogai állapotromlását, de csak 21 százalékukat zavarja ez, az érintettek fele nem aggódik miatta. – Az 50-69 éves magyarok 27 százaléka tapasztalta már, hogy a környezete túl öregnek tartotta valamihez; 56 százalékuk úgy is gondol magára, hogy túl idős bizonyos tevékenységekhez. – Az 50-69 évesek 37 százalékával fordult már elő, hogy nem vágott bele valamilyen új dologba a korával kapcsolatos aggodalom miatt.
*A Medián által a Haleon egészségügyi vállalat és a Hekate Tudatos Öregedés Alapítvány felkérésére készített felmérés főbb megállapításai
Egzakt számokkal persze kevéssé definiálható, hogy mégis ki tekinthető egyáltalán öregnek. Steigervald Krisztián generációkutató tapasztalata szerint a közvélekedésben leggyakrabban azokat sorolják ide, akik már nagyszülők és/vagy nyugdíjasok, ám ez nagyban függ attól, hogy az adott társadalom hogyan ítéli meg az időseket. Az elmúlt néhány évtizedben lezajlott globális kultúraváltás erre is hatással volt.
Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.