A nap képe: lenyűgöző mágneses vihar tört ki a Föld fölött
HVG-előfizetés digitálisan is!
Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!
A nap képe: elkaptak egy dupla napkitörést
A NASA Solar Dynamics obszervatóriuma rendkívüli felvételt készített, sikerült ugyanis rögzítenie egy csaknem egy időben bekövetkező, dupla napkitörést.
A nap képe: hosszú csend után háborog a Nap felszíne
Hosszú nyugalom után megélénkült a csillag aktivitása és már most óriási kitöréseket lehet megfigyelni a Nap felszínén, noha a legintenzívebb viharokat csak 2013-ra várják a szakemberek.
Fokozódó naptevékenység: nem vagyunk felkészülve
A Napban zajló folyamatok alapjaiban határozzák meg bolygónk létezését. A napfoltok ciklikus változásai pedig akár komoly következményekkel járhatnak a civilizációra nézve. Az elmúlt évtized relatív nyugalma után most újra fokozódik a napfolttevékenység, amely 2013 májusában éri el a csúcsát. Lehetséges következményeire egyelőre nem vagyunk megfelelően felkészülve.
Lenyűgöző fotó egy közepes napkitörésről
Közepes méretű napkitörést észleltek az amerikai űrkutatási hivatal kamerái, szakemberek szerint az égi esemény nem lesz jelentős hatással a Földre.
Erős napkitörés zavarhatja meg a műholdakat
Szokatlanul összetett mágneses kitörést észleltek a NASA, az amerikai űrkutatási hivatal kutatói a Nap felszínén.
A nap képe: új felbontásban a napkitörés
Az amerikai NASA napdinamikai obszervatóriuma új, nagy felbontású képet készített az 1087-es, igen aktív napfoltról.
Visszatértek a napfoltok
Végre "bepöttyösödött" a Nap - a modernkori egyik leghosszabb napfolttevékenységi minimum után központi csillagunk felületén megjelent egy új foltcsoport, az 1024-es - olvasható a LiveScience tudományos portálon.
Fotó: öt éve nem volt ilyen erős napkitörés
A legutóbb 2006 decemberében regisztrálták olyan erős napkitörést, mint kedden, de mivel az a Nap "túloldalán" történt, alig gyakorolt hatást a műholdakra és a földi kommunikációra
Védőpajzsot alakít ki a NASA Amerika fölött
A NASA Solar Shield pajzsot alakít ki Észak-Amerika fölé, hogy megvédje a terület elektromos hálózatát a nyugodt időszaka vége felé járó Nap gigantikus kitöréseitől - olvasható a Világkor blogon.