Autógyártás és fenntarthatóság - Az élhető környezetért
Megújuló energiatermelés, újrahasznosítás, körforgásos gazdaság. A BMW autógyár szakemberei az alábbiakban megfogalmazzák, miért tartják szükségesnek, hogy cégük támogassa a TEDxBudapest Jövőteremtők című előadássorozatát. Cégük példájával elmagyarázzák, milyen lépéseket tehet egy autógyár a fenntarthatóságért.
Miért tartja fontosnak a BMW a Jövőteremtők című TEDxBudapest sorozatot?
A BMW Group kultúrájában régóta jelen van a környezettudatos gondolkodás. A vállalatcsoport a környezeti értelemben fenntartható életmód és üzleti működés kulcsát az egyének, a közösségek, a vállalatok és az állam együttműködésében látja, és nem csupán beszél róla. Az alapanyag beszerzésétől, a gyártási folyamaton keresztül az autók újrahasznosításáig, valamint a szemléletformálásig kiemelt figyelmet fordít minderre. A szemléletformálás jegyében álltunk a TEDxBudapest kezdeményezése, a Jövőteremtők című sorozata mellé is.
Jövőteremtők – TEDxBudapest powered by BMW |
A fél éven keresztül havi rendszerességgel jelentkező videósorozatban hat nagy témakörben –természet, közlekedés/szállítás, energetika, élelmiszer, anyaghasználat, jövő – járják körül a felkért előadók azokat a kihívásokat, amelyekkel a fokozatosan felmelegedő Föld erőforrásait egyre nagyobb ütemben felélő, mind népesebbé váló emberiség szembesül. Az előadók – a maga területén mind elismert és elkötelezett szakember – kíméletlenül rávilágítanak a problémákra, de optimista tenni akarással fel is vázolják azokat a lehetőségeket, amelyek révén új viszonyt alakíthatunk ki a természettel, és felkészíthetjük magunkat és környezetünket a gondok megoldására. Akár jövőért aggódó egyénekről, akár felelősen gondolkodó vállalkozásokról van szó, konkrét tippekkel, módszerekkel, bevált gyakorlatokkal ismertetik meg a hallgatóságot, közérthető formában. |
A közlekedésen, autógyártáson kívül melyek azok a témakörök a sorozatból, amelyeket leginkább közelinek éreznek a vállalatcsoporthoz?
A program minden témáját egészében érezzük fontosnak, csak így, rendszerszemlélettel lehet jövőbemutatóan és eredményesen foglalkozni velük, hiszen nincsenek egymástól független kérdéskörök, elszigetelt problémák a Földön. Bármelyik területhez nyúlunk, az kihat a többire is. Akármilyen sok „mesterséges” elemet hozott be az emberiség a Föld működésébe, a bolygó továbbra is érzékeny ökoszisztémaként működik, amelynek korábbi természetes körforgását megzavartuk.
Ezért fókuszál a BMW Group már évek óta a körforgásos gazdasági modell gyakorlati megvalósítására: a rethink-reduce-reuse-recycle körforgás számunkra azt jelenti, hogy újragondoljuk a működésünket, az autótervezést. A minőség megőrzése, javítása mellett átalakítjuk gyártási folyamatainkat, folyamatosan dolgozunk az anyagfelhasználás optimalizálásán, csökkentésén, megnöveljük termékeink élettartamát, megkönnyítjük a részegységek, alkatrészek javíthatóságát. Emellett folyamatosan azon dolgozunk, hogy járműveink az élettartamuk végén mindinkább újrahasznosíthatók legyenek, azaz értékes alapanyagként szülessenek újjá, és ne a hulladékhalmot növeljék.
Milyen konkrét lépéseket tett, tesz vagy tervez tenni a vállalat a fenntarthatóság jegyében?
A BMW már hosszú évek óta dolgozik azon, hogy a fenntarthatóság szempontjai alapján alakítsa át az autógyártási lánc egészét. A csoport gyárai például már világszerte 100 százalékban zöldáramot használnak: az elektromos BMW iX és BMW i4 gyártása során a társaság a dingolfingi és müncheni gyárában vízenergiát használ, lipcsei üzemében szélenergia segít fedezni az áramszükségletet, a mexikói San Luis Potosíban pedig a gyárunk napelemek termelte áramot hasznosít. Igyekszünk csupa olyan anyagot felhasználni, amelyeket regeneratív energiaforrások segítségével készítenek el, illetve készítenek elő az autógyártáshoz. Az alumíniumgyártás nagyon energiaigényes munkafolyamat, ezért abban a zöldáram felhasználása óriási potenciált rejt magában, ha célunk a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése. A landshuti gyárunk könnyűfémöntödéje az éves alumíniumszükségletének közel felét napenergia felhasználásával előállított nyersanyagból fedezi.
Az ellátási láncokon belüli körforgást folyamatosan ellenőrizzük. Az akkumulátorgyártáshoz szükséges nyersanyagok – például a kobalt vagy a lítium – mennyiségét a lehető legkevesebbre csökkentjük. A cél az, hogy az akkumulátorcellákban alkalmazott újrahasznosítható anyagokat zárt és fenntartható körforgásban kezeljük, beleértve azok kiválasztását, a gyártást és az újrahasznosítást is. Más anyagok, így az acél esetén is hasonló a megközelítésünk: az összes acélhulladékot vagy újra felhasználjuk, vagy az acélkereskedelmen keresztül visszaküldjük a gyártókhoz, ahol újra acél készülhet belőle. De dolgozunk a szén-dioxid nélküli acélgyártási folyamaton is. Ennek révén a BMW-csoport 2030-ig a maihoz képest kétmillió tonnával kevesebb szén-dioxid-kibocsátást érhet el az acélellátási láncban.
A 2030-ig tartó időszakra számos ambiciózus célt tűztünk magunk elé, az üvegházhatású gázok kibocsátásától kezdve a fenntartható autók – ami azt jelenti, hogy az egyes járművek szén-dioxid-kibocsátását legalább egyharmaddal kell csökkenteni az autó teljes életciklusa során – építésén és a gyártás szén-dioxid-kibocsátásának 80 százalékos csökkentésén át a körforgásos gazdaság kialakításáig. Emellett az egész ágazatban a leginkább fenntartható ellátási láncot kívánjuk kialakítani. A jövőben minden gyárunk és telephelyünk teljesen klímasemlegesen működik majd. Ennek világszinten első és kiemelkedő példája lesz a Debrecenben épülő BMW-gyár.
A klímaváltozás elleni küzdelemben gyakran ellentmondás feszül a gazdasági növekedés és a károsanyag-kibocsátás szükségszerűnek és elkerülhetetlennek tartott mielőbbi csökkentése között. Ezt miként lehet feloldani?
Ez minden bizonnyal a legfontosabb kérdés: a világ legnagyobb tudósai, gyakorlati szakemberei és politikusai keresik rá a helyes választ. Valószínűleg nincs egyetlen célravezető megoldás, viszont úgy látjuk, a gazdaság egészének radikálisan át kell állnia a lineáris „elveszem-legyártom-eldobom” elvről valódi körforgásos gazdaságra, ahol semmi sem megy kárba. A körforgásos gazdaság célja, hogy a meglévő anyagokat és termékeket a lehető leghosszabb ideig megőrizzük, újrahasznosítsuk, megjavítsuk és megosszuk. Ezzel kapcsolatos saját gyakorlati tapasztalataink biztatóak: minél több megújuló forrásból származó energia használata, minél több újrahasznosított nyersanyagból készülő alkatrész az autóinkban, minél hatékonyabb hajtásláncok beépítése, az autók életciklusa végén minél nagyobb arányú újrahasznosításuk eredményeként jelentősen csökkenthető a környezeti erőforrások igénybevétele az új termékek gyártása és használata során is. Ilyen, közel teljesen zárt folyamat kialakítása hozhatja el a valódi fenntarthatóságot, így teremthetünk olyan jövőt, amelybe szívesen képzeljük bele gyermekeinket és az ő gyermekeiket.
Borítóképünkön a BMW Csoport üzeme Steyerben.
Az oldalon elhelyezett tartalom a HVG Szemináriumok & Konferenciák közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.