Dollárbilliókat jelent és a zsebünkben is elfér
A mesterséges intelligencia története meglepően régre nyúlik vissza, ma pedig már jóval több területen támogatja az életünket, mint azt sokan gondolnák.
Napjainkban a mesterséges intelligencia (röviden: MI) már a hétköznapi életünk részévé vált: ott van a telefonunkban, az okostévénkben, na meg persze az internet minden szegletében is. Ennek ellenére a fogalmat sokan még mindig csupán az olyan technológiákkal társítják, mint a ChatGPT vagy az úgynevezett deepfake tartalmak. Az MI azonban ennél jóval sokoldalúbb, sokkal többre képes, mint szöveget, fotókat és videókat generálni.
A kezdetek és a „mesterséges intelligenciák tele”
A mesterséges intelligencia története az 1950-es években kezdődött, amikor a számítástechnika és a gépi tanulás területén kezdték el kutatni az emberi intelligencia szimulálásának lehetőségeit. Az első MI-rendszer, a Logic Theorist, már az ötvenes években képes volt bizonyos logikai problémákat megoldani, és ezáltal elindította a terület fejlődését.
A hatvanas években azonban a kor kutatói komolyabb akadályokba ütköztek, amelyek főként a technológiai korlátok és a támogatások hiánya miatt állták útját a fejlődésnek. Emiatt az 1974-től 1980-ig tartó időszakot a mesterséges intelligencia telének is nevezték, ekkor ugyanis jelentősen lelassultak a különféle kutatási, fejlesztési projektek. A nyolcvanas években egy picit javult a helyzet, azonban a bukdácsoló prototípusok és a technológiát övező bizonytalanságok miatt 1987-től 2000-ig újra visszafogottabb évek következtek.
Ettől függetlenül a fejlődés nem állt meg, pusztán a különféle MI-technológiákat fejlesztő cégek kerülték a mesterséges intelligencia kifejezés használatát, mert attól tartottak, hogy egy elavult, zsákutcának tekinthető területtel azonosítják majd őket.
Ahogy napjainkban is láthatjuk, szó sincs róla, hogy ez történt volna. Ahogy Rodney Brooks ausztrál robotikai kutató fogalmazott: „Van ez a hülye tévhit, hogy az MI megbukott, pedig a nap minden másodpercében itt van körülöttünk.”
Az MI-technológiának a kétezres évek elején olyan fejlesztések adtak komolyabb lendületet, mint a Google képkeresője vagy az IBM Watsonja, amely 2011-ben a Jeopardy! című amerikai tévés vetélkedőt is meg tudta nyerni. Ekkor már sejteni lehetett, hogy a mesterséges intelligencia korszaka nagyon közel van. És valóban: ma már olyan mértékű a fejlődés a területen, hogy a PwC elemzőcég prognózisa szerint az évtized végére az MI-fejlesztések nem kevesebb mint 15,7 billió dollárral járulnak majd hozzá a globális gazdaság teljesítményéhez, az egyes országok GDP-jét pedig átlagosan 26 százalékkal dobják majd meg a technológiához köthető innovációk.
A jogtól a mezőgazdaságig: a mesterséges intelligencia mindenhol ott van
A fenti látványos számok mellé érdemes megjegyezni, hogy az MI már ma is az élet számtalan területén nyújt nélkülözhetetlen segítséget az emberiségnek. Elég csak arra gondolni, hogy a már említett ChatGPT-vel hányféle módon dolgoznak a felhasználók, a mesekönyvek írásától a fordításokon át például a szerződések összeállításáig.
Utóbbi területen, azaz a jogi alkalmazásokat tekintve azonban ennél sokkal komolyabb hatása van a mesterséges intelligenciának. Képzeljünk el egy rendkívül komplex, akár több száz oldalas szerződést vagy egyéb jogi dokumentumot, amelynek minden bekezdésében bonyolult paragrafusok, jogi precedensek és hasonló szakmai finomságok fordulnak elő. Ha mindezt egy embernek kellene végignéznie, hogy minden pontosan és a szabályoknak, törvényeknek megfelelően szerepel-e benne, az rengeteg időt és energiát emésztene fel, nem beszélve az ezzel járó költségekről. Egy jogi mesterséges intelligencia azonban másodpercek alatt képes elemezni a szöveget, megtalálni a jogi adatbázisokban a vonatkozó bekezdéseket, korábbi bírósági ítéleteket és minden egyebet, aminek hatása lehet a szerződésre. Emellett említhetnénk például az úgynevezett prediktív analitikát, amikor egy jogi MI a körülmények betáplálása után képes lehet előre jelezni, hogy milyen kimenetelre számíthatnak az ügyészek, de akár azt is, hogy mekkora kártérítési összeg kialkudására van lehetőség.
Az egészségügyben hasonlóan sokfélék az MI felhasználásának lehetőségei. Elég csak arra gondolni, hogy a gépi tanulási módszereknek és az úgynevezett neurális hálózatoknak köszönhetően az orvosok kezében egy olyan eszköz van, amely másodpercek alatt akár több tízezer oldalnyi kutatási anyagot képes elemezni, olyan összefüggésekre felhívva a szakemberek figyelmét, amiket akár egy teljes kórházi konzílium sem lenne képes felismerni. Ennek köszönhetően hatékonyabb terápiás módszerek jöhetnek létre, de arra is volt már példa, hogy egy mesterséges intelligenciával olyan új gyógyszereket hoztak létre, amikre a kutatók korábban még csak nem is gondoltak. A képfelismerő algoritmusoknak köszönhetően pedig a különféle betegségek, elváltozások diagnosztizálása válhat sokkal pontosabbá, a kifinomult képelemző mesterséges intelligenciák ugyanis akár olyan apróságokat is észrevesznek, amiket még a legélesebb szemű orvos sem látna meg például egy röntgen-, vagy MR-felvételen.
Szintén lényeges segítséget jelenthet az MI a mezőgazdaságban, például az egyes termények hozamának növelésében és más, fenntartható termelési módszerek kialakításában. A technológiára nyitott gazdák hatékonyabban felügyelhetik a növények és állatok egészségét, optimalizálhatják a termesztési folyamatokat, és reagálhatnak a változó környezeti feltételekre.
A jogi szektorhoz hasonlóan a pénzügyi alkalmazások terén is sok terhet levesz az MI a közgazdászok, bankárok válláról. Mivel itt is hatalmas mennyiségű adat keletkezik, azok elemzésével az MI segíthet a csalások felderítésében, a kockázatkezelésben és a befektetési döntések támogatásában.
Mesterséges intelligencia a hétköznapjainkban, a zsebünkben, az otthonunkban
A fentiekben csupán néhány példát említettünk arra nézve, hogy az MI milyen területeken segítheti az emberek életét, de érdemes számba venni azokat az alkalmazásokat is, amelyek a mindennapjainkat teszik kényelmesebbé.
Az első és talán legegyértelműbb az okostelefonjaink fejlődése. Készülékeinkkel ma már egyre több problémát oldhatunk meg, így adja magát, hogy ezeket a feladatokat a mesterséges intelligencia segítségével tegyük még hatékonyabbá. Erre a Samsung legújabb, januárban bemutatott készülékei jelentik az egyik legjobb példát. A Galaxy S24, S24+ és S24 Ultra telefonokban ugyanis a Galaxy AI működik, ami többek között valós idejű élő fordítást1 tesz lehetővé, akár írott szövegről, akár hanghívásokról van szó. Szintén ennek az MI-nek köszönhető a virtuális tolmácsolás, vagy épp az úgynevezett Chatsegéd2, amely a szöveges üzeneteink megfogalmazását segíti – ugyanez egyébként a Samsung Notes jegyzetprogramban3 is jelentős támogatást nyújt a felhasználóknak.
Az MI a telefonunkon túl az egyre okosabb tévékészülékeinkben is ott van, és észrevétlenül fokozza a nézői élményt, például az úgynevezett felskálázás segítségével. A Samsung Neo QLED 8K QN900D típusú okostévéjében például az alacsonyabb felbontású felvételekből is 8K minőséget varázsol a mesterséges intelligencia, az adaptív hangerőszabályozás pedig lehetővé teszi, hogy a képernyőn látható eseményekhez legjobban passzoló hangokat halljuk, például, mintha egy stadion első sorában vagy egy moziterem legjobb székében ülnénk.
Mivel pedig az autóink is egyre okosabbak lesznek, fontos, hogy a digitális ökoszisztémánkat út közben se kelljen nélkülöznünk. A Samsung képviselői szintén az idei CES során jelentették be, hogy együttműködésre lépnek a Hyundai Motor Grouppal, amelynek értelmében a felhasználók hozzáférhetnek a Home-to-Car és a Car-to-Home szolgáltatásokhoz a Samsung SmartThings alkalmazáson keresztül.
Ennek segítségével akár távolról is adhatunk hangutasításokat az autónknak, például bekapcsolhatjuk az ülésfűtést, de fel is húzhatjuk az ablakot, ha korábban elfelejtettük volna. Az MI-nek köszönhetően pedig már a garázsnyitó utáni kotorászással sem kell bajlódnunk, a SmartThings-ökoszisztémán keresztül ugyanis a kompatibilis garázskapu az autó helyzetét figyelembe véve nyílik ki vagy csukódik be. Ugyanígy az otthonunk fűtését vagy hűtését is összekapcsolhatjuk a rendszerrel, hogy mire hazaérünk, a számunkra tökéletes hőmérséklet várjon a lakásban.
1 Az Élő fordítás működéséhez szükséges a hálózati kapcsolat és a Samsung fiókba történő bejelentkezés. Az Élő fordítás csak a gyárilag telepített Samsung telefonalkalmazáson érhető el. Egyes nyelvek esetén szükség lehet nyelvi csomag letöltésére. A szolgáltatás elérhetősége nyelvek szerint változhat. Az eredmények pontosságáért a Samsung nem vállal felelősséget. A szolgáltatás magyar nyelven nem elérhető.
2 A Chatsegéd fordítási funkciójához Samsung-fiókba történő bejelentkezés szükséges. Előfordulhat, hogy egyes csevegőalkalmazások nem támogatják ezt a funkciót. Egyes nyelvek esetén szükség lehet nyelvi csomag letöltésére. A szolgáltatás elérhetősége nyelvek szerint változhat. A funkció csak abban az esetben aktiválódik, ha a rendszer fordítható nyelvet észlel. Az eredmények pontosságáért a Samsung nem vállal felelősséget. A funkció magyar nyelven nem elérhető.
3 A Jegyzetsegéd használatához szükséges a hálózati kapcsolat és a Samsung fiókba való bejelentkezés. Karakterkorlátozás érvényes. A szolgáltatás elérhetősége nyelvek szerint változhat. Az eredmények pontosságáért a Samsung nem vállal felelősséget. A funkció magyar nyelven nem elérhető.
Az oldalon elhelyezett tartalom a Samsung megbízásából a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.