
Műholdas földmegfigyelés: magyar vállalat is lehet globális adatszolgáltató
Az országhatárokon átívelő űripar teljes átalakuláson megy keresztül napjainkban, aminek részeként a 4iG Űr és Védelmi Zrt. elindította Közép-Európa legnagyobb magánműhold-programját. A HUSAT keretében pályára állítandó űreszközök hatalmas mennyiségű adatot gyűjtenek majd a Föld teljes felszínéről, amelyekből MI-alapú algoritmusokkal értéknövelt térbeli információk állíthatók elő. Mindez jelentős üzleti potenciált képvisel a földmegfigyelési szolgáltatások nemzetközi piacán, ugyanis a civil felhasználók és a védelmi szektor adatigénye is gyorsuló ütemben növekszik.
Évtizedeken keresztül állami űrügynökségek és részben az általuk finanszírozott nagyvállalatok terepe volt az űripar. Az elmúlt másfél évtizedben a szenzortechnológia fejlődésével, a műholdfelbocsátás költségeinek csökkenésével és a földmegfigyelési adatokra vonatkozó igények bővülésével azonban radikális fordulat következett be. A new space korát elhozó cégek, mint például a SpaceX, beindították a jelenleg is dinamikusan formálódó piac átalakulását, a korábbinál jelentősen alacsonyabb belépési küszöbbel, hogy a világűr valóban mindenkié lehessen.
Napjainkra eljutottunk odáig, hogy a dollármilliárdos befektetésekhez képest aprópénzből fejleszthető ki egy kisebb méretű műhold (smallsat). Ezek a néhány száz kilogrammos űreszközök költséghatékony megoldást kínálnak a korábban jellemző, több tonnás szatellitek helyett, és kereskedelmi alapon is életképessé teszik a jó üzleti modellre építő vállalatokat, mint amilyen a 4iG Space and Defence (4iG SDT).
Ezért a vállalat 2024-ben elindította HUngarian SATellite Program-ját (röviden HUSAT), amely Kelet-Közép-Európa legnagyobb magánfinanszírozású műholdas fejlesztési projektje. A 2028 végén pályára állítandó első szatellitekkel együtt összesen kilenc eszköz űrbe juttatása szerepel a tervekben: egy geostacionárius telekommunikációs (HUGEO) műhold, valamint 8 darab alacsony Föld körüli pályára (LEO) állítandó smallsat, amelyek közül 6 darab elektro-optikai (HUEOP) és 2 darab szintetikus apertúrájú radar (HUSAR) érzékelővel rendelkezik majd.
Hazai fejlesztés, globális adatgyűjtés
A smallsat kategóriába tartozó távérzékelő műholdak megfelelő méretűek ahhoz, hogy kifinomult szenzoraikkal és nagy megbízhatóságú fedélzeti rendszereikkel hosszú éveken át jó minőségű űrfelvételeket készítsenek a Föld bármely térségéről. Keringési pályáik sajátosságai miatt ugyanis bolygónk teljes felszínét lefedik, miközben hazánk felett is rendszeresen áthaladnak.
A 4iG SDT teljes értékláncot lefedő űripari portfoliója biztosítja az ehhez szükséges hátteret: az űreszközök fejlesztését, tervezését és tesztelését a Martonvásárban épülő Remtech űrtechnológiai központban, illetve a műholdak üzemeltetését, az adatok feldolgozását és elemzését térinformatikai módszerekkel, valamint azok üzleti hasznosítását is.
Műholdas adatbánya – új korszakot nyit a HUSAT
VHR, azaz very-high resolution szenzorokkal 1 méter/pixel felbontásnál is részletesebb űrfelvételek készíthetők. A különböző hullámhossz-tartományokban gyűjtött adatok az emberi szem által nem látható információkat is tartalmaznak, amelyek kombinálásával a valósszínes megjelenítés mellett hamisszínes képek is előállíthatók. Ezeken pedig látványosan elkülöníthetők például a szántóföldi gabonatípusok, vagy akár az árvíz sújtotta és az elöntéstől megvédett területek.
A mesterséges intelligencia korábban nem látott távlatokat nyit a műholdak, a drónok és a terepi eszközök által gyűjtött referenciaadatok integrált elemzésében. A képeket feldolgozó MI-algoritmusokkal sokkal gyorsabban és pontosabban felismerhetők előre definiált objektumok – például megszámolható az autók száma egy áruház parkolójában, vagy azonosítható a harcijárművek típusa és mozgása.
Szintén az MI segít abban, hogy automatikusan kimutathatók legyenek a különböző időpontban készített felvételek közötti eltérések: a települések beépítettségének növekedése, a külszíni bányák kitermelése, vagy akár az úthálózat változásai. Továbbá a mezőgazdaságban már korai szakaszban azonosítható az aszály, a tápanyaghiány vagy a kártevőfertőzés – mielőtt szabad szemmel látható lenne. De természetesen mindezek a képességek a védelmi felhasználás szempontjából is kiemelt jelentőségűek.
A HUSAT program tehát „térbeli adatgyárként” páratlan mennyiségű információt állít majd elő, amelyeket a vállalat nemcsak hazánkban, hanem elsősorban globálisan tervez értékesíteni. Egy új, exportképes iparág alapjait teremti meg, amely a hazai innovációra és a nemzetközi piac igényeire épít. A világűr ezáltal a magyar gazdasági növekedés egyik új terepévé válhat.
A tartalom a 4iG Group megbízásából, a HVG BrandLab közreműködésével készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.