Az oroszok szinte minden eddiginél nagyobb tempóban nyomulnak előre, amikor Trump végre távolodni látszik Putyintól
Az amerikai elnök most kezdi talán megérteni, hogy Vlagyimir Putyin sok mindent akar, de az ukrajnai béke ezek között nem szerepel.
A siker nem hozza meg a boldogságot, a boldogság viszont sikeressé tesz. Ezt a tételt igazolta Shawn Achor, a pozitív pszichológia szakértője, aki az elmúlt években 1600 harvardi hallgatóval, valamint a Fortune 500-ba tartozó cégeknél végzett kutatásokat világszerte.
Achor szerint ne várjunk boldogságot a gyerekkorunkban belénk plántált képlet – dolgozz keményen és eredményes leszel – követésétől. A küzdelemmel elért boldogság tünékeny – rengeteget dolgozunk, tűrünk az előléptetésért, de csupán 10 percig tudunk örülni, és máris jön a szorítás a gyomrunkban a ránk váró feladatok miatt. Achor tehát azt tanácsolja, hogy fordítsuk meg a képletet: Éljük meg boldogan a hétköznapokat, és sikeresek leszünk.
A kutatások szerint, szoros összefüggés mutatható ki a munkahelyi boldogság növelése és az üzleti eredményesség között. Nő a koncentráció, a kreativitás, a motiváció, az ellenálló képesség, a termelékenység, az egyéni és a szervezeti siker. Nemrég magyarul is megjelent könyvében Achor a pozitív pszichológia 7 alapelvének mentén könnyen megvalósítható gyakorlati tippeket ad, melyek alkalmazásával agyunk „átformálható”, a korábbinál pozitívabbak, kreatívabbak, ellenállóbbak és produktívabbak lehetünk.
Egy kísérletben azt a feltevést vizsgálták, miszerint a pozitív érzelmek megváltoztatják viselkedésünket és a vidám emberek képesek keményebben dolgozni. Az eredmények szerint a boldogságért „cserébe” szívesen teszünk erőfeszítéseket, választjuk a keményebb utat a könnyebbel szemben. |
Gondoljunk bele, ha egy közép vagy nagyvállalatnál a munkavállalók termelékenysége csak egy százalékkal nő, a munkahelyi hiányzások száma csak egy nappal csökken, már jelentős többletprofit keletkezik. Ezen túlmenően azon munkatársak, akik boldogabbak, elégedettebbek, jelentősen kevesebb kiégési tünettel küzdenek.
A kérdés „mindössze” az: hogyan tudjuk növelni a boldogságot a munkahelyen?
Amit gondolok, és amit teszek, az számít!
A legfontosabb, hogy a vezetők elérjék, hogy a munkavállaló és az ügyfél megélje, hogy fontos, amit tesz, vagy amit érez. A Zappos online cipőbolthálózat komolyan gondolja a szlogenjét – Boldogságot szállítunk (We deliver Happiness). Számukra mind a munkavállaló, mind a kliens elkötelezettsége és elégedettsége rendkívül fontos. Ha egy dolgozójuk meggondolja magát, és elmegy a próbaidő alatt, akkor pénzbeli juttatást kap. A Zappos rájött: ha egy munkavállaló nem érzi megfelelő munkahelynek a céget, jobb, ha mielőbb távozik. Ügyfeleiknek pedig lehetővé teszi, hogy ha nem vált be a vásárolt termék, a már viselt cipőt is visszavigyék.
Ismerd el és támogasd a pozitív kiugrókat!
A pozitív pszichológia alapvető tézise, hogy azokat az embereket figyeli meg, akik többet tesznek, jobban érzik magukat az átlagnál. Achor kutatása során arra volt kíváncsi, hogy a pozitív kiugrók (így nevezi a kivételes teljesítményt nyújtó embereket), miért és hogyan emelkednek ki és maradnak az átlag felett. Rájött, hogy példájuk, tevékenységük rendkívül fontos az átlagos, vagy átlag alatti teljesítményt nyújtók számára is. A vezetők feladata, hogy olyan szervezeti kultúrát alakítsanak ki, ami lehetővé teszi a munkavállalók számára, hogy tudjanak és merjenek pozitív kiugrókká válni. Achor talán egyik legfontosabb üzenete, az, hogy a boldogság nemcsak eredményesebbé tesz de „fertőz” is.
David Holmes a Southwest Airlines légikísérője egy szürke reggelen rappelve tájékoztatta az utasokat a teendőkről veszély esetén.
David története itt nem állt meg: a vezetői értékelték és elismerték kísérletezését, egyediségét, azaz azt, hogy pozitív kiugróként hozzájárult a cég sikeres működéséhez.
Fektessünk energiát az emberi kapcsolatainkba, figyeljünk munkatársainkra!
A társas befektetés alapelve az egyik legjelentősebb Achor elméletében. Nem vagyunk egyedül, ha problémát kell megoldani, és vegyük észre, ha környezetünkben segíthetünk, adhatunk. Mindez többszörösét adja vissza. A munkából fakadó nehézségek és stressz közepette a siker legfontosabb feltétele, hogy jól kapaszkodjunk meg a körülöttünk lévőkben. Ám, ha a munkahelyi vészcsengő megszólal, akkor sajnos igen gyakran megfeledkezünk erről az igazságról, és gyerekkori programjaink vagy társadalmi mintáink mentén megpróbálunk egyedül küzdeni. Jó hír azonban, hogy ezek a berögzült válaszreakciók átfordíthatóak, és mindannyian lehetünk pozitív kiugrók, boldog és sikeres emberek, ahogyan azt Achor megfigyelései is bebizonyították.
Achor kutatásainak felhasználásával a HVG és a Positive Attitude Consulting hamarosan szemináriumot tart, ahol a gyakorlatban is megismerkedhetünk a pozitív pszichológia alapelveinek alkalmazásával. A részletekről itt olvashat. Shawn Achor TED-előadását a témában itt tudja megnézni.
Ha ismer olyan magyar céget, üzletet vagy vállalkozást, ahol jó dolgozni, ahová jó betérni, mert úgy érezzük, valóban számítunk, ossza meg velünk. A történeteket ide várjuk: pozitivpeldak@hvg.hu
Az amerikai elnök most kezdi talán megérteni, hogy Vlagyimir Putyin sok mindent akar, de az ukrajnai béke ezek között nem szerepel.
Bár Magyar Péter szerint a Tisza-kormány erősen támaszkodna a hazahozandó uniós támogatásokra, a pártvezető által emlegetett 8 ezermilliárd forint forrás megszerzése biztosan kivitelezhetetlen.
Denisz Smihalt egykori helyettese, Julija Szviridenko válthatja a poszton.
Nina Kutinát négy- és hatéves gyerekeivel együtt egy járőrözés során találták meg.