Ajándék, ha viszonylag reálisan látjuk önmagunkat
A legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban valósággal, realitással, történeteinkkel foglalkozunk.
A legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban valósággal, realitással, történeteinkkel foglalkozunk.
A korral csökken az önimádat – véli egy kutatás.
Amikor elmesélünk egy történetet, ami velünk történt, nem csak egy eseményláncot mondunk vissza, benne vagyunk mi magunk is. Duplán igaz ez, ha az életünk történetére gondolunk. De hogyan működik ez a fajta énkonstruálás?
Egyrészt az elköteleződéssel, másrészt a gyermekvállalással válik egy pár családdá, mondja L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta a Mi, együtt című podcast-sorozat negyedik adásában. Innen azonban hosszú út vezethet a harmonikus család kialakításáig.
A víz látványa a mentális egészségre is hatással van.
Ha tisztában vagyunk az életkorunkkal összefüggő változásokkal, könnyebben tudunk megbirkózni velük – vallja Dr. Belső Nóra pszichiáter Epres Panni Lelked rajta! című podcastjának hetedik adásában.
Túl komolyak vagyunk felnőttként.
Egy párkapcsolat akkor működőképes, ha megvan az adok-kapok egyensúlya, mondja L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta a Mi, együtt című podcast-sorozat harmadik adásában.
A hatalomittasok dominanciajelzéseket lövellnek szét, fontos, hogy a környezetük tisztában legyen azzal, ki az erősebb. A hierarchia csúcsán lenni azonban nem csupa boldogság.
Mitől leszünk mérgezően pozitívak vagy negatívak? A genetikán és a szülői háttéren kívül a minket körülvevő környezeti hatásokat sem lehet figyelmen kívül hagyni. És azok segíthetnek minket meggyógyítani is.
Magyarországon több millió embert érint a probléma, mégis nagyon kevés szó esik arról, milyen következményei lehetnek, ha valaki szenvedélybeteg szülőkkel nő fel. A legutóbbi HVG Extra Pszichológia Szalonban két szakértő arról beszélt, hogyan lehet magunk mögött hagyni ezt a súlyos örökséget.
Hol a helye a szüleinknek a párkapcsolatunkban? Van esély arra, hogy átírjuk a tőlük örökölt mintákat? Tévhitek övezik ezt a témát, amelyeket L. Stipkovits Erika pszichológus új podcastjában igyekszik feloldani.
A mind gyakrabban jelentkező aggasztó tünetek hátterében a személyes kapcsolatok visszaszorulása és az alváshiány is fellelhető.
A titok elszigetel. A titok hazugságokhoz vezet. A titok megóv valami fájdalmas vagy félelmetes dologtól. A titokkal megvédhetem a másikat. A titok újabb titkot szül. A titok a privátszféra része. Mindegyik mondat igazat állít, még akkor is, ha némelyikük egy másiknak ellentmond.
A pszichológia tudománya bár igyekszik, mind a mai napig nem tudott meggyőző magyarázatot adni arra, miért fogékonyak oly sokan az ezoterikus tanokra.
Hogyan találjuk meg a számunkra megfelelő párt? Melyek egy párkapcsolat legfontosabb alappillérei? Miért fontos az önismeret a boldog párkapcsolathoz?
Nemcsak a terápiában lehet haszna e tudásnak, hanem a mindennapi életben is.
Nem ördögi manipuláció és kiszolgáltatottság, sokkal inkább gyermeki összhang és különlegesen fókuszált figyelem jellemzi a hipnoterápiát. A fájdalomcsillapítástól a szorongásoldáson át a daganatos betegségek kiegészítő gyógymódjáig sok mindenre használják.
A médiában csúnyábbnál csúnyább válásokról olvashatunk, de vajon ez a folyamat mindig katasztrófaként végződik? El lehet úgy válni, hogy a gyerekek ne sérüljenek? A Lelked rajta! podcast ötödik részében Deliága Éva pszichológus mesél szakmai tapasztalatairól.
Talán már önnek is eszébe jutott, hogy túlságosan függ a másiktól.
Az oldalon elhelyezett tartalom a HVG Extra Pszichológia közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.