Kompromisszum vagy együttműködés a párkapcsolatban?
Egy párkapcsolat akkor működőképes, ha megvan az adok-kapok egyensúlya, mondja L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta a Mi, együtt című podcast-sorozat harmadik adásában.
Egy párkapcsolat akkor működőképes, ha megvan az adok-kapok egyensúlya, mondja L. Stipkovits Erika klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta a Mi, együtt című podcast-sorozat harmadik adásában.
A hatalomittasok dominanciajelzéseket lövellnek szét, fontos, hogy a környezetük tisztában legyen azzal, ki az erősebb. A hierarchia csúcsán lenni azonban nem csupa boldogság.
Mitől leszünk mérgezően pozitívak vagy negatívak? A genetikán és a szülői háttéren kívül a minket körülvevő környezeti hatásokat sem lehet figyelmen kívül hagyni. És azok segíthetnek minket meggyógyítani is.
Magyarországon több millió embert érint a probléma, mégis nagyon kevés szó esik arról, milyen következményei lehetnek, ha valaki szenvedélybeteg szülőkkel nő fel. A legutóbbi HVG Extra Pszichológia Szalonban két szakértő arról beszélt, hogyan lehet magunk mögött hagyni ezt a súlyos örökséget.
Hol a helye a szüleinknek a párkapcsolatunkban? Van esély arra, hogy átírjuk a tőlük örökölt mintákat? Tévhitek övezik ezt a témát, amelyeket L. Stipkovits Erika pszichológus új podcastjában igyekszik feloldani.
A mind gyakrabban jelentkező aggasztó tünetek hátterében a személyes kapcsolatok visszaszorulása és az alváshiány is fellelhető.
A titok elszigetel. A titok hazugságokhoz vezet. A titok megóv valami fájdalmas vagy félelmetes dologtól. A titokkal megvédhetem a másikat. A titok újabb titkot szül. A titok a privátszféra része. Mindegyik mondat igazat állít, még akkor is, ha némelyikük egy másiknak ellentmond.
A pszichológia tudománya bár igyekszik, mind a mai napig nem tudott meggyőző magyarázatot adni arra, miért fogékonyak oly sokan az ezoterikus tanokra.
Hogyan találjuk meg a számunkra megfelelő párt? Melyek egy párkapcsolat legfontosabb alappillérei? Miért fontos az önismeret a boldog párkapcsolathoz?
Nemcsak a terápiában lehet haszna e tudásnak, hanem a mindennapi életben is.
Nem ördögi manipuláció és kiszolgáltatottság, sokkal inkább gyermeki összhang és különlegesen fókuszált figyelem jellemzi a hipnoterápiát. A fájdalomcsillapítástól a szorongásoldáson át a daganatos betegségek kiegészítő gyógymódjáig sok mindenre használják.
A médiában csúnyábbnál csúnyább válásokról olvashatunk, de vajon ez a folyamat mindig katasztrófaként végződik? El lehet úgy válni, hogy a gyerekek ne sérüljenek? A Lelked rajta! podcast ötödik részében Deliága Éva pszichológus mesél szakmai tapasztalatairól.
Talán már önnek is eszébe jutott, hogy túlságosan függ a másiktól.
Hiába az emberismeret, olykor még a legóvatosabb randizók is belefuthatnak egy profi szívtipróba, akit valamilyen hátsó szándék, anyagi vagy pszichológiai érdek vezérel. De kik is ők, és hogyan lehet őket felismerni?
Dinamikusan változó világban élünk, amely teljesen átírja a szervezeti és hétköznapi működés elemeit, hiszen a folyamatos változások, a felgyorsultság és az állandó készenlét az élet minden területén megingatja a stabilitást. Ha motivált és hatékonyan teljesítő csapatot szeretnénk, nem hagyhatjuk figyelmen kívül a pszichológiai biztonság megteremtését.
Epres Panni podcastjának újabb részében a még mindig rejtélyes autizmusról, az azt övező tabukról és a tényekről beszélgetett az autizmus-spektrumzavarral diagnosztizált Oravecz Lizankával és szerzőtársával, Orosz Ildikóval.
Nem az életkortól függ ez a fajta szorongás.
„Az anyák igazgatók!” – hangzott el a közelmúltban a neten terjedő, megható videóban, ahol állásinterjúra toboroznak igazgatói pozícióra. A feladatkörben pedig nincs se pihenés, se szabadnap, se fizetés, és az „ügyfél” a legfontosabb. Míg a legtöbb jelentkező a munka legalitásában kételkedik, a legtöbb anya előbb-utóbb megtapasztalja, hogy ebben a szerepében a legmélyebb pontról is képes felállni és kitartani a gyermekéért.
Talán még mindig a tabutémák közé tartozik a félelem és a szorongás, pedig nem él a világon olyan ember, aki ne tapasztalta volna meg ezeket az érzéseket. Pontosan mi történik ilyenkor velünk, és mit kezdjünk ezekkel a kellemetlen állapotokkal? E témát járta körül a legutóbbi HVG Pszichológia Extra Szalon vendégeként és legújabb könyve kapcsán Dr. Belső Nóra pszichiáter.
Választásainkat, véleményünket, vélekedéseinket hajlamosak vagyunk mélyen a magunkénak érezni.
Az oldalon elhelyezett tartalom a HVG Extra Pszichológia közreműködésével jött létre, amelynek előállításában és szerkesztésében a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.