Tényleg betegséghez vezet, ha magányosak vagyunk? Hogyan gyógyíthatnak minket emberi kapcsolataink? Miként befolyásolja mentális egészségünket, ha szeretve vagyunk, és miként, ha falakat húzunk magunk köré? A HVG Extra Pszichológia Magazin új podcast-műsora, a Hogy vagy? a fenti kérdésekre keresi a választ szakértők közreműködésével.
HVG Extra Pszichológia
A podcast háziasszonya Szörnyi Krisztina, a HVG Extra Pszichológia Magazin főszerkesztője, az első epizód vendége Dr. Kapitány-Fövény Máté klinikai szakpszichológus és adjunktus, a függőség pszichológiájának szakértője. A beszélgetés az egymás hogyléte iránti érdeklődés fontosságától indul. Onnan, mi a szerepe a magánéletünkben, illetve egy terápiás folyamatban annak, hogy megkérdezzük egymástól, hogy vagyunk.
A beszélgetés egyik legfontosabb kérdése, hogy mennyire használ nekünk az érdeklődés. A szakértő szerint az ember alapvető igénye, hogy megossza a benne munkáló gondolatokat és érzéseket, ezért sokan nagyra értékelik, ha érdeklődnek irántuk. Ezzel szemben mások nem képesek a legmélyebb érzéseik megosztására, ezért sokszor előfordul, hogy szinte erőszakos behatásként élik meg az érdeklődést.
A pszichológus szerint hazánkban jellemző a panaszkodási kultúra, ami egyfajta megküzdési mód is. Tapasztalata szerint felszínesen könnyen beszélünk arról, ami fájdalmas számunkra, ez azonban sokkal inkább valamiféle rágódás (rumináció), ami nem az érzés feldolgozását jelenti, csak előtérben tartja a problémát. Az emberek ennél mélyebb szinteken kevésbé férnek hozzá a saját érzéseikhez, kevésbé tudatosak.
Ehhez hasonlóan az örömteli érzéseinkről való kommunikáció során is erős a kultúra hatása; nehezen beszélünk a pozitív élményekről, mert könnyen úgy érezhetjük, ez valójában kérkedésnek hat. A szakértő úgy fogalmaz, hogy nem jó az a kulturális miliő, ahol az embernek szégyellnie kell a boldogságát.
A beszélgetés utolsó harmadában Kapitány-Fövény Máté arról beszél, mekkora szerepe lehet a kötődési zavaroknak és a valódi emberi kapcsolatok hiányának a függőségek kialakulásában, illetve szó esik a potenciális megoldásokról is.
A stabil, bizalmas emberi kapcsolatok általában azt eredményezik, hogy könnyebben viseljük el a bizonytalanságot, a kríziseket és a változást. A pszichológus éppen ezért arra biztat, inkább értékeljük, amikor megkérdezik tőlünk, hogy vagyunk, mert az sokkal előbbre visz, mint az, ha ezt a kérdést ütközési felületnek használjuk egymás ellen.
Hasonló cikkeket a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban találhat, amelyben az élet értelmével foglalkozunk. Megjelent a legújabb HVG Extra Pszichológia Plusz különszám is: ebben az érzelmi intelligencia témáját járjuk körül.
Fizessen elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, most sokféle kedvezmény várja.
A HVG Extra Pszichológia negyedévente megjelenő női magazin - tematikus lapszámaiban olyan érdekes és informatív témákkal foglalkozik, amelyek nap mint nap felbukkannak életünkben. A magas színvonalú, szórakoztató magazin igényes tartalmával legalapvetőbb élethelyzeteink nehézségeire kínál megoldási alternatívákat.
Nem az Amazon-alapító Jeff Bezos múlt heti esküvője volt az első celebesemény Velencében, de még egyik sem váltott ki ekkora tiltakozást. A közel 50 millió dolláros nászünnep a mérhetetlen pazarláson túl a társadalmi érzéketlenség jelképévé is vált.