Ezek a legújabb iparági fejlesztések: nemzetközi trendek és innovációk egy helyen
A logisztikai, intralogisztikai ipar egyik jelentős seregszemléje a stuttgarti LogiMAT szakvásár.
A logisztikai, intralogisztikai ipar egyik jelentős seregszemléje a stuttgarti LogiMAT szakvásár.
A jövő kérdése ősidők óra foglalkoztatja az emberiséget. Mindig kíváncsiak voltunk, vajon mit hoz a holnap, hogyan élhetjük túl a ránk váró kihívásokat, hogyan kerülhetjük el a ránk leselkedő veszélyeket. Legújabb podcastunkban azt járjuk körbe meghívott szakértőinkkel, hogy miért lényeges kérdés az ma egy vállalat életében, hogy az eddig is alkalmazott, fontos összetevők mellett a tudomány fókuszát is használja saját jövőjének tervezésében.
A fenntarthatósági szempontok előretörésével felerősödött egy sajnálatos jelenség, ám azon vállalatok, akik valóban tenni akarnak egy élhetőbb és tisztább világért az illúziók helyett konkrét intézkedéseket hoznak bolygónk megóvásáért.
Az intralogisztikában az utóbbi évek piaci igényeire válaszolva komoly változások mentek végbe, ahol a költséghatékonyság-növelés és a munkaerőoptimalizálás érdekében a folyamatok a raktárautomatizáció irányába tolódtak el. A legfontosabb trendeket beszéltük át podcastunk legújabb adásában a Jungheinrich szakembereivel.
Hosszú út vezetett az 1908-as alapítástól napjainkig. Azonban ha áttekintjük az intralogisztika területén vezető nemzetközi beszállító és világmárka, a Jungheinrich történetét, azt láthatjuk, hogy az elmúlt 70 évben a folyamatos fejlődés és innováció jellemezte a céget. Cikkünkben a legfontosabb mérföldköveket tekintjük át, valamint beszámolunk a vállalat legújabb, a fenntarthatóság minél hatékonyabb támogatását megcélzó törekvéseiről is.
Mára mindannyian hozzászoktunk, hogy pár kattintással megrendeljük online a nagybevásárlást, házhoz hozatjuk az online kosarunkba helyezett ruháinkat, kedvenc cipőinket. Ezalatt bele se gondolunk, hogy hány ember összehangolt munkájára van ehhez szükség, milyen hatalmas raktárépületekben állnak a termékeink, amelyeket pontosan szortíroznak, tárolnak, szorgos targoncák fel és lepakolják őket, hogy végül, mi elégedetten kézbe vegyük, amit kinéztünk magunknak.
A logisztika területén az utóbbi időszakban jelentős változások zajlottak le. Ez a szegmens volt képes arra, hogy az elé gördülő akadályokat a lehető leghatékonyabban, új fejlesztések és technológiák integrálásával oldja fel. Horváth Zoltánnal, a Jungheinrich Hungária Kft. ügyvezető igazgatójával beszélgettünk az ágazat fejlődéséről.
Az automatizáció már itt van: robotok dolgoznak a kézikocsik helyett, szoftverek kezelik az adatokat a papírmappák helyett. A jövő raktárában intelligens gépek fogják elvégezni az alapvető munkafolyamatokat. Emellett ez az átalakulási folyamat segít majd megoldani a raktárak egyik legnagyobb problémáját is világszerte: az anyagáramlás biztosítását az egyre súlyosbodó globális munkaerőhiány ellenére.
Intralogisztikai szakmai bemutatót tartott megalapításának 30. évfordulója alkalmából a Jungheinrich Hungária Kft. biatorbágyi székhelyén. A szakmai napon a fenntartható megoldások költségcsökkentő és hatékonyságnövelő megoldásaié volt a főszerep, ezekről számolunk be bővebben.
A szektorban ez elmúlt időszakban sok változást történt, az ágazat gyorsan reagált a már folyamatban lévő trendekre, és a fejlődés érdekében naprakész megoldásokat kínál.
A társadalmi felelősségvállalás szerencsére egyre több vállalat számára már nem csupán hangzatos, de nem mindig őszinte hívószó, hanem értékrendjük szerves része. A fenntarthatóság átfogó alkalmazása egyre inkább a jövőbeli növekedés előfeltételévé válik, a felelős vállalatok jó példát mutatnak. A fenntarthatóság és a megtérülés együttes megvalósulása sokáig nehezen volt elképzelhető, a gazdasági fejlődés és az ökológiai szempontok közötti feltételezett ellentmondás azonban már nem feltétlenül áll fenn.
Az elektromobilitás népszerűsítését tűzte ki egyik céljának az egykori Formula-1 világbajnok, Nico Rosberg. A visszavonulása után vállalkozóként tevékeny német fiatalember sokat tesz azért, hogy a modern technológiák alkalmazásával a Föld a jövőben is élhető maradjon az emberiség számára.
Egyre fontosabb szerepet tölt be a digitalizáció a gazdaságban. A műholdas jelek alapján működő navigációs alkalmazások, okostelefonokkal vezérelhető robotok és szolgáltatások, mezőgazdasági drónok és az ipari automatizáció mellett a VR-technológiák is egyre nagyobb teret nyernek.
Az elmúlt időszakban felgyorsultak a folyamatok: olyan újítások és fejlesztések valósultak meg, amikre talán több időt kellett volna várni, hogy széles körben elterjedjenek.
Az elmúlt év és a világjárvány megmutatta, mennyire fontos, hogy egy vállalat válságbiztos módon tudjon működni, ebben pedig kulcsfontosságú szerep jut a robotizált logisztikai rendszereknek.
Miért fontos a vállalati fenntarthatóság? Milyen intézkedésekre van szükség a cégek energiahatékonyabb működéséhez? Azt néztük meg, milyen feltételeknek kell megfelelnie egy olyan nagyvállalatnak, amely a modern technológiák használatával igyekszik elérni a lehető legkevesebb károsanyag kibocsátást. Ilyen, amikor nem csak a köd zöld, hanem valódi és hatékony környezetvédelmi fejlesztések történnek.
Szeged és Szabadka között, Mórahalmon található a műanyagipari csomagoló eszközök gyártásával foglalkozó Hok-Plastic Kft. A társaság 1996 novemberében családi vállalkozásként alakult meg, majd az elmúlt közel 25 évben megvalósított beruházásainak és kapacitásfejlesztéseinek eredményeképp stabil piaci szereplővé vált. A vállalat többek között a raktár és a gyártás automatizációjának is köszönheti, hogy az elmúlt években megsokszorozta a feldolgozó- és gyártókapacitását. Annak jártunk utána, hogyan segítette ezt a folyamatot az emberek és a gépek együttműködése.
A raktárak számára az előrelépés útja egyértelműen az automatizáció, a logisztikai szektor pedig nem fél rálépni a hatékonyságnövelő útvonalra. De mit jelent ez a gyakorlatban? Ennek jártunk utána.
Lehet, hogy nem egy targonca fogja megmenteni a Földet, de mindenesetre forradalmi újdonságot hoz az üzemen belüli logisztikába. Megnéztük, hogy járhat kéz a kézben az energiahatékonyság, a környezetvédelem és a költségcsökkentés a raktárakban.
Jelentősen megnehezítik az áruszállítást és a közlekedést a COVID-19 terjedése miatti korlátozások, ahogy a logisztika és a raktározás is megsínyli az új típusú koronavírus járvány hatásait. A rendkívüli helyzet kihívásaira az általános óvintézkedéseken túl az automatizáció és a digitalizáció jelent megoldást. Hogyan váltott működési módot egy alapvetően emberi érintkezésre alapozó ágazat egyik napról a másikra? A Jungheinrich Hungária Kft. átalakulását néztük meg közelebbről.
A tartalom a Jungheinrich Hungária Kft. megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.