Jungheinrich
Jungheinrich
Tetszett a cikk?

Egyre fontosabb szerepet tölt be a digitalizáció a gazdaságban. A műholdas jelek alapján működő navigációs alkalmazások, okostelefonokkal vezérelhető robotok és szolgáltatások, mezőgazdasági drónok és az ipari automatizáció mellett a VR-technológiák is egyre nagyobb teret nyernek.

Számos olyan terület van, ahol az emberek képességét fejlesztik a különböző digitális technológiák. Ilyenek az adatalapú döntéstámogató rendszerek, amelyek a begyűjtött és rendelkezésre álló információhalmazok felhasználásával tesznek javaslatot az alkalmazandó megoldásokra, illetve támogatják, vagy éppen korlátozzák a folyamatokat.

Virtuális valóság a valóságért

Ebbe a körbe tartoznak a szimulációk is: ezt a megoldást különböző tudományágakban és műszaki területeken alkalmazzák, például a meteorológiában, az energetikai rendszerekben, a csillagászatban, az élettudományokban, a szociológiában és a geológiában. A tudomány természetesen a gazdasági világ fejlődéséhez is hozzájárult. Látványos példa a munkatársak fejlesztésében megvalósuló digitalizációra a virtuális valóság alkalmazása: pilóták repülőgép szimulátorokban edzenek, mielőtt élesben is felengedik őket a légtérbe, az autóversenyzők több ezerszer mennek körbe a számítógépes játék versenypályáján, ahogy az űrtechnológiában is alkalmazzák a virtuális valóság eszközeit. Ennek a technológiának a hasznosságát ismerte fel a logisztika és a raktározás terén a német Jungheinrich vállalatcsoport. A szektor legfontosabb szereplői közé tartozó targoncavezetők felvételét és képzését megkönnyítő targoncaszimulátort fejlesztettek ki, amellyel költséget, helyet, időt és erőforrást tudnak felszabadítani.

Targoncaszimulátorok működésben – a teljesebb képzésért

Több cég is készített targoncavezetést- és kezelést szimuláló programokat, ám a többségük nem lépte túl a számítógépes játékok szintjét. A Jungheinrich viszont nem elégedett meg egy egyszerű szimulációval. Olyan fejlesztést valósított meg, ahol a targoncakezelők valósághű környezetben, igazi kezelőfülkében, a valósággal megegyező kezelőszervekkel, virtuális környezetben tanulhatnak és gyakorolhatnak. A targoncakezelők számára egy VR (virtuális valóság) szemüveg, illetve az ehhez tartozó speciális szoftver biztosítja a valósághű környezetet. Az élményt a 3 dimenziós hatású hang és a kezelőülést is hordozó, mobilis, 4 tengely irányában is mozgásra képes platform teszi még teljesebbé.

A Jungheinrich targoncaszimulátora

A saját targoncakezelők képzése ugyanis a logisztikában egyre inkább versenyelőnnyé válik. A piaci szereplők ezzel is igyekeznek ellensúlyozni a megfelelő szakképzett munkaerő hiányát. A német cég targoncaszimulátora pedig nagymértékben megkönnyíti, hogy megfeleljenek a kihívásnak. Míg ehhez korábban valós anyagmozgató járműre, gyakorlópályára és képzett személyzetre volt szükség, most egyetlen eszköz is elegendő a leendő targoncás munkatársak teszteléséhez és a már meglévő kollégák tudásának szinten tartásához, illetve fejlesztéséhez. A szimulátor 2019-ben elnyerte a Kundendienstverband Deutschland e. V., azaz a Németországi Ügyfélszolgálat Egyesület Service Management díját.

A program eredményeképp költséghatékonyabbá tették a folyamatokat, így akár 40 százalékos megtakarítást is el tudnak érni a targoncakezelők képzése során. A baleseti kockázat pedig a virtuális térben a legkisebb; ugyanis nem létezik. Ráadásul értékes üzemi területeket szabadítanak fel, mert a hagyományos targoncás képzés területigényéhez képest annak nagyjából 1 százalékára van csak szükség ugyanazon eredmény eléréséhez.

Ezt tudja a targoncaszimulátor

A targoncaszimulátor ugyanazon az elven működik, mint a repülőgépszimulátorok, amelyeken a pilóták gyakorolják be a repülőgépek vezetését. A VR-szoftver egy valósághű virtuális raktárkörnyezetet hoz létre, melyben a tanuló targoncakezelők balesetveszély nélkül sajátíthatják el a targonca különböző funkcióinak alkalmazását. A targoncaszimulátor egyik különleges jellemzője, hogy a raktárak az egyéni igények szerint virtuálisan leképezhetőek, így a saját üzem, vagy terület pontos másában gyakorolhatnak a (leendő) kollégák. A szimulátor egy kompakt mozgó platformból, a VR-szoftverből - melynek tartozéka a VR-szemüveg és a monitor is -, valamint egy szolgáltatási csomagból áll. Az eredeti vezérlő kezelő- és vezérlőgombok, a 3D-hangzás és a rendkívül mozgékony 4-tengelyes platform gondoskodik a valósághű tanulási élményről.

Targoncaszimulátor működés közben

A szoftver a számítógépes játékokra jellemző megoldással több, egymásra épülő szintet ajánl fel, így a kezdő és a haladó targoncakezelők számára is hasznos gyakorlatokat lehet vele és benne elvégezni. A tanfolyam végén szintvizsga vár a felhasználóra, amivel ellenőrizhető a tudása. A VR-szimulátor célja, hogy a kezelő biztonságosan és szakszerűen kezelje a targoncát, valamint az, hogy tovább fejlessze a tudását.

Az új targoncások is biztonságosan tanulhatnak be

Különösen hasznos a targoncaszimulátor az új dolgozók kiválasztásakor, mert a virtuális valóságban elvégzett feladatok megoldását látva egyszerűen és különösebb előkészületek nélkül meg lehet bizonyosodni a jelentkező alkalmasságáról. A VR-szoftver segítségével számos, egymástól eltérő raktári helyzetet lehet rekonstruálni. Így például azt is fel lehet mérni, hogy egy jelentkező mennyire viseli jól a nagy magasságban végzett munkát. Mindezt anélkül, hogy fel kellene őt oda küldeni. A leendő targoncavezetők a virtuális környezetben sérülés és balesetek nélkül tanulhatják meg, hogyan közlekedjenek a raktárakban.

A meglévő munkatársak oktatása és az adatrögzítés is megoldott

A raktározási szakmában részt vevő vállalatoknak törvényben előírt kötelezettsége gondoskodni arról, hogy a munkatársaik évente részesüljenek biztonsági oktatásban. A VR-szimulátor segítségével ez a feladat gyorsan és kevés ráfordítással elvégezhető. Ráadásul az eszköz arra is alkalmas, hogy a biztonsági oktatást automatikusan dokumentálja. A VR-szimulátor további előnye, hogy más eszközökkel is összekapcsolható. Így több felhasználó tud ugyanabban a környezetben együtt tanulni. Sőt, arra is lehetőség nyílik, hogy teljes munkafolyamatokat képezzenek le vele, így pedig a targoncakezelők a legkülönbözőbb valós helyzetekre is felkészíthetők. Az oktató egy VR-szemüveg segítségével maga is beléphet a szimulátorba azért, hogy utasításokat adjon vagy segítséget nyújtson a résztvevőknek.



A tartalom a Jungheinrich Hungária Kft. megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.

Jungheinrich BrandChannel

Megvalósított vállalati fenntarthatóság: amikor nem csak a köd zöld

Miért fontos a vállalati fenntarthatóság? Milyen intézkedésekre van szükség a cégek energiahatékonyabb működéséhez? Azt néztük meg, milyen feltételeknek kell megfelelnie egy olyan nagyvállalatnak, amely a modern technológiák használatával igyekszik elérni a lehető legkevesebb károsanyag kibocsátást. Ilyen, amikor nem csak a köd zöld, hanem valódi és hatékony környezetvédelmi fejlesztések történnek.