Így leheljen új életet régi, nem használt telefonjába
A fiók mélyén kallódó készülék nem hulladék; sokféle módon meghosszabbítható a kiöregedett okostelefon élete.
Valószínűleg már sokakkal előfordult, hogy az asztalfiókban rábukkantak pár évvel ezelőtti, lecserélt okostelefonjukra. Persze lehet, hogy az adott készülék már nem a legmodernebb darab, lehet, hogy picit kopott, esetleg repedt a kijelzője, vagy már nem bírja a nap végéig az akkumulátora, ettől függetlenül még működőképes.
Az ilyesmit hiba lenne kidobni, már csak azért is, mert potenciálisan súlyos tízezrek kifizetését előzhetjük meg egy kis találékonysággal. Ahelyett ugyanis, hogy az elektronikai áruházak polcain sorjázó, különféle okoskütyük után sóvárognánk, a régi telefonnal könnyedén kiválthatunk egy sor eszközt, amire egyébként csak elszórnánk a nehezen megkeresett pénzünket. Lássuk, mire lehet használni a kiöregedett, de alapvetően még működőképes okostelefonokat!
Digitális óra az íróasztalra
Az egyik legkézenfekvőbb felhasználási mód, amihez még külön applikációkat sem kell letölteni. Egyszerűen csak találni kell egy alkalmas támaszt, vagy, ha olyan a készülék, egy dokkolót, amibe beleállíthatjuk és meg is van! Az órát kedvünk szerint testre szabhatjuk, hogy digitális vagy analóg mutatókkal jelezze az időt, de akár afféle digitális barométerként is funkcionálhat a meteorológiai applikációk segítségével.
Egér helyett
A menő – és méregdrága – laptopokon jókora érintőpad helyettesíti az egeret. Az ilyesmit nagyon kényelmes használni, ráadásul támogatja is a többujjas használatot és a különféle gesztusvezérlést is. Nem kell azonban sokszázezer forintot kiadni egy ilyen gépért, amikor egy használt okostelefont pillanatok alatt átalakíthatunk hasonló eszközzé. Többféle szoftver közül válogathatunk (például Unified Remote), amelyek egyaránt lehetővé teszik a számítógép vezérlését, akár egér vagy trackpad módjára, vagy ha például filmet vagy sorozatot nézünk a gépünkön, a tévé távirányítójához hasonló funkciókkal. Munkahelyi környezetben pedig akár prezentációk léptetését is rábízhatjuk a fiókból kimentett készülékre.
Biztonsági kamera
A régebbi telefonokkal általában az a probléma, hogy az akkumulátoruk nem bírja túl sokáig a használatot. Ha viszont bedugott töltővel lehet használni – például, mert nem visszük magunkkal – mindjárt más a helyzet. Amennyiben a régi készülékünk már ebben az életszakaszában jár, kiváló választás lehet a biztonsági kameraként történő alkalmazás. Itt is számtalan ingyenes vagy pár dollárért elérhető szoftver közül válogathatunk, innentől pedig már csak meg kell találni a telefon-kamera új helyét, amely szolgálhat bébiőrként, figyelhetjük rajta a háziállatokat, de akár a kertet vagy a ház környékét is szemmel tarthatjuk, hogy megakadályozzuk az illetéktelen behatolást.
Okosotthon-központ
Napjainkban már egyre több háztartásban működnek különféle okoskütyük, az internetre kapcsolt hangfalaktól az okosizzókon át a különféle intelligens háztartási eszközökig. A hasonló készülékekhez általában a gyártó saját applikációt is fejleszt, azonban gyakran előfordul, hogy csak a család egyik tagja fér hozzá a különféle kütyükhöz, azaz, csak egy telefonon érhetőek el ezek az applikációk. Ha viszont a régi telefonból okosotthon-központot faragunk, ez nem lesz probléma, hiszen ez a készülék mindig kéznél lesz. Így pedig már nem kell valamelyik családtagunkat felhívni, hogy hangosítsa feljebb a zenét vagy kapcsolja át a nappali világítását esti módra.
Digitális fotókeret
A kétezres évek elején még nagyon menőnek számítottak a digitális fotók megjelenítésére alkalmas képkeretek, ma azonban ezt már egy használt telefonnal is kiválthatjuk. A „sima” fotógaléria applikációkban is találunk vetítés módot, de itt is számos olyan alkalmazás érhető el, amelyben gyönyörű tájképeket, állatokat vagy virágokat nézegethetünk, de persze a kedvenc családi fotóinkkal is megtölthetjük a telefont.
Globális szuperszámítógép, a tudomány szolgálatában
Elsőre meghökkentően hangzik, azonban az okostelefonunk is egy számítógép, ráadásul nem is kifejezetten gyenge. Így mindenképp pazarlás, ha a fiókban porosodik, miközben valamilyen jó cél szolgálatába is állíthatjuk. Számos olyan tudományos platform létezik a világon, ahol különféle kutatásokhoz kapcsolódó számítási feladatokat a világ különböző pontjain működő, épp nem használt számítógépek processzoridejének felhasználásával oldanak meg. Támogathatjuk az orvostudományt, például a különféle daganatos betegségek elleni küzdelemben, segíthetjük az űrkutatás törekvéseit vagy épp a szeizmológusokat juttathatjuk közelebb a földrengések titkainak megértéséhez. Mindössze annyit kell tennünk, hogy regisztrálunk egy hasonló platformra – mint például a Zooniverse, a DreamLab, a MyShake vagy a SETI@Home –, elindítjuk a készülékünkön a vonatkozó programot, és amíg éljük az életünket, a gép csendben dolgozik. Szuper, nem?
Régi autók okos társa
A modern autókban csinos érintőképernyőt és számos kényelmes digitális szolgáltatást találunk, azonban nem kell súlyos tízmilliókat összespórolni, hogy egy régebbi kocsiban is kiélvezhessük a technika vívmányait. A már nem használt telefonunkat ugyanis akár „állandóra” is rendszeresíthetjük az autóban, egy megfelelő csatlakozóval csak az energiaellátásáról kell gondoskodni – ezt általában a szivargyújtóba helyezhető USB-töltővel oldhatjuk meg. Innentől pedig már csak annyi a feladatunk, hogy találjunk egy számunkra megfelelő telefontartót, amellyel a szélvédőre vagy a műszerfalhoz rögzíthetjük. A telefon így alkalmas lehet navigációs eszköznek, de akár médialejátszónak is.
Vészhelyzetre
Akár utazás, akár a hétköznapok során jól jöhet, ha van nálunk egy tartalék telefon, ha az aktuálisan használt készülékünkkel bármi történne. Néha elég lehet egy óvatlan, szerencsétlen mozdulat, hogy az eszközünk ripityára törjön, de akkor sem jobb a helyzet, ha meghibásodik vagy ha ellopják. Ilyen esetekben kapóra jön, ha elő tudunk rántani egy másik telefont, amin segítséget kérhetünk – ehhez még SIM-kártya sem kell. Egyedül arra kell figyelni, hogy a telefon fel legyen töltve, vagy arra, hogy legyen nálunk egy power bank, amivel életre kelthetjük.
Samsung ReGalaxy program A Samsung elindította Magyarországon a ReGalaxy programját, amelynek középpontjában a meglévő készülékek javítása és frissítése áll. A Samsung mindazok számára, akik a Galaxy Z Fold4, Galaxy Z Flip4 vagy a Galaxy S23 eszközök valamelyikét megvásárolják, bruttó százezer forintos keretösszeget biztosít a korábbi Samsung Magyarország által forgalomba hozott – Galaxy S10, S20, S21, S22 vagy Note20 – készülékek díjmentes felújítására. A ReGalaxy programban 2023. április 1. és 2023. június 30. között vehetnek részt a vásárlók, amely során a Galaxy S10, S20, S21 és S22 vagy Note20 készüléktulajdonosok a vásárlást követően a Samsung Members applikációba tölthetik fel a készülékszámot és IMEI azonosítót. Ezt követően a Samsung munkatársai az eszköz tulajdonosának otthonában vagy egy Samsung szaküzletben veszik át a korábbi készülékeket, amellyel párhuzamosan a készüléktulajdonos e-mailben fogadhatja el a felújításra vonatkozó ajánlatot. A javítást követően a készüléket a korábban felsorolt átvételi módok egyikén juttatja vissza a Samsung. Ezzel a programmal a régebbi okostelefonok egy új életet kaphatnak, akár egy másik családtagnál vagy egy okosotthon ökoszisztémájába beépítve. További részletek a programról: https://www.samsung.com/hu/campaign/refurbishment/ |
Az oldalon elhelyezett tartalom a Samsung megbízásából a HVG BrandLab közreműködésével jött létre. A tartalom előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.