Mastercard
Mastercard
Tetszett a cikk?

Az elmúlt időszakban a majdnem minden kártyás fizetés érintésmentesen történt, ez nagyban köszönhető a PIN kód megadása kapcsán megemelt, 15 000 forintos limitnek is. De hogyan lesz mindez biztonságos? Nemes Mátét, a Mastercard digitális fizetésekért felelős szakértőjét kérdeztük.

Milyen trendek figyelhetők meg a kártyás fizetéseknél, mennyire elterjedt az érintésmentes módszer?

Évek óta azt látjuk, hogy egyre többen választják a boltokban az érintésmentes fizetési megoldásokat. Ennek idén külön lökést adott a vírushelyzet, hiszen minden fórumon azt hallották, látták a fogyasztók, hogy az érintésmentes fizetés a legbiztonságosabb. Az MNB adatai is ezt a trendet támasztják alá, ma már a kártyás fizetések 94 százaléka így történik. De ha a trendekről beszélünk, nem mehetünk el az e-kereskedelem térnyerése mellett: 43 százalékkal nőtt egy év alatt az online kártyás tranzakciók száma, tehát az összes kártyás vásárlásunk ötöde így megy végbe. Ezeknek a tranzakcióknak az értéke pedig 50 százalékkal emelkedett, ami azt is jelenti, hogy már minden harmadik forintunkat online költjük el.

A tranzakciók számában és értékében mekkora a változás az előző évekhez képest?

Nemes Máté, a Mastercard digitális fizetésekért felelős szakértője
Mastercard

Az tranzakciók száma 13 százalékkal nőtt tavaly január óta, és azt látjuk, hogy bolti fizetéseknél egyre népszerűbb a vásárlók körében a bankkártya. A tranzakciók számánál még kiugróbb növekedést látunk azok értékénél: 39 százalékkal költöttünk többet érintésmentes vásárlásaink során, mint tavaly év elején.  Ez utóbbi nagyban köszönhető a PIN kód megadása kapcsán megemelt, 15 000 forintos limitnek is, illetve annak, hogy a legtöbb banknál már elérhető mobilfizetési szolgáltatás is, ami óriási népszerűségnek örvend a magyarok körében. Az Apple Pay már 7 hazai szolgáltatónál is elérhető, az Android rendszerű okostelefonokra pedig 6 magyar bank kínál saját mobiltárcás megoldást. Az MNB adatai szerint 2020-ra a magyar felhasználók több mint 500 ezer bankkártyát digitalizáltak ilyen alkalmazásokban, a mobiltárcás tranzakciók száma pedig megnégyszereződött 2018-óta.

Milyen tényezők teszik egyre népszerűbbé az érintésmentes fizetést?

A gyorsaság, a kényelem és a biztonság. Ez utóbbi pedig idén nem csak a tranzakciók biztonságát jelentette, hanem azt is, hogy nem kellett a terminálhoz érni, kiadni a kezünkből a kártyát. Az érintésmentes fizetések mögötti NFC technológia pedig már az okoseszközeinkkel is használható. Gondoljunk csak a mobiltelefonunkra, ami nélkül gyakorlatilag ma már sehova sem indulunk el. Nincs is annál magától értetődőbb és egyszerűbb, mint hogy ezzel fizessünk, bármerre is járunk, különösen azért, mert Magyarországon a terminálok 89 százaléka is alkalmas már erre.

Mi garantálja a fizetés biztonságát?

Amikor érintésmentesen fizetünk, a tranzakció adatait minden alkalommal egy vásárlásonként dinamikusan változó, egyedi titkosítás védi, amit a Mastercard több évtizedes szakértelme garantál. Mobilfizetés esetén pedig több védelmi vonalat is beállíthat a felhasználó, például, hogy telefonját csak kóddal vagy ujjlenyomattal lehessen feloldani. E mellett fontos tudni, hogy a vásárló visszakapja a pénzét a banktól, ha visszaélés áldozata lett, vagy ha nem azt a terméket, szolgáltatást kapta, amelyet szeretett volna. De összességében itt is megnyugtató trendeket jeleznek az MNB adatai, hiszen egy év alatt a hazai kibocsátású kártyákkal elkövetett visszaélések száma 4,5, az okozott kár értéke pedig 5,5 százalékkal csökkent.

A kártyák és az azokat fogadó terminálok közötti kommunikáció mennyire védett?

Több fizetéstechnológiai céggel szemben a Mastercard a fenti titkosított algoritmust nem csak a kártyáknál, de a fizetést fogadó eszközöknél, a termináloknál is használja. Ennek a megduplázott védelemnek a lényege, hogy a fizetés csakis akkor lehet sikeres, ha a tranzakcióban részt vevő eszközök (pl. bankkártya és POS terminál) két algoritmusa felismeri egymást. Így, ha valaki hozzá is férne egy ellopott bankkártya titkosításához és megkísérelné módosítani azt – például azzal a céllal, hogy az adott kártya soha ne kérjen PIN kódot, fizetni akkor sem tud majd, hiszen a POS terminál nem fogja felismerni a módosított algoritmust és elutasítja a tranzakciót.

Technológiai védelem ide vagy oda, a felhasználóknak is elővigyázatosnak kell lenniük. Mire érdemes ügyelni? 

A fenti komplex védelem mellett is mindig felhívjuk a vásárlók figyelmét azokra az egyszerű lépésekre, amikkel ők magukat is sokat tehetnek a visszaélések ellen. A kártyakibocsátónál aktivált SMS szolgáltatással könnyebben nyomon követhetjük a kártyás fizetéseket, mobilfizetés esetén pedig a telefon feloldásához állítsunk be kódot vagy biometrikus azonosítást. Online vásárlások esetén további biztonsági faktor jelent az erős-ügyfélhitelesítés, amely hamarosan az online fizetéseknél is kötelező lesz. Éppen ezért elengedhetetlen a mobilbanki alkalmazások használata és telefonszámunk egyeztetése a kártyakibocsátó banknál. Ha az SMS-es azonosításnál egyszerűbb és kényelmesebb megoldást szeretnénk, ezeknél a fizetéseknél is a mobilbanki alkalmazások használatát javasoljuk – az arra alkalmas telefonokon akár az ujjlenyomatunkkal is engedélyezni tudjuk a vásárlást. Ezt előre láthatóan a legtöbb kártyabirtokos számára ezt elérhetővé is teszik a bankok.

A tartalom a Mastercard megbízásából, a HVG BrandLab produkciójában készült. A cikk létrehozásában a HVG hetilap és a hvg.hu szerkesztősége nem vett részt.

Leukémiában szenved Basar Asszad elűzött szíriai diktátor felesége

Leukémiában szenved Basar Asszad elűzött szíriai diktátor felesége

Ha szerelmes akar lenni bárkibe, tegye ezt!

Ha szerelmes akar lenni bárkibe, tegye ezt!

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

A klímaváltozás miatt hat héttel hosszabb a hőhullámos időszak

A klímaváltozás miatt hat héttel hosszabb a hőhullámos időszak