Immergas
Immergas
Tetszett a cikk?

Az ősz első, hűvösebb napjai előbb vagy utóbb minden évben elhozzák a fűtésszezon kezdetét. A berendezések ellenőrzésének és karbantartásának fontossága mellett az utóbbi években a fűtés energiahatékonyságának kérdése is előtérbe került. Hogyan lehet úgy kifűteni otthonunkat, hogy a kellemes hőérzet mellett ne pazaroljunk sok energiát, ráadásul mindezt úgy, hogy az egyre fontosabbá váló fenntarthatósági szempontokat is figyelembe vegyük?

Ha egy fűtésrendszer energiahatékonyan üzemel, az egyszerre jó a fogyasztónak és végső soron a bolygónak is. Fontos, hogy ezeket a rendszereket komplex egységekként fogjuk fel, hiszen az energiahatékony fűtéshez – és a melegebb hónapokban a hűtéshez – ugyanolyan fontos a jó szigetelés, mint a megfelelő nyílászárók és a jól megtervezett gépészeti rendszer. Ha költséghatékony fűtésről és hűtésről van szó, akkor manapság már számos lehetőség közül válogathatunk: ezek közül az egyik a hőszivattyú.

Annak ellenére, hogy ez a technológia egyre népszerűbb, a mai napig számos tévhit kering körülötte, legyen szó a működési elvéről, arról, hogy kinek és milyen körülmények között lehet jó választás, egészen odáig, hogy mennyire zajos. Az alábbiakban néhány fontos tudnivalót veszünk sorra.

Miért érdemes hőszivattyúra váltani?

A modern technológia használatával otthonunk, de akár egy középület vagy irodaház is jóval fenntarthatóbb működésűvé válik. Mit jelent ez a gyakorlatban? Ezek a rendszerek úgy használják fel az erőforrásokat és az energiát, hogy közben a lehető legkevésbé terhelik meg a környezetet. A korszerű hőszivattyús rendszerek a föld, a talajvíz vagy a levegő energiáját hasznosítva nyújtanak környezetkímélő megoldást.

Egy hagyományos, kazánnal felfűtött radiátoros fűtésrendszerrel összehasonlítva egy hőszivattyúval működtetett fűtési rendszer fal- vagy padlófűtéssel sokkal kellemesebb és tartósabb hőérzetet biztosíthat. Ha az energiafelhasználás szempontjából nézzük: a hőszivattyú 1 kW áramból akár 4,5 kW hőenergiát is képes előállítani. Felületfűtés esetén alacsonyabb hőmérsékletű fűtővízzel biztosítható otthonunk komfortja.

A hőszivattyú a lakóterek hőérzetének jolly-jokere, mert nyáron képes a kívánt hűtést, télen pedig a megfelelő fűtést biztosítani. Így nem kell két külön rendszert üzemeltetni a fűtésre és a hűtésre – ahogy ezt a hagyományos megoldások esetén látjuk klíma berendezések telepítésével –, hiszen a hőszivattyú mindezt egyetlen készülékkel, egy rendszerben képes megoldani.

Hogyan működik?

A hűtőszivattyú azért az egyik legtakarékosabb fűtési/hűtési megoldás, mert a környezetben már rendelkezésre álló energiát hasznosítja. Működési elve leginkább a háztartási hűtőgépekéhez hasonlítható: hőt ad át a környezetnek, miközben a belső teret lehűti, illetve fűtési üzemmódban hőt von el környezetétől, amit aztán fűtésre használ fel. A kültéri egységben található kompresszor a gép hűtőközegét képes összenyomni, ezáltal annak nyomását és hőmérsékletét is jelentősen megemeli. Ezt a hőt képes télen a fűtési rendszernek átadni, illetve nyáron a környezetnek leadni, melynek segítségével a beltér hőmérséklete csökkenthető.

Zavarja majd a szomszédokat?

Mint bármelyik gép, a hőszivattyú működése is zajjal jár: minden típusnál a kompresszor a közös hangforrás, de a levegő-víz szivattyúk esetében a ventilátor és a légáramlás okozta zajjal is számolni kell. Ugyanakkor, ha átgondoltan, megfelelő helyre telepítjük, biztosan senkit nem fog zavarni a működése. Egy hőszivattyú zajszintje jellemzően nem haladja meg a 65 dB értéket, ami egy csendes eső vagy egy átlagos emberi beszélgetés hangerősségéhez hasonlítható. Mivel kültéri egységekről beszélünk, ezért fontos az, hogy hová kerülnek, mennyire távol vannak például a falaktól és magától az épületektől. A megfelelő hely kiválasztásához kulcsfontosságú, hogy telepítés előtt konzultáljunk szakemberekkel.

Csak bizonyos körülmények esetén?

Hőszivattyú telepítése esetén rendkívül fontos a pontos tervezés és kivitelezés: ha ez megtörténik, akkor úgy lehet otthonunkban kellemes hőmérséklet, hogy a legoptimálisabb megoldást választottuk. A hőszivattyús rendszer egyesíti a fűtési-hűtési, de akár a használati melegvíz rendszert is, ha pedig már meglévő fűtési rendszerhez csatlakoztatjuk, akkor beszélhetünk integrált rendszerről. Ugyanakkor léteznek olyan hibrid megoldások is, melyek gyárilag, kondenzációs kazánnal összeépítve telepíthetők. A hibrid hőszivattyú ötvözi a hőszivattyút és a gázkazánt, optimalizálva az energiahatékonyságot a kültéri hőmérséklettől függően. Napelemes vagy napkollektoros rendszerrel kombinálva a rendszer hatékonysága tovább növelhető.

Sokan azt gondolják, hogy a hőszivattyú csak olyan helyeken tud hatékony lenni, ahol valójában nincs is igazán hideg tél. Talán ez az egyik legnagyobb tévhit ezzel a technológiával kapcsolatban: ha megnézzük, hogy Európában mely országokban adták el a legtöbb hőszivattyút, akkor az első 10-ben olyan országokat is találunk, mint például Németország, Norvégia, Dánia vagy épp Ausztria. A fent említett országok egyes területein sokkal hosszabb ideig van tartósan 0 °C alatt a hőmérséklet, mint nálunk, sőt, a -10°C sem számít extrém hidegnek, ellentétben Magyarországgal.

Valóban fenntartható és környezetkímélő?

Egyes statisztikák szerint éves energiafelhasználásunk több, mint 60%-a fűtésre megy el, közel 20%-a pedig használati melegvízre. A hőszivattyú a Nap által kibocsátott hőt használja fel a működésekor, így megújuló energiaforrásból táplálkozik. Ezek a rendszerek – legyen szó akár új, akár régi ingatlanba történt telepítésről – jelentősen csökkentik a szén-dioxid és más károsanyagok kibocsátását, alacsony energiafelhasználása miatt pedig belátható időn belül megtérülő alternatívát jelenthet.

Ezekre figyelj oda hőszivattyú vásárlás előtt!

Az IMMERGAS 1964 óta vezető szerepet tölt be a háztartásokban használatos gázüzemű fűtőkészülékek tervezésében és gyártásában. Az olasz anyavállalat, termékeinek teljes körű hátterének biztosítása érdekében, 2004-ben létrehozta magyarországi leányvállalatát, az Immergas Hungária Kft-t. A cég partnerein keresztül országszerte forgalmazza és szervizeli különböző típusú hűtési-fűtési rendszereit.

Az IMMERGAS 1964 óta vezető szerepet tölt be a háztartásokban használatos gázüzemű fűtőkészülékek tervezésében és gyártásában. Az olasz anyavállalat, termékeinek teljes körű hátterének biztosítása érdekében, 2004-ben létrehozta magyarországi leányvállalatát, az Immergas Hungária Kft-t. A cég partnerein keresztül országszerte forgalmazza és szervizeli különböző típusú hűtési-fűtési rendszereit.

A tartalom az Immergas Hungária Kft. támogatásával a HVG BrandLab produkciójában készült, létrehozásában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.

Advertisement

A klímaváltozás miatt hat héttel hosszabb a hőhullámos időszak

A klímaváltozás miatt hat héttel hosszabb a hőhullámos időszak

De hogy lehet bírni energiával az energiatakarékosságot?

De hogy lehet bírni energiával az energiatakarékosságot?

74 millió forint Mészáros Lőrinc órabére, Tiborczé 8,7 millió, de még így is kispályások

74 millió forint Mészáros Lőrinc órabére, Tiborczé 8,7 millió, de még így is kispályások

Nyolc emberenként van egy, aki valóban szereti a savanyú ízt

Nyolc emberenként van egy, aki valóban szereti a savanyú ízt