szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az autógyártók autókat gyártanak. Igaz? Nem igaz! Az utóbbi időben a felső kategóriás autómárkák gyártói inkább szoftverek tervezésével, a márkaérték növelésével és a nagy teljesítményű autók teljes elektronikai rendszerének összeállításával foglalkoznak - írja a HVG Könyvek sorozatban megjelent Wikinómia című művében Don Tapscott és Anthony D. Williams. Részletek.

Concept CS
© BMW
Ha legközelebb egy autószalonból kigördülni látnak egy BMW X3-as vagy X5-ös terepjárót, biztosak lehetnek benne, hogy azok 70 százalékát nem a BMW tervezte, gyártotta le és szerelte össze, hanem a beszállítóik világméretű hálózata. Az autógyárakban készült, általunk is jól ismert felvételeken azt látni, hogy a futószalag mellett dolgozó munkások precíziós robotokkal szerelik össze az autókat. Az X3-as típusról a Magna International gyárában készülhetnének képek, mert itt, a végső állomáson történik az autó összeszerelése.

Ez egy igen jelentős változás. Nem is olyan régen a BMW még arra költötte kutatás-fejlesztés (k+f) költségvetésének jelentős részét, hogy tovább tökéletesítse autóinak mechanikus berendezéseit, többek között a kardántengelyt és az alvázat. Ezek a beruházások kifizetődőek voltak, és tovább erősítették a BMW hírnevét, amely mindig is arról volt ismert, hogy kiválóan megszerkesztett, nagy teljesítményű autókat készít az igényes fogyasztóknak. A legújabb innovációk során azonban a műszaki megoldások helyett inkább a digitális fejlesztésekre helyezi a hangsúlyt. Bár a BMW sem szakadt el teljesen a gyártástól (Lipcsében tavaly bővítették az üzemet, itt készülnek a hármas limuzinok - a szerk.), a kutatás-fejlesztésre szánt összeg növekvő hányadát fordítják a vezetési élmény tökéletesítésére: főként a szoftvert, az elektromos szerkentyűket és a vezető számára kialakított felhasználói felületeket fejlesztik.

A BMW becslései szerint legújabb fejlesztéseinek már a 90 százaléka az elektronika és a szoftverek területén várható. Így aztán nem csoda, hogy a cég egyre inkább úgy definiálja saját magát, mint tervezési és szoftverfejlesztési kapacitásokban bővelkedő autómárkát. Burkhard Goeschel, a BMW fejlesztési igazgatója ezt így fogalmazta meg: - Végzetes hiba lenne, ha nem vennénk észre, hogy a BMW igazán ezeken a fejlesztési területeken nyújtja tudása legjavát.

Wikinómia
Napjainkban milliók önkéntes, közös munkájával készülnek enciklopédiák és operációs rendszerek, folynak tudományos kutatások. Az online közösségek dinamikus növekedése megállíthatatlannak tűnik! Az iwiw, a Wikipédia, a Linux csak néhány példa a tömegek tudásának hasznosítására. Az új irányt és a benne rejlő lehetőségeket mutatja be ez az izgalmas könyv.
Ez a trend az egész iparágban tetten érhető. A Mercer Management Consulting becslései szerint a felső kategóriás autómárkák esetében az autó értékének több mint felét az elektromos rendszerek és az elektronika teszi ki. Ráadásul előrejelzéseik szerint 2015-re nem az autógyártók, hanem a beszállítók végzik a legtöbb kutatás-fejlesztést, és a  gyártást is. Az olyan nagy cégek, mint a BMW, beruházásaikat arra a néhány alkotóelem fejlesztésére és gyártására korlátozzák, amelyek elengedhetetlenül fontosak a márka sikeréhez. Ez azt jelenti, hogy a továbbiakban elsősorban a tervezésre, a vevő elégedettségre, és a kapcsolódó szolgáltatásokra összpontosítanak. Minden más tevékenységet kiszerveznek, vagy az együttműködés valamely formájában folytatják tovább. Isten hozta önöket az autógyártás világméretű üzemében!

A cikk folytatásához kattintson ide.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Autó

Melyik az év tesztautója? Szavazzon!

Január másodikán éjfélkor zárul az a szavazás, amelyen olvasóink eldönthetik, hogy a 2007-ben az Autómenedzser.hu autós portálon tesztelt autók közül melyik tetszett nekik a legjobban. Nyolc kategóriában - prémium kisautó, családi egyterű, céges autó, prémium üzleti autó, szabadidő-autó, terepjáró, kompakt sportkocsik és álomautók - szavazhatnak az év tesztautójára. Önnek melyik kellene?