szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A legveszélyeztetettebb terület továbbra is a főváros és agglomerációja.

Az elmúlt 14 évben jelentősen csökkent a gépkocsilopások száma Magyarországon. Míg 2010-ben még 4778 autólopást regisztráltak, addig 2023-ban ez a szám mindössze 335 volt. Orbán Sándor rendőr alezredes, az ORFK Bűnmegelőzési Osztály munkatársa a hirado.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy a csökkenés elsősorban a szigorúbb hatósági intézkedéseknek köszönhető. Az eredetiségvizsgálat, a törzskönyv bevezetése, és a szigorúbb műszaki vizsgák, ahol a járművekről készült fotók nyilvántartásba kerülnek, mind hozzájárultak ahhoz, hogy nehezebb legyen ellopni és eltüntetni az autókat.

A legveszélyeztetettebb területek továbbra is a főváros és agglomerációja, de a rendőrség adatai szerint Budapesten az elmúlt évben mindössze 115 lopás történt, Pest vármegyében pedig 90. Az újabb járművek modern védelmi rendszerei is segítenek megnehezíteni a tolvajok dolgát. 2024 januárjától júniusig tartó időszakában összesen 60 autólopás történt a fővárosban eddig. Az ORFK munkatársa elmondta, hogy leginkább azokat a járműveket veszik célkeresztbe az elkövetők, amelyekkel a leggyakrabban találkozunk az utakon.

A gépkocsilopások leggyakrabban olyan helyeken történnek, ahol kevés a térfigyelő kamera, főként a külső kerületekben. Az elmúlt évben Bács-Kiskun vármegyében is több autólopást regisztráltak.

Videó: Kiszállt sírt gondozni autójából egy férfi, máris munkába lendült egy tolvaj a kocsijánál

Vélhetően pont arra játszott a tolvaj, hogy egy temetőben óvatlanabbak az emberek.

Idősebb járműveket főleg alkatrész-utánpótlás miatt tulajdonítanak el, de előfordul, hogy megrendelésre tulajdonítanak el autókat: ilyenkor típust, gyártmányt, felszereltséget is néznek az elkövetők. Az autólopás leggyakoribb okai a nyitottan hagyott gépjármű és az őrizetlenül hagyott indítókulcs, ezért ezekre mindig érdemes figyelni.

Hogyan védekezzünk az autólopás ellen?

  • Az autó ablakait és ajtajait körültekintően zárjuk be!
  • Ellenőrizzük, hogy a központi zár valóban lezárta-e a járművet!
  • Ne hagyjunk semmilyen értéket, még egy üres táskát sem az utastérben!
  • Használjunk az autóba beépített mechanikai védelem mellett kiegészítő biztonsági eszközöket, pl. kormányzárat, sebességváltózárat!
  • Az elektronikus riasztórendszer mellett érdemes indításgátlót vagy akár nyomkövető eszközöket elrejteni, ami a visszaszerzés kapcsán segítség lehet a tulajdonos és a rendőrség számára is.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!