Látványosan visszaesett a gyerekvállalási és a házasodási kedv is
31 vagy 30 napos hónapban évek óta nem született annyira kevés gyerek, mint idén januárban. A halálozások száma is csökkent a tavaly év elejihez képest.
31 vagy 30 napos hónapban évek óta nem született annyira kevés gyerek, mint idén januárban. A halálozások száma is csökkent a tavaly év elejihez képest.
Az eddigi 1 millió 211 ezer forintról 1 millió 316 ezer forintra nő a képviselői alapilletmény.
Az 500 ezer forintot közelítette a decemberi bruttó átlagkereset. Az év egészében 8,7 százalékos volt a béremelkedés, de a reálkereset csak 3,4 százalékkal nőtt, akkora volt az infláció.
Ahogy minden év elején, most is átalakította a KSH az infláció számításának módszertanát egy kicsit, hogy passzoljon a fogyasztói szokások változásához. Megnéztük, mi minden változott.
Olyan településeken lehet meghatározó a jelenség, amik már most is stabil fideszes bástyának számítanak.
A minisztert az árstopról és az inflációs kockázatokról kérdeztük mai tájékoztatóján.
Visszahozta a magyar építőipar 2021-ben azt, amit a válság mélypontján elvesztett: 13,3 százalékkal nőtt az éves termelés 2020-hoz képest, a december különösen jól sikerült. Az új szerződések száma azonban minimálisan tudott csak nőni.
2007 óta nem látott inflációt mért januárra a KSH, és ez lassan csökkenhet a kormányzati intézkedések ellenére – vagy épp azok miatt.
Jóval több magyar terméket adtak el külföldön, és több külföldit hoztak be ide 2021-ben, mint a válságos 2020-ban, de a többlet már kevesebb, mint a fele volt a 2020-asnak.
Késik a turizmus talpra állása: már több vendég érkezett 2021-ben, mint 2020-ban, de a járvány előtti szinttől még nagyon távol vagyunk.
9,6 százalékkal volt nagyobb az ipari termelés 2021-ben a 2020-asnál, de a nagy növekedést szinte egyedül az magyarázza, hogy ezúttal nem volt olyan zuhanás, mint 2020 tavaszán. Az is jól látszik a számokon, hogy az ipar jelentős része magához tért mostanra, a járműipar azonban annyira rosszul teljesít, hogy az csúnyán lehúzza az átlagot, így összességében 2020 szeptembere óta gyakorlatilag stagnál a termelés szintje.
Jócskán megugrott a boltok forgalma 2021 végén, de még ennél is nagyobbat nőtt a benzinkutaké. Az év egészében a nem ételt árusító üzletekben és a benzinkutakon is majdnem 5 százalékos volt a növekedés.
Amelyik kereskedő nem tudja, ő pont mennyiért adta október közepén a sertéscomb- és csirkemell-termékeket, annak a KSH-átlagárhoz kell igazodnia, akkor is, ha a KSH-kategória nem fedi pontosan az árstop-rendeletét. A far-hát árára nem konvencionálisan közölt adat hivatalosnak tekintendő.
Amióta évente vezetik a statisztikát, soha nem volt akkora a halálozások és a születésszám különbsége, mint 2021-ben. A halálesetek száma az évenkénti összeírások kezdete, 1949 óta soha nem volt ennyire magas, a lakosságarányos halálozási számban pedig visszazuhantunk száz évet, az 1920-as évtized szintjére. A születésszám egy kicsit nőtt, a gyerekvállalási kedv pedig szépen javul, de csak annyira, hogy így is megállíthatatlanul csökkenő pályán maradt az ország népessége.
Főként az állami alkalmazottak béremelései miatt nagyot nőtt az átlagkereset, de az infláció miatt a reálkereset nem sokkal lett magasabb.
Tévedés volt azt hinni, hogy a novemberi csúcsról már decemberre lassulni kezd az infláció, az év végén maradt 7,4 százalékos, aminél magasabb utoljára 2007 legvégén volt. 2021 egészére 5,1 százalékos drágulást mért a KSH.
Főleg az élelmiszeripar jó teljesítményének köszönhető, hogy az ipari termelés akkor is nőtt, amikor a járműgyártás hatalmasat zuhant és az elektronikai ipar is visszaesett.
Kezdenek visszatérni a turisták, de még nincsenek elegen: a járvány előtti szint kétharmadát sem érte el a vendégéjszakák száma 2021 novemberében, a 2020-asnak viszont majdnem a négyszeresére nőtt.
Az új magyar foglalkoztatottsági csúcs ellenére rengetegen hagynak ott hiányszakmákat.
8,5 százalékkal nőttek a keresetek 2021 októberében – számolt a Központi Statisztikai Hivatal. A költségvetési szférában már csak pár ezrelékponttal volt nagyobb a béremelkedés, mint az infláció, az év első tíz hónapjában 3,7 százalékkal nőttek csak a reálkeresetek.