Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A minisztert az árstopról és az inflációs kockázatokról kérdeztük mai tájékoztatóján.
Sem felfelé, sem lefelé nem korrigálja az idei évre jelzett főbb makrogazdasági mutatóit a kormány, dacára annak, hogy a legutóbbi jelentések szerint mind az infláció, mind a gazdasági növekedés magasabb ütemű, mint amit a Pénzügyminisztérium tervezett – derült ki a tárca keddi tájékoztatóján munkatársunk kérdésére. Varga Mihály pénzügyminiszter szerint leghamarabb az első negyedév után jöhet el az ideje a makropálya felülvizsgálatának, de mai tudásuk szerint tarthatóak a tervezéskor figyelembe vett mutatók.
A sajtótájékoztató apropóját az adta, hogy a KSH reggel azt közölte: a GDP tavaly 7,1 százalékkal bővült.
7,1 százalékkal nőtt a GDP 2021-ben
A legoptimistább várakozásokat nem váltotta ugyan valóra a tavalyi magyar GDP-adat, de annál jobb lett, amiről az elmúlt néhány hétben már a kormány is beszélt. A 7,1 százalékos növekedés gyors visszapattanást mutat a válság után, még akkor is, ha a 2019 végi szintet csak 2,1 százalékkal haladja meg a gazdaságunk teljesítménye.
A miniszter tájékoztatása szerint a mezőgazdasági teljesítmény okozott egyedül csalódást, a rossz időjárás miatt. A teljesítmény felülmúlta a korábbi várakozásait is, hiszen tavaly év végén is még csak 6,3 százalékot vártak. Az idén januári infláció pedig régen látott magasságba, 7,9 százalékra ugrott.
Varga Mihály kérdésünkre úgy fogalmazott, hogy idén a gazdasági növekedés "optimista kollégáim szerint" elérheti az 5,9 százalékot. Az optimizmus említése azért furcsa, mert a kormány 2021 végén frissített előrejelzésében is ez a szám szerepelt.
Az árstopra vonatkozó kérdésünkre elmondta, hogy bár folyamatosan figyelik a piaci folyamatokat, de jelenleg nincs napirenden az intézkedés kiterjesztése új termékekre. Az Atv munkatársának kérdéséhez kapcsolódó felvetésünkre, hogy lehet-e veszteséges működésre kényszeríteni az üzemanyag-kiskereskedőket (akik közül többen a forgalmazás korlátozásával reagáltak az árstopra) a tárcavezető kifejtette, hogy
a nagy- és kiskereskedelmi árrések alapján maradt még tartalék az árképzésben a kutaknál.
A miniszterelnök szombaton jelentette be, hogy az eredeti, kedden lejáró határiődhöz képest három hónappal meghosszabbítják az üzemanyagokat érintő árstopot, ez alapján legfeljebb 480 forintért lehet árulni egy liter benzint vagy gázolajat. A növekvő nagykereskedelmi árak miatt ez sok kisebb kereskedőt hozhat nehéz helyzetbe – hívta fel a figyelmet hétfői cikkében az Rtl.hu.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
A tranzakciós illeték kiterjesztése jelentősen átalakíthatja a Revolut és más neobankok vállalati díjstruktúráját.
Adózási és adatszolgáltatási kötelezettségek 2025. július 16. és 2025. augusztus 31. között.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
Nagy feltűnést keltett és sok díjat elnyert A fehér várkastély című, Japánban, az Edo-korban játszódó társasjáték. Az alapötlete olyan, hogy elsőre nem is érti az ember, hogy lehet ezt kivitelezni, de az első játék után kiderül: A fehér várkastély rászolgált a sikerére.
Pálinkás József, az MTA volt elnöke a Népszavának arról is beszélt, hogy a magyar kormánynak nincs semmiféle tudománypolitikája, csak kósza ötletei.
A Gyurcsány-tánc óta nem láttunk ilyet.