szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A járműgyártás fél év után tudott végre növekedni, az élelmiszeripar is kimondottan jól teljesített januárban, így jött ki az év elején a legjobb magyar ipari adat, mióta kijöttünk a válságból.

A nyers adat szerint 8,9, munkanaphatástól megtisztítva 7,1 százalékkal volt nagyobb a magyar ipari termelés idén januárban, mint 2021 első hónapjában – erősítette meg a Központi Statisztikai Hivatal az egy hete kiadott első becslésének számait. Most azonban a részletes számokat is közzétették, miből jött össze ekkora növekedés.

A legfontosabb változás januárban az volt, hogy hat hónapnyi visszaesés után újra növekedést mértek a járműgyártásban, 6,8 százalékosat. Ennek a magyarázatai között ott van az is, hogy tavaly januárban kimondottan gyenge hónapja volt a járműiparnak, így most ahhoz képest nem volt nehéz szép növekedést elérni. Ezen belül járműből 18 százalékkal gyártottak többet, mint egy éve ilyenkor, alkatrészből 2,8 százalékkal kevesebbet.

Az élelmiszerek, italok és dohánytermékek gyártásában még nagyobb, 13,7 százalékos volt a növekedés, főleg azért, mert a húsfeldolgozás mögött második legfontosabb alágazatban, a növényi és állati olajok gyártásában 47 százalékos volt a növekedés.

Ami rögtön mutatja is, mi az igazán rossz hír: a háború boríthat mindent.

Kevés olyan szektora van a magyar iparnak, ami nem érezheti meg a háború hatásait, de a mostani két jól teljesítő ágazatnál különösen fontos beszállítók esnek ki. Az ukrán gyártóüzemek leállása után Európa szinte minden autógyárát alapanyaghiány fenyegeti, és hiánycikké válhat az autógyártáshoz szintén szükséges orosz alumínium, nikkel és palládium is. Az étolaj piacán sem egyszerű a helyzet: ott a kontinens legfontosabb napraforgóolaj-beszállítója Ukrajna, emiatt jókora drágulás várható, és ugyan Magyarország szintén az exportőrök közé tartozik, a károkat valószínűleg mi sem ússzuk meg teljesen.

A számítógépek, elektronikai és optikai termékek gyártása visszaesett, igaz, nem sokkal, csak 0,2 százalékkal. Ezen belül az elektronikus fogyasztási cikkekből 9,4 százalékkal gyártottak többet, alkatrészekből és áramköri kártyákból 9,1 százalékkal kevesebbet.

Ami az összesített számot illeti: mivel 2020 ősze óta a legrosszabb hónap pont a 2021-es január volt, ami most összehasonlítási alapul szolgál, a 7,1 százalékos növekedésben ott van a bázishatás is, viszont még így is jó hírről van szó: 2020 szeptembere óta minimális mozgásokkal egy helyben járt az iparunk, ebben az időszakban a mostani adat a legmagasabb, még a 2021. decemberinél is jobb 1,9 százalékkal. Tehát az év jól indult, és van esély arra, hogy a februári adat is jó legyen – hogy aztán a háború mindent felülírjon.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!