#Líbia






Líbia eltitkolt börtönei tartják távol Európától a menekültek tömegeit
 

Líbia eltitkolt börtönei tartják távol Európától a menekültek tömegeit

Líbia eltitkolt, menekültek fogva tartására, terrorizálására és zsarolására használt börtöneiről írt cikket a New Yorker magazin. A lap arról ír, hogy miközben az Európai Unió milliárdokat fizet Tripolinak a menekültáradat feltartóztatásáért, az országban hatalmaskodó maffiaszerű szervezetek gátlástalanul kihasználják a jobb élet reményében odaérkező fekete-afrikaiakat. A lap újságíróit egy ízben el is rabolták helyi fegyveres bandák.





Így válnak politikai eszközzé a menekültek
 

Így válnak politikai eszközzé a menekültek

Marokkó megsértődött Spanyolországra, ezért a múlt héten utasította a határőröket, hogy nézzenek másfelé, ha a Spanyolországba bejutni akaró migránsok netán megkísérelnek behatolni a Gibraltári-szoros afrikai oldalán fekvő spanyol exklávéba, Ceutába. Az eredmény az lett, hogy több ezer menekült ostromolta meg a Marokkó északi partjainál fekvő várost elzáró kerítést. A menekültekkel való zsarolás azonban nem Marokkónak jutott eszébe, az eszközt már használták a líbiaiak, és a törökök is.


Megszületni, felnőni, megházasodni. Ennyi?
 

Megszületni, felnőni, megházasodni. Ennyi?

Mit tehet egy női futballcsapat, ha hiába edz, hiába igyekszik, mégsem játszhat igazi meccset? Erről mesél Naziha Arebi Szabad a pálya című, líbiai női válogatottról szóló filmje, amely minden látszat ellenére nem egy kiszámítható, gólörömökben gazdag sportfilm: ezek a játékosok ugyanis nemcsak a pályán akarnak labdába rúgni, a társadalmi szintű változásért is küzdenek.

Czeglédi Fanni Czeglédi Fanni