Líbiába is betették a lábukat az oroszok a Wagner-csoporttal
Ha lenne is esély a líbiai rendezésre, a Wagner orosz zsoldoscsoport hídfőállásokat épített ki az olajlétesítmények ellenőrzésére. Pedig az észak-afrikai ország az EU egyik fontos energiaforrásává válhatna.
Meglepő fordulat történt a szövetségeseiket folyamatosan változtató milíciák és hadurak uralta Líbiában. Abdulhamid Dbeibeh, a tripoli kormány feje békejobbot nyújtott Khalifa Haftar keleti hadúrnak, és a formálódó szövetségük tétje nem kevesebb, mint a hat évig dúló polgárháborút 2020-ban lezáró tűzszünet megmentése. Dbeibeh Tripoliba hívta a Haftar vezette, magát a Líbiai Nemzeti Hadseregnek (LNA) nevező fegyveres erő vezérkari főnökét. A két rivális kormányzat katonai vezetői a fővárosban a minap már találkoztak is, és a két hadsereg egyesítéséről tárgyaltak.
Az EU-ban afrikai földgázzal akarják pótolni az oroszt
Tere van a növekedésnek, de más jelentkezők is vannak a piacon.
Ezt megelőzően Dbeibeh komoly gesztust is tett Haftarnak: menesztette az állami kézben lévő Nemzeti Olajtársaság (NOC) igazgatóját, aki a keleti hadúr ellenségének számított. Szinte órákkal később Haftar hívei beszüntették a keleti olajkikötők hónapok óta tartó blokádját, amely jelentősen akadályozta a líbiai nyersolajkivitelt. Mindez
jó hír a békefolyamatot egyengető ENSZ-nek, és persze a Nyugatnak,
amely azt reméli, hogy helyreállhat a teljes líbiai olajkitermelés és -export.