Nyomott árral szorongatja a szemétszállító cégeket a Mohu
10-30 százalékkal kevesebbet fizetne jövőre a vele szerződésben álló hulladékszállítóknak a Mohu. Aki nemet mond, annak a helyére más szolgáltatót keresnek.
10-30 százalékkal kevesebbet fizetne jövőre a vele szerződésben álló hulladékszállítóknak a Mohu. Aki nemet mond, annak a helyére más szolgáltatót keresnek.
Sok pénzt elvisz a hulladék elszállíttatása az egyébként sem könnyű helyzetben lévő cégektől, az adminisztráció pedig akkora, hogy két ember kell annyi munka elvégzésére, amit korábban egy dolgozó meg tudott csinálni – panaszolták a hulladékgazdálkodók.
Indul az ünnepi időszak előtti selejtezés és gardróbfrissítés, de mi legyen a megunt ruhákkal, textíliákkal? Akár használható, vagy már elnyűtt darabokról van szó, érdemes tudatosan megválnunk tőlük, hogy minél kevesebb kárt okozzunk a környezetünknek. Adunk pár ötletet, és elmondjuk, hogy ez miért fontos.
Az osztást 2025 végéig befejezik, a gyűjtőedények fele az élelmiszer-hulladékok, a másik fele a papír-, műanyag- és fémhulladék szelektív gyűjtésére szolgál majd, ott, ahol eddig ezeket zsákokba gyűjtötték.
A kisboltokban jelenleg nemhogy automata, de még kézi palackvisszaváltás sincs, hiszen ma még csak minden 20-25. egységben foglalkoznak visszaváltással. Márpedig ha ez nem változik, akkor könnyen tovább romolhat a kisboltosok piaci pozíciója – írta a G7.hu.
A kulcs a feltűnő és szokatlan kiszerelésválasztásban rejlik.
A 248 lakosú falu polgármestere maga hordja vissza az összegyűlt flakonokat a REpontra.
Leállások voltak a feldolgozásban, és csökkentek az árrések. Az ukrajnai olajtranzit biztosítására sikerült jó megoldást találni. A hulladékgazdálkodási üzletág (beleértve a kötelező visszaváltási rendszert) vegyesen teljesít.
Kritikus kapacitáshiány fenyegeti a kökényi lerakót a megugró szemétszállítási mennyiségek miatt. A MOHU a helyi önkormányzati társulásban nem szereplő területekről is ide szállítja a szemetet, miközben az állam nem biztosít plusz forrást a társulás tulajdonában álló lerakó bővítésére.
Az új rendszerben visszaváltott palackok, dobozok, üvegek száma a héten elérte a félmilliárdot – közölte pénteken a Mol hulladékgazdálkodási koncessziós társasága, a MOHU.
Már egy ideje működnek a REpont-automaták, kitapasztaltuk és megtanultuk a rendszert, és mostanra világossá vált, hogy használatuk azt a szemléletváltást is elhozta a lakosság körében, amit létrehozói vártak tőle. Hiszen amellett, hogy a visszajáró 50 forintoknak mindenki örül, egyre többen ismerik fel azt is, mennyire sokat tudnak tenni a visszaváltással a környezetvédelemért. Egy REpont-automatánál beszélgettünk az odaérkezőkkel arról, hogy mik a tapasztalataik a rendszerrel kapcsolatban.
Szombat délelőtt. Az újrahasznosítható csomagolást visszaváltó automata előtt a szokásosnál is nagyobb sor kígyózik, hiszen a hétvégi bevásárláskor kapóra jön a hét közben összegyűjtött dobozok, üvegek és palackok visszaváltásáért járó, darabonként 50 forint. De kapnak-e bármit is a boltok a visszaváltások után, és ki mondja meg, hol lehet visszaváltási helyet létesíteni? Tényleg célravezetőbb ez a rendszer, mint a régi taposós módszer? Ehhez hasonló kérdésből rengeteg van, ebben a cikkben megválaszoljuk azokat, amiket a leggyakrabban tesznek fel.
Növelik azoknak a Mol-kutaknak a számát is, ahol működik RePont automata.
Ha egy köztéri kukába dobja valaki, akkor az onnantól már a koncessziós társaság tulajdona.
A palackvisszaváltási rendszer és a hulladékipar uralja a Világi Oszkár Mol-vezérhelyettessel készített Mandiner-interjút. Megerősíti a cég akkumulátor-újrahasznosítási terveit, egy kevés szót ejt azért az orosz kőolajról, valamivel kevesebbet a fociról és három mondatot a borról is.
A MoHu technológiát váltana a pusztazámori lerakónál, de ez bűzzel járhat.
Talán nem is gondolnánk, hogy egy évben egy magyar lakosra vetítve mennyi PET-palack, alumínium doboz és üveg kerül forgalomba: összesen 3,2 milliárd darabról beszélünk! Ez egy főre lebontva évente 333 darabot jelent, gyakorlatilag az év minden napjára jut egy darab. A csomagolóanyag főként a kommunális hulladékban végezte, és nem lett újrahasznosítva, a több EU-s ország után Magyarországon is bevezetett DRS visszaváltási rendszernek köszönhetően immár 300 millió palack, üveg és doboz hulladéka került megfelelő helyre, de ez a szám folyamatosan nő.
A belső elhelyezés nem vált be a forgalmasabb helyeken, az áthelyezésnek azonban komoly költségei lesznek.
A visszaváltással próbálkozók 47 százaléka szembesült valamilyen problémával. A rendszer bevezetésének hatására a lakosság 5 százaléka kezdte szelektíven gyűjteni a palackokat, derül ki egy friss felmérésből.