szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az új rendszerben visszaváltott palackok, dobozok, üvegek száma a héten elérte a félmilliárdot – közölte pénteken a Mol hulladékgazdálkodási koncessziós társasága, a MOHU.

A kötelező visszaváltási rendszerben jelenleg 3700 helyen lehet visszaváltani a palackokat, ebből 1300 helyen kézi visszaváltás működik – tette hozzá a hulladékkoncesszió nyertese, amely a rendszerhez kapcsolódó fejlesztések miatt az idei első félévben 7,4 milliárd forintos veszteséget volt kénytelen elkönyvelni.

A július 1-jén (féléves csúszással) induló kötelező visszaváltási rendszer (DRS) célja, hogy három év múlva az italcsomagolások minimum 90 százalékát visszaváltsák Magyarországon, ahol évente több mint 3 milliárd, a DRS hatálya alá eső italt hoznak forgalomba.

A rendszer indulásakor a HVG is tesztelte a folyamatot, amely során rengeteg rossz vagy eldugult automatával, félreutalt (vagy meg sem érkezett) pénzekkel, hosszú sorokkal találkoztunk, egy felmérés szerint pedig minden második ember ütközött problémába a folyamat során. De írtunk arról is, a rutinos visszaváltók milyen trükkökkel élnek, hogy az automata biztosan bevegye a flakonokat, és bemutattuk azt is, mi történik a visszaváltók nyílása mögött, a gép belsejében.

A legnépszerűbb visszaváltási mód a boltban levásárolható papírutalvány, eddig több mint 20 milliárd forintot kértek vissza így a vásárlók. A visszaváltási díjat egyenesen a saját bankszámlára is lehet utalni, a visszaváltók körülbelül 10-15 százaléka választja ezt a megoldást. A MOHU tájékoztatása szerint több, mint egymillióan töltötték le az ehhez szükséges applikációt.

Masszív bukó lett idén a Mol-nak a döcögő palackvisszaváltás

7,4 milliárd forint mínuszban van a Mol körforgásos gazdasági üzletágának EBITDA-ja az idei első félévben, főként a palackvisszaváltó rendszerrel kapcsolatos költségek miatt.

Jótékony célra mintegy 70 millió forintot adományoztak így a vásárlók, ez az összeg is folyamatosan nő, amit három, országos elérésű gyerekgyógyítással foglalkozó intézmény között osztanak majd szét, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetet, a Bethesda Gyermekkórházat és a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikáját lehet így támogatni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!