A kötelező visszaváltási rendszer indulása óta az elmúlt fél évben több mint egymilliárd műanyag palackot, fémdobozt és üveget váltottak vissza Magyarországon – írja közleményében a rendszert állami koncesszióban üzemeltető Mohu.
A vállalat szerint ez hatalmas eredmény, mert a betétdíjas rendszer nélküli korábbi időszakban egymilliárd palackból több mint 800 millió elásásra vagy elégetésre került. Most azonban „az összegyűjtött palackok hulladéka újra lesz hasznosítva”.
Karácsony és újév között több napon is 10 millió felett volt a napi visszaváltások száma, ami megdöntötte az eddigi augusztusi 8 milliós rekordot.
A Mohu pozitívumként említi, hogy
szilveszter után az utcákon és tereken villámgyorsan eltűntek az eldobott üvegek és palackok, mivel összegyűjtötték és visszaváltották azokat.
Jelenleg 4 500 visszaváltási pont működik, a vállalat célja a pontok számának további növelése. Ezzel együtt azt ajánlják, „aki elkerülné a nagyobb forgalmat”, kedden vagy szerdán intézze a visszaváltást, azokon a napokon a legalacsonyabb a forgalom. A szombat a legnépszerűbb visszaváltási nap.
A vásárlók körében továbbra is a bolti utalvány a legnépszerűbb visszaigénylési mód,
ilyen formában több mint 40 milliárd forintot fizetett vissza a Mohu. A visszaváltási díj közvetlenül bankszámlára is kérhető, a fogyasztók mintegy 16 százaléka él ezzel a lehetőséggel.