szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Leállások voltak a feldolgozásban, és csökkentek az árrések. Az ukrajnai olajtranzit biztosítására sikerült jó megoldást találni. A hulladékgazdálkodási üzletág (beleértve a kötelező visszaváltási rendszert) vegyesen teljesít.

503 millió dollár adózás előtti eredménnyel zárta a harmadik negyedévet a Mol – ez 24 százalékkal alacsonyabb, mint 2023 azonos időszakában. Ugyanakkor megfelel az egész évre kitűzött 1,4 milliárd dolláros célnak – írja negyedéves jelentésében a Mol.

Az Upstream (kitermelés) üzletág stabil teljesítményt nyújtott a tavalyi év azonos időszakához képest, magas termelési eredmények mellett: 2024 harmadik negyedévében elérte a napi 96,2 ezer hordó termelési szintet, ami napi 4,1 ezer hordóval magasabb az év második negyedévéhez képest. A növekedés elsősorban a kazahsztáni gáztermelés felfutásának, valamint a magyarországi termelés optimalizálásnak és az új kutak termelésbe állításának köszönhető.

A Downstream (feldolgozás) jövedelmezőségét jelentős leállások csökkentették, amelyek a nyersolaj-feldolgozást a tavalyi szint alatt tartották, miközben a romló makrokörnyezet rontotta az árréseket.

A beszámolóhoz fűzött prezentáció kiemeli, hogy az ukrajnai olajtranzit körüli problémák miatt szeptemberben bevezetett megoldás „megfelelő hosszú távú keretet” jelent.

Bejelentette a Mol, hogy már a fehérorosz-ukrán határon átveszik az orosz kőolaj tulajdonjogát

Így biztosítanák a folyamatos szállítást a Barátság kőolajvezetéken, de ennek komoly kockázatai is vannak.

A Fogyasztói Szolgáltatások éves teljesítménye stagnált, annak ellenére, hogy 5%-kal kevesebb töltőállomás volt a hálózatban. Az üzemanyag-értékesítés pozitívan járult hozzá az eredményekhez a prémium termékek felé történő elmozdulással.

A Körforgásos Gazdasági Szolgáltatások hozzájárulása javult az általános eredményekhez. A kötelező visszaváltási rendszer (DRS) július 1-jén országszerte elindult Magyarországon, ami azt jelenti, hogy a negyedév végére a kiskereskedelmi hálózatokban mintegy 3500 automata egység volt elérhető, és naponta mintegy 6 millió italcsomagolás érkezett vissza. A Körforgásos Gazdaság szegmensének eredményei nagy ingadozást mutatnak, de a szabad cash flow szintjén továbbra is veszteséges, mivel a hulladékgazdálkodási rendszerbe történő beruházások továbbra is magasak.

A Mol is látja a palackvisszaváltó-rendszer gyengeségeit, de „dolgoznak rajta”

A palackvisszaváltási rendszer és a hulladékipar uralja a Világi Oszkár Mol-vezérhelyettessel készített Mandiner-interjút. Megerősíti a cég akkumulátor-újrahasznosítási terveit, egy kevés szót ejt azért az orosz kőolajról, valamivel kevesebbet a fociról és három mondatot a borról is.

„Vegyes negyedévet zártunk. Egyfelől nem vagyok boldog, hogy finomítási üzletágunk kevésbé szerepelt jól, de ennek okait a különösen kedvezőtlen külső gazdasági és pénzügyi környezet hatásaiban látom. Ezt azonban ellensúlyozni tudtuk azzal, hogy Upstream termelésünk nő – külön öröm, hogy Magyarországon az öregedő mezők kitermelésének fokozásában sikereket érünk el” – kommentálta az eredményeket Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató.

„Ígéretesnek látom a Fogyasztási Szolgáltatások eredményét is, mert úgy tudtuk tartani az előző évek eredményeit, hogy kisebb kúthálózatot üzemeltetünk. Nem kis eredmény ez. A többmilliós napi palackvisszagyűjtési szám pedig megerősít minket abban, hogy jó úton járunk a hazai hulladékgazdálkodási rendszer fejlesztésében, és jó stratégiai lépés volt a körkörös gazdaság területére belépnünk” – értékelt Hernádi.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!