MOHU
MOHU
Tetszett a cikk?

Indul az ünnepi időszak előtti selejtezés és gardróbfrissítés, de mi legyen a megunt ruhákkal, textíliákkal? Akár használható, vagy már elnyűtt darabokról van szó, érdemes tudatosan megválnunk tőlük, hogy minél kevesebb kárt okozzunk a környezetünknek. Adunk pár ötletet, és elmondjuk, hogy ez miért fontos.

Egy új évszak kezdete magával hozza a tervezést, a készülődést, a frissítés iránti vágyat, főleg, ha a karácsonyi ünnepi időszakról van szó. Az év vége közeledtével a nagytakarítás részeként gyakran átválogatjuk, szortírozzuk a gardróbunkat és a lakástextíliákat, mivel ez remek alkalom arra, hogy helyet szabadítsunk fel és jobban átgondoljuk, mire van szükségünk. Az ünnep közeledtével sűrűsödhetnek a baráti találkozók és különlegesebb programok, arról nem is beszélve, hogy a mínuszok beköszöntével pár melegebb, új darabra is vágyakozhatunk. Az új szerzeményekkel együtt azonban felüti fejét a kérdés, hogyan válhatnánk meg felelősen a már megunt, de még hordható, esetleg apróbb esztétikai hibákkal rendelkező régi ruháinktól.

Csak ne a kukába!

Az Európai Unió felmérése szerint egy európai lakos átlagosan évi 26 kilogramm textíliát vásárol, és 11 kilogrammot dob ki a szemétbe. A használt ruházati- és textíliahulladék legnagyobb részét, 87 százalékát elégetik vagy hulladéklerakóban helyezik el. Ennek eredményeként a nem szelektált, kommunális kukába dobott ruhák, textíliák nagy megterhelést jelentenek a környezetnek. A használt ruhák kevesebb mint felét gyűjtik össze újrahasználatra vagy újrahasznosításra, és csak 1 százalékából készül ismét ruházati termék, mivel csak most kezdenek megjelenni azok a technológiák, amelyek lehetővé teszik ezt a hasznosítási irányt. Nagyon hasznos a textilgyűjtő konténerek kihelyezése településeken, nyilvános tereken, hiszen így könnyebben elérhetővé és észrevehetőbbé válhat az emberek számára a konténer, mint alternatíva, és lendületet kaphat a szelektív textilhulladék-gyűjtés.

A globális használtruha-értékesítési piac jelenleg több okból is nehézségekkel küzd, a kereslet gyengesége miatt a készletek felhalmozódása figyelhető meg, ezért több európai országban vizsgálják a felgyűlt készletek energetikai úton történő hasznosításának lehetőségét. Az energetikai úton való hasznosítás kedvezőbb opció, mint a lerakás. Az unióban keletkező textilhulladékot exportálás után a feltörekvő és fejlődő országokban nagyrészt környezetkárosító módon rakják le. A problémához hozzájárul az is, hogy ezek az országok alig vagy egyáltalán nem rendelkeznek a hulladék megfelelő, fenntartható, környezetbarát kezelését lehetővé tevő kapacitásokkal. Ezért a harmadik országokba irányuló hulladékexport uniós szabályozása várhatóan érdemben szigorodik majd, és csak a tényleges feldolgozó, kezelő kapacitással rendelkező országok irányába fogja engedélyezni a kivitelt.

Keresd a konténert!

A tavaly indult, évi 4-5 millió tonna hulladék kezelésére vonatkozó magyarországi hulladékkoncesszió előtt a textilhulladék-gazdálkodás nem képezte az állami hulladékgazdálkodás részét. Ilyen tevékenységet kizárólag piaci alapon működő cégek végeztek, az állam nem szólt bele és támogatásokat sem juttatott a szegmensbe. Akkor még az országos lefedettséget biztosító gyűjtő, előkezelő, válogató kapacitással lényegében csak egyetlen cég, a Textrade Kft. rendelkezett. A hazai textilhulladék-gazdálkodási piacon további, kisebb szereplők is aktívak voltak, ezek a cégek azonban kizárólag importforrásokból, jellemzően Nyugatról szerezték be a használt ruhát és hulladékot, mielőtt leválogatták és tovább értékesítették volna.

A Textrade Kft. által biztosított, korábban kihelyezett 1500 textilgyűjtő konténer üzemeltetését a hulladékkoncessziós pályázatot elnyerő MOL, illetve az általa létrehozott MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt. vette át, és újraszerződött a konténereknek helyet adó partnerekkel. A kereskedelmi láncok közül jelenleg a Tesco a legnagyobb partner, melynek áruházainál már most is több, mint 500 gyűjtőkonténer üzemel, amelyek közül immár 100, a MOHU által kifejlesztett új, modern, vandálbiztos konténer. Érdemes tehát a városunkban található Tesco áruházak környékén keresni a konténereket, amennyiben leadásra szánt ruháinktól ilyen módon szeretnénk megszabadulni, de a legtöbb nagyobb áruháznál és szupermarketnél is kereshetjük a lerakópontokat.

A már kint lévő konténerek száma 2024 elején körülbelül 1500 volt, ami az év végére megduplázódhat. A MOHU térképes keresőjében könnyedén megkereshetjük mi is a legközelebbi leadási lehetőségeket, mivel minden egyes textilhulladék-gyűjtő konténer megtalálható benne. A hazai textilhulladék-gyűjtés feltételeit lényegesen javítja, hogy 2023. októberétől már mindegyik, közel 300 lakossági hulladékudvarban is le lehet adni ezt a fajta hulladékot, míg erre korábban mindössze körülbelül a hulladékudvarok harmadában volt lehetőség. Nagyobb mennyiség esetében tehát érdemes akár ezt a lehetőséget is megfontolnunk, főleg, ha van a közelünkben hulladékudvar.

A MOHU célja pedig az, hogy három év alatt megnégyszerezze, azaz 1500-ról 6000-re növelje a textilgyűjtő konténerek számát Magyarországon. Ez is annak a több százmilliárdos beruházássorozatnak a része, amit a vállalatcsoport vállalt, hogy fejlessze a hazai hulladékkgazdálkodási rendszert, mindezt annak érdekében, hogy teljesítse az Európai Unió által előírt 10%-os lerakási, és 65%-os újrahasznosítási célokat.   Ennek folyamatnak részeként például 83 új, modern hulladékudvart épít, amelyek lehetőséget biztosítanak a hulladékok kényelmes leadására elkülönített gyűjtésére, fejleszti és bővíti a kukásautó flottákat az országban, illetve új kukák beszerzésével fejleszti az elkülönített hulladékgyűjtési rendszert. Illetve számos más beruházást is vállalt ezzel a MOHU és a MOL-csoport.

A textil második élete

A lakosság jellemzően vegyesen helyezi bele a gyűjtőkonténerekbe a változatos fajtájú és állapotú textil-hulladékot. Emellett sok esetben műanyag csomagolás, papírhulladék, fémhulladék és egyéb hulladékok is kerülnek a gyűjtőedényekbe, akár óvatlanul is, ezért indokolt az alvállalkozó által végzett előválogatás, amivel sikerül elkülöníti az idegen anyagokat a ruházati hulladéktól. A textilhulladék hasznosítása egy folyamat, ami lényegében a válogatást, előkezelést, illetve az újrahasználatra történő előkészítést foglalja magába.

A hulladék zöme újrahasználható vagy anyagában hasznosítható, úgynevezett „haszonanyag”. Ezt a Textrade vásárolja meg a MOHU-tól, majd értékesíti tovább akár exportra. Az anyagában történő hasznosítás során a textilhulladékot számos módon hasznosítják, például az anyagot feltépve szálat képezhetnek belőle, vagy a szövetet kijavítva új textíliát, illetve ruházati terméket állíthatnak elő. Az anyagában nem hasznosítható és nem újrahasználható begyűjtött textil és ruházati hulladék energetikai célú hasznosításra kerül. Ez a mennyiség jelenleg aprítást követően másodlagos tüzelőanyagként kerül értékesítésre cementgyárak részére, amelyek képesek az égetés során képződő hő hasznosítására.

Tehát a nem újrahasználható ruhákat, textíliákat energetikai, textilipari alapanyagként vagy iparban felhasználható géptisztító rongyként hasznosítják újra, a jó minőségű ruhákat pedig megfelelő kezelés után eredeti funkciójukban, vagyis ruházatként használhatják újra – ezért is érdemes kis utánajárással olyan helyre adni a felgyülemlett felesleget, ahol elősegíthetjük ezt a folyamatot.

Ahová érdemes még betévedni

A konténereken és hulladékudvarokon túl gyakori megoldás az adományboltok, azaz charity shopok meglátogatása, ahol leadhatjuk a még viselhető darabokat, de ennek feltétele, hogy azok valóban még hordható minőségűek legyenek. Az adományboltokban ráadásul jó eséllyel csak az aktuális szezonnak megfelelő öltözetet adhatunk le a tárolás korlátai miatt, így télen nem feltétlen tudunk lepasszolni egy rövid szoknyát. Az adománybolt-hálózatok honlapján jellemzően minden szükséges információt megtalálunk az adományozás menetéről.

Ha olyan jellegű és kevésbé jobb minőségű textíliáról van szó, akkor számos állatmenhely, vagy jótékonysági szervezet hasznát veheti még a textíliáknak, ez esetben szintén érdemes kiválasztani a számunkra megfelelő szervezetet, és tájékozódni akár interneten vagy telefonon arról, mire is van szükségük pontosan. Sokkal időigényesebb megoldás, de plusz pénzre tehetünk szert az online piacterekkel, ha hajlandóak vagyunk bíbelődni a hirdetése feltöltésével és a postázással. Ehhez kis türelem szükséges, és csak olyan állapotú ruhákat érdemes eladásra kínálnunk, amiket egyébként még mi is hordanánk.

A tartalom a MOHU megbízásából, a HVG BrandLab közreműködésével jött létre, előállításában a hvg.hu és a HVG hetilap szerkesztősége nem vett részt.

Trump egy barátja is bekerült a Meta igazgatótanácsába

Trump egy barátja is bekerült a Meta igazgatótanácsába

„A tévé nem arról fog szólni, ami megy rajta, hanem arról, aki nézi”

„A tévé nem arról fog szólni, ami megy rajta, hanem arról, aki nézi”

Drónnal támadtak egy helyi buszjáratra Herszonban az oroszok

Drónnal támadtak egy helyi buszjáratra Herszonban az oroszok

Autóval vonszoltak, majd a fához kötöttek egy kutyát Jánoshalmán

Autóval vonszoltak, majd a fához kötöttek egy kutyát Jánoshalmán