Életem Morzsival – ennyire egyszerű a konyhai zöld- és élelmiszer-hulladék szelektív gyűjtése
Fokozatosan vezeti be hazánkban a MOHU a Morzsit, vagyis a konyhai zöld- és élelmiszer-hulladék otthoni begyűjtésére használható gyűjtőedényt.
Fokozatosan vezeti be hazánkban a MOHU a Morzsit, vagyis a konyhai zöld- és élelmiszer-hulladék otthoni begyűjtésére használható gyűjtőedényt.
A következő években nagyot nőhet a magyarországi biogáztermelés, amire már készül az egyelőre nem nyilvános akcióterv. A számítások szerint a támogatás nem kerülne sokba és gyorsan megtérülne, az időjárásfüggő megújulóenergia-termelés kiegészítéseként is hasznos volna.
Jól ismerjük a nyugati országok zöldítési törekvéseit és azok buktatóit, de kevesebbet tudunk a teljesen más alapállásból induló Ázsiáról és Afrikáról. Losz Ákossal, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) vezető gázpiaci elemzőjével erről is beszélgettünk.
Mozgásba lendül a hazai biogázágazat, amelyben komoly potenciál rejlik. Sok még azonban az akadály, a buktató és a nyitott kérdés. Villamosenergiát termeljünk vele, vagy biometánként pumpáljuk a gázvezetékbe? A biogázzal villamosenergiát termelő kisebb üzemeket támogassuk vagy a nagy biometán-termelőket? És egyáltalán, hogy fogjuk rábírni a gazdákat, hogy a trágyájukat ne csak kiszórják a földekre, hanem a gázfejlesztő mikrobákat lakassák jól vele?
Azt már tudjuk, hogy januártól indul a konyhai hulladékok szelektív gyűjtése, de sok kérdés még tisztázatlan volt, egészen mostanáig. Ki gyűjtheti külön a biohulladékot? Mit lehet bedobni az új, barna kukákba, és mit nem? Pénzbe kerül majd? Kötelező lesz? Nem lesznek túl büdösek az új kukák? Itt vannak a válaszok.
Első látásra úgy tűnhet, a járműipar letette a voksát a beépített akkumulátoros elektromos autók mellett. Alternatívákból azonban nincs hiány, és néha egészen meglepő, hogyan próbálnak energiát nyerni a gyártók.
A NAV mutatta be mi történik a lefoglalt, illegális eredetű szeszes italokkal.
Többféleképpen nyerhetünk a hulladékból energiát. Amíg a hulladékégető erőművek környezetszennyezőbbek és kisebb hatékonysággal működnek, egyre elterjedtebb és támogatott a technológia. Ezzel szemben a biogáz hatékonyabb, teljesen környezetbarát és alig használjuk ki, holott rengeteg hasznosítható szerves hulladékot termelnek nem is csak az élelmiszeripari cégek, de a háztartások is.
Rengeteg élelmiszer kerül a szemétbe, és a hulladék több mint feléért a háztartások felelősek. Mindez nemcsak gazdaságnak jelent számottevő kiesést, de a klímaváltozást is befolyásolja, hiszen a maradékok megsemmisítése környezetszennyező és költséges, a készétel-adományozás pedig a gyakorlatban komoly nehézségekbe ütközik.
Egy szlovákiai biogáz üzemből került ki az iszapszerű anyag.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium szabálytalansági eljárást indított.
A kiterjedt algavirágzás óriási ökológiai és gazdasági terhet jelent, az így keletkező hatalmas mennyiségű biomassza azonban a jövőben bioműanyagok, biogáz vagy bioetanol nyersanyagforrásaként is hasznosítható.
A legtöbb szerves hulladékból előállítható biogáz az óceánjárók megmozdításához is kellő energiával rendelkezik, emellett környezetbarát. Ezért is veti be a Hurtigruten.
Összesen 8,9 milliárd forintot ítélt meg Székesfehérvárnak a kormány, így elindulhat a déli összekötőút, egy belvárosi parkolóház és a szennyvíztisztító telep biogáz-fejlesztése is – minderről Cser-Palkovics András polgármester számolt be csütörtökön, a Facebookon.
Minden bizonnyal sokan gondolják úgy, hogy ők dolgoznak a világ legunalmasabb állásában: egész nap csak a billentyűket nyomogatják, és végeláthatatlan táblázatokat töltögetnek ki. Ha esetleg váltani szeretnének, akkor most itt az alkalom – összeállítottunk egy szép hosszú listát –, lehet válogatni a furábbnál furább állások közül: golflabdabúvártól a tampontesztelőn és bűnténytakarítón át a fű növését néző személyig. Csak bírja például a gyomruk befogadni a munkakört.
Összesen egymilliárd forintból, több mint 600 millió forintos uniós támogatás felhasználásával épít biogáz üzemet Vajszlón az Ormánsági Zöldenergia Kft. – közölte a társaság ügyvezetője.
Szolgálatba állt Nagy-Britannia első, biogázzal működő busza Bristol és Bath között – írja a BBC.
Biogázüzemet épít a Hidasháti Mezőgazdasági társaság Békés város határában 1,3 milliárd forintos beruházással, az 1,2 megawatt teljesítményű erőmű 2014. májusra készül el - közölte a társaság vezérigazgatója szombaton.
Közel 1,1 milliárd forintos beruházással épül 800 kilowattos elektromos kapacitású biogázüzem a Győr-Moson-Sopron megyei Felpéc határában – hangzott el a csütörtöki projektindító sajtótájékoztatón.
A baranyai megyeszékhely szennyvíztelepén keletkező szennyvíziszap energetikai hasznosítását kezdik meg jövőre egy kétmilliárdos beruházás keretében megépülő biogázüzem létesítésével Pécsen.