Ma még elhanyagolt környezetbarát lehetőség a biogáz, pedig kis befektetéssel nagy hasznot hoz

4 perc

2024.12.21. 10:00

A következő években nagyot nőhet a magyarországi biogáztermelés, amire már készül az egyelőre nem nyilvános akcióterv. A számítások szerint a támogatás nem kerülne sokba és gyorsan megtérülne, az időjárásfüggő megújulóenergia-termelés kiegészítéseként is hasznos volna.

Fontos lehetőség a klímaváltozás elleni küzdelemben a biogáztermelés, amelynek révén mérsékelhető a káros gázok kibocsátása, hatékonyan kezelhető a szerves hulladék, csökkenthető a lerakókba kerülő hulladék mennyisége, növelhető a gazdaság teljesítménye és az ország energiafüggetlensége. Az Európai Unió ambiciózus – 2030-ra a 2021-es termelési mennyiséget megtízszerező – biogázos célokat tűzött ki a RePowerEU tervben. Vajon Magyarország képes felnőni a feladathoz?

Fenntartható fejlődés 2025
A cikk a Fenntartható fejlődés 2025 című magazinban jelent meg először. A kiadványnak a hvg360-on megjelent cikkeit itt találja. A magazin itt rendelhető meg.

A hazai biogáz-potenciál jelentős, ám ennek kiaknázásában egyelőre elmaradunk a hasonló helyzetű tagállamoktól. Az Eurostat adatai alapján 2023-ban 3728 terajoule (TJ) biogázt termelt Magyarország, ezzel a régióban hátul kullog: Szlovákia ugyan csak kissé előzi, de Ausztria és Lengyelország négyszer, Csehország pedig hat és félszer ennyit állít elő.

Jöhet a nagy ugrás

A hazai potenciál a jelenlegi termelésnek akár a harmincötszöröse is lehet az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) 2024-es biogáz-konferenciáján ismertetett becslése szerint. Így elméletben akár az összes hazai gázszükséglet harmadát is kielégíthetné. Az AKI becslése persze csak a technikai potenciálra vonatkozik, amelybe minden szóba jöhető alapanyagot beleszámoltak, az állati trágyától kezdve az energianövényeken, a települési hulladékon, a növénytermesztési és feldolgozóipari melléktermékeken át a biológiailag lebomló hulladékokig. Az AKI szakértőinek optimista forgatókönyve alapján 2030-ra, a tavalyi nem egészen 100 millió köbméterrel szemben, 789 millió köbméteres termelést lehetne elérni.

Az Energiaügyi és az Agrárminisztériummal közösen a BME Zéró Karbon Központ (ZKK) a tavasszal mutatta be a Biogáz akcióterv első változatát, amely a Magyar Bioeconomy Fórumon online elérhető. Az újabb becslés azzal számol, hogy 2030-ra évi 600 millió köbméternyi biogáz előállítását lehet megcélozni. Ez az akkorra várt 9,5 milliárd köbméteres teljes itthoni gázfogyasztás 3,4 százalékát válthatja ki. (Bár mennyiségét tekintve a 600 millió köbméter a 9,5 milliárdnak a 6,3 százalékát teszi ki, a biogáz energiatartalma jellemzően alacsonyabb a földgázénál.) Ez a mennyiség hasznos energiatartalmát tekintve megfelel 2 gigawatt (GW) naperőművi kapacitás éves termelésének. Az utóbbi azért is fontos, mivel a biogáz kiegyensúlyozó áramtermelési kapacitást kínálhat az időjárásfüggő megújulók mellett. Az akciótervben is az szerepel, hogy az újabb biogázerőműveket célszerű naperőművek, valamint az azok számára rendelkezésre álló hálózati csatlakozási pontok közelébe telepíteni.