A koronavírus-fertőzésből felgyógyultak vérsavóját használnák terápiára magyar kutatók
A Nemzeti Népegészségügyi Központ laborvezetője szerint már meggyógyult embereket kell keresni, akiknek a vérsavójában sok vírusellenes anyag van.
A Nemzeti Népegészségügyi Központ laborvezetője szerint már meggyógyult embereket kell keresni, akiknek a vérsavójában sok vírusellenes anyag van.
Dékány Gyula valamivel több mint egy éve mesélt arról a küzdelemről, amelyet kollégáival a Parkinson- és az Alzheimer-kór elleni szer felfedezéséért különböző országokban folytatnak. A milliárdos üzlet megvalósulni látszik, a pénzügyi haszon azonban nem Magyarországé lesz.
Az említett időszakban a Föld népessége is megduplázódott.
A technológiai fejlődés számtalanszor felforgatta már az orvosi etikát, legyen szó lombikbébikről, génmanipulációról vagy klónozásról. A következő kihívás a mesterséges intelligencia betörése lehet a mindennapi gyógyításba.
A melegjogvédő szervezet emlékeztetett, hogy a szexuális orientáció befolyásolását több országban már be is tiltották.
A kutatók nyolc kisgyermeket gyógyítottak meg a súlyos veleszületett kombinált immundefektusból (SCID) a HIV-vírust megváltoztatásával.
Az amerikai Purdue Egyetem kutatói elindították a klinikai tesztjét annak a különleges nadrágnak, ami hőterápiával segíthet a betegeken.
11 milliárd forintot osztanak szét rendelőkre, szolgálati lakásokra, eszközökre.
A hagyományos tablettáknál jóval hatékonyabb, személyre szabható gyógyszereket fejlesztenek a Pécsi Tudományegyetem Gyógyszertudományi Karának és 3D Központjának kutatói, akik azt is eltervezték már, mely betegcsoport számára készítenek először "kézműves" gyógyszert. A pirulákat elsőként a klinikákon vetnék be, de később a patikákban is számunkra gyártott gyógyszereket kaphatunk.
Még mindig nagyon sok a betöltetlen háziorvosi praxis Magyarországon. Borsodban és Jász-Nagykun-Szolnok megyében hiányzik a legtöbb szakember az ellátásból. Közben tömegével hirdetik eladásra körzetüket a még praktizáló háziorvosok.
Amerikai kutatóknak sikerült kidolgozniuk egy módszert, amely bizonyos sejtek átprogramozása révén lehetővé teszi, hogy akár a nagyméretű nyílt sebekben is beinduljon a bőrképződés.
Kétévnyi tesztelés után úgy tűnik, a rutin retinaműtétek elvégzésére már sikerrel alkalmazhatók a Preceyes nevű rendszer robotkarjai, így a jövőben bonyolultabb szemműtéteket is elvégeznének vele.
Képalkotó eljárásokkal is sikerült kimutatni, mi játszódik le a testben placebo alkalmazása során. Ráadásul kiderült, hogy a hatóanyag nélküli szer akkor is hatásos lehet, ha a páciens tisztában van a készítmény semlegességével.
Az egyik legnagyobb amerikai befektetési bank, a Goldman Sachs nemrég kiadott jelentésében figyelmezteti a pénzembereket: óvatosan kell közelíteni biotechnológiához és génterápiához, mert ha túl hamar meggyógyulnak az emberek, nem lesz kit kezelni, így nem térül meg a befektetés.
Világszerte egyre több vállalat próbálja saját kezébe venni dolgozói gyógyítását, de idehaza a jogszabályi környezet nemigen segíti ezt.
A következő évtizedekben sok helyen kritikussá válhat az orvoshiány, ezért minden olyan technológiai megoldásra szükség lesz, ami terhet vesz le a szakemberek válláról. A lenyelhető robotok sokat segíthetnek a gyógyításban, az elmúlt években pedig sok ígéretes fejlesztés mutatkozott be.
A brit kutatócsapat azt állítja, most remény látszik a halálos kór megfékezésére.
Egy kis empátiával drámaian megnőhet az egészségügyi dolgozók elégedettsége a saját munkájukkal és a betegek esélye is a gyógyulásra. Az együttérző gyógyítás szószólójával, Robin Youngsonnal beszélgettünk a szavak és az érintések erejéről.
A genderorvoslás életeket menthet, de ez a tudományos felismerés csak lassan jut el a doktorokig.
A homeopátiában csak hinni lehet, mert másra nem jó – ezt több tudományos ajánlás is tisztázta már. Ezért is rejtély, hogy miért dőlnek be még mindig olyan sokan a homeopátiás ígéreteknek, hogy képesek egy folyton növekvő piacot eltartani. A szabályozás egyelőre nem segíti a tisztánlátást, pedig ki lehetne védeni az átverést.