Aggasztó adat: továbbra is kevesebbet vásárolunk a boltokban
Éves alapon 7,1 százalékkal, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene.
Éves alapon 7,1 százalékkal, az előző hónaphoz képest 0,5 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom volumene.
A nyers gyémánt ára csökkent idén, mert a vásárlók másra költenek – írja a CNN gazdasági rovata.
A jegybank elnöke szerint az MNB 2021 tavaszán a világon az elsők között ismerte fel az inflációs tendenciák megváltozását és hívta fel a figyelmet a tartósan magas infláció veszélyére.
A régiós üzemanyagpiacon a magyarországi árak a középmezőnyben vannak, de 30-40 forintos literenkénti különbség az országok árai között már az egyensúly megbomlásához és a benzinturizmus megindulásához vezethetne.
Az iparkamara elnöke azt mondja, az inflációs probléma megoldásához új megoldásokra és új vezetőségre van szükség a Magyar Nemzeti Bank élén.
A gazdaságfejlesztési miniszter arról beszélt a Világgazdaság konferenciáján, hogy egyszerre helyreállítható a növekedés és a fiskális egyensúly.
Rendesen elszámolta magát a kormány: 3,9 százalék helyett 5,2 lehet az idei hiány, mert nincs elég áfabevétel, ellenben drága az államadósság finanszírozása. A korábban várt 0,5 százaléknál is nagyobb lehet a gazdasági visszaesés, az éves átlagos infláció 18 százalék körül alakulhat, miközben egy felmérés szerint a magyarok majdnem fele nyomorog vagy a nyomor szélén áll. Ehhez képest nem a nyugdíja felét, csak a harmadát kapja meg kiegészítésként egy átlagos nyugdíjas. Kiderült viszont, hogy olyan nincs, hogy valami olcsó, a fast fashion legalábbis nem az, de azért egy albán tengerparti lakás még nagyon megérheti. Vonattal viszont jobb, ha nem próbálunk menni. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Ha kilépnek propagandistaszerepükből, képesek nyíltan beszélni az ország válságos gazdasági helyzetéről az illetékes miniszterek és a jegybank elnöke. Ám az is lelepleződik, hogy totálisan mást gondolnak a válságkezelésről. Kérdés, milyen lesz a folytatás.
Az árstop kifutásával a kormány felpörgette a multiellenes szólamokat, és talán van még, aki elhiszi, hogy a Karmelitából törik le az inflációt. Valószínűleg nem azok, akik boltba járnak.
0,5 százaléknál is nagyobb lehet a GDP-csökkenés idén, az éves átlagos infláció18 százalék körül alakulhat. A költségvetési hiány a betervezett 3,9 százalék helyett 4,7 százalék lehet.
Vége a jegybanki vészhelyzetnek, kivezetik az egy éve ideiglenesen működő, az árfolyamválság megakadályozása érdekében bevezetett eszközöket, megszűnik a kettős kamatrendszer. A következő hónapokban a 13 százalékos alapkamat csökkentése is terítékre kerül, de még sokáig maradnak a magas kamatok. Orbán Viktor az Országgyűlésben rombolta a jegybank hitelességét, minisztere, Nagy Márton pedig harcot hirdetett.
Az áremelkedések miatt Emmanuel Macron kormánya is lépéskényszerbe került.
2025-re tehet vissza az EU a hosszú távon célként kitűzött két százalékos inflációs értékhez, de nagyon komoly eredmény, hogy a tavaly októberi 10,6 százalékos drágulás mostanra már megfeleződött – jelentette ki az Európai Központi Bank elnöke.
Nagyon csúnya vége lett a legutóbbi benzinárstopnak, most viszont a gyenge forint és az orosz-szaúdi politika miatt újra annyira megdrágult a benzin, hogy a hatósági ár ötletével játszik a kormány. És jól láttuk: ez komoly népszerűséget hoz nekik, egészen addig a pontig, amikor már nem a totális káosz fenyeget.
A miniszterelnök szerint Magyarország politikailag elég stabil, gazdasága elég erős, hogy megvédje a nyugdíjakat.
Idén mínuszban, jövőre pedig a nem is oly régi reményekhez mérten feleakkora növekedéssel lehet csak számolni. A múlt heti Közgazdász-vándorgyűlés is kevés okot adott a megnyugvásra: látszott, hogy az igazi gond nem a számokkal van, a visszaeső növekedés és kieső támogatások mellett egyre hangosabban fúj egymásra a gazdasági kormányzat és a jegybank, ami több, távolabbra mutató kockázatot is jelent.
Minden afelé mutat, hogy a Fidesz a 2010-es években alkalmazott eszközökkel nem lesz képes kivezetni az országot a válságból, és fenntartható növekedési pályára állítani a gazdaságot. És nem látszik, hogy a párt kész és/vagy képes lenne végrehajtani egy átfogó reformot.
A gazdaságfejlesztési minisztert Egerben kérdezték, beszélt arról is, támogatná-e a bankadó emelését, amit egy nappal korábban a pénzügyminiszter vetett fel ugyanott.
Túl vagyunk a nehezén, de ez nagyon sokba került –- mondta Heiszler Gabriella, a Spar Magyarország elnök-ügyvezetője. Arról is beszélt: a beszállítók sokkal jobban növelték a profitjukat, mint a boltok.