szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Túl vagyunk a nehezén, de ez nagyon sokba került –- mondta Heiszler Gabriella, a Spar Magyarország elnök-ügyvezetője. Arról is beszélt: a beszállítók sokkal jobban növelték a profitjukat, mint a boltok.

Mi történt az elmúlt időszakban, amitől ennyire nagy lett az élelmiszer-infláció? Erről beszélt Heiszler Gabriella, a Spar Magyarország elnök-ügyvezetője a Közgazdász-vándorgyűlésen.

Azt mindenki maga megítélheti, mennyire tudták csökkenteni a hatósági árak az élelmiszer-inflációt, ami ekkor jó másfélszer akkora volt nálunk, mint bármelyik másik országban, ahol a Spar jelen van – mondta. Ott van aztán a különadó is:

A miniszter úr azt mondta, hogy januártól elkezdődik ennek az adónak a kivezetése, ez nálunk úgy kezdődik, hogy 4,1 helyett 4,5 százalékot fizethetünk januártól

– üzent a közvetlenül előtte felszólaló Nagy Mártonnak (aki nem várta meg Heiszler felszólalását). De a népegészségügyi termékadó is komoly terhet jelent a boltoknak.

Arról, hogy a kevés magyar árura panaszkodik a kormány, azt mondta: mióta árstop van, az összes eladott sertéshús 46 százaléka comb, „most mutasson valaki egy olyan sertést, aminek a 46 százaléka comb”.

De a boltok és a beszállítók profitja is elszakadt egymástól. „Ezért vagyok nagyon ideges, amikor jönnek a gonosz multik megfogalmazásai, hogy mindenről a kereskedő tehet” – ezzel mutatta be a számokat. Az elmúlt években a hat legnagyobb magyar kiskereskedelmi lánc nyeresége egyre kisebb lett, a 36 legnagyobb beszállítóé viszont növekedett.

A fogyasztó eközben természetesen a jobb ár-érték arányt és az olcsó termékeket keresi: "A vásárló nem hülye" – fogalmazott, és példát is hozott: a Sparnál az árbevétel 25 százalékáról 33 százalékra nőtt a saját márkás termékek eladási aránya, ami persze a cégnek jó, de a nagyobb élelmiszer-termelők számára rossz hír – tette hozzá. De kevesebbet is vásárolnak az emberek.

A nehezén mindenesetre túl vagyunk, de nagyon sokba került – zárta az előadását. 2024-re úgy terveznek a Sparnál, hogy átlagosan 7 százalékos élelmiszer-infláció lesz az országban, ám most sokat kell tenni azért, hogy a vásárlói bizalom helyreálljon. A rég eltávozott miniszternek (és a multiláncokat többször árspekulánsnak nevező miniszterelnöknek) pedig azt üzente: az árak alakulásában négyen vannak, a beszállítók, a döntéshozók, a fogyasztók és a kereskedők, nem lehet csak az utóbbit bírálni.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!