Kiszámoltuk, mennyivel nőhet az infláció a benzinárstop eltörlésével
Már eddig is az EU harmadik legmagasabbja volt a magyar infláció, a benzinárstop eltörlésével pedig megállíthatatlanul törünk az élre.
Már eddig is az EU harmadik legmagasabbja volt a magyar infláció, a benzinárstop eltörlésével pedig megállíthatatlanul törünk az élre.
A kilencvenes évek inflációja találkozik a hatvanas évek áruhiányával – idén hatodik alkalommal vásároltunk be karácsonyra.
Az összeomlás elkerülhetetlen, mert olyan hatalmas összegekről van szó, melyeket senki sem tud kezelni – írja közgazdász a Project Syndicate portálon.
Szerintük elszámolta magát a kormány, amikor 6,1 helyett csupán 4,5 százalékkal emelt novemberben.
A kistelepüléseken és az alacsonyabb végzettségűek családjaiban még ennyi pénz sem jut az ajándékozásra.
Ez egy háztartásnak 210 fontos – százezer forintos – pluszkiadást jelent.
Bajba kerülhetnek a pálinkafőzdék, ha nem szerezték be időben az üvegeket. A megszűnt ukrajnai import csak többszörös áron pótolható. A pálinkakészítéshez szükséges eszközök árai is az egekben, a klímaváltozás miatt egyre kevesebb gyümölcs terem idehaza.
Kiugró növekedés, az árak stabilizálódása és árcsökkenés is jellemezte a magyar boltokban a novembert – azt a hónapot, amikor újabb két termékkörre terjesztette ki a kormány az árstopot, mihelyst szembesült azzal, hogy éves szinten 40 százalékra nőtt az élelmiszer-infláció.
Az elszállt infláció és a kata kicsinálása mind hozzájárulnak a dráguláshoz.
New York és Szingapúr a világ legdrágább metropoliszai, de a szankciók miatt Moszkva is drágább lett. Stockholm és Luxemburg esett vissza a legtöbbet a rangsorban.
A gazdaságfejlesztési miniszter szerint a koronavírusjárvány alatt Magyarországon növekedtek az egyik legnagyobb mértékben a megtakarítások.
Lanyha növekedés, magas infláció – erre érdemes számítani 2023-ban is a CIB Bank elemzése szerint. Magyarországon az év első felében végig 20 százalék fölött lesz a drágulás, és lassabban térünk vissza az alacsony inflációhoz, mint az eurózóna vagy az USA. A forintárfolyam viszont visszatérhet 400 alá.
A magas infláció mindenkit érint, a romló kilátások miatt pedig egészen extrém helyzetekkel szembesülhetünk: Nyugat-Európában megnőtt az élelmiszerlopások száma, így már egyes alapvető élelmiszerekre is biztonsági címkéket helyeznek. A hvg.hu utánajárt annak, hogy itthon is ennyire rossz-e a helyzet?
A pénzügyminiszter azt írta, emelés várható már januárban.
Sorban állnak az emberek, hogy a 20 százalékos infláció idején 10 százaléknál valamivel jobb kamatú állampapírt vegyenek, miközben van olyan befektetés is, amire szó nélkül megadja az állam a 20 százalékos hozamot is. Elég magas összeghatárig ilyen a nyugdíjpénztári, nyugdíjbiztosítási és egészségpénztári befizetés, aminél még ilyenkor sem késő belehúzni az éves adójóváírás kihasználásáért.
Nagyot futott az interneten a grafikon, mennyire durván drágul a kenyér nálunk, és valóban sokkoló azzal szembesülni, hogy amíg nálunk 82,8 százalékos a kenyér egy éves áremelkedése, addig az EU második legnagyobb kenyérinflációja, a lett is csak 36,6 százalékos. Pedig a kenyér csak egy tétel a sok közül, amire rengeteg pénzt elkölthet egy átlagos magyar család – megnéztük néhány más példán is, hogy áll a mi inflációnk más európai országokéhoz képest.
Az euróval szembeni árfolyam 410-ről pillanatok alatt zuhant 414-re.
A jegybank felségterületén végrehajtott lépéssel a kormány a Nemzeti Bank stratégiai céljait rombolja: bevezetett még egy kamatstopot, ezúttal a banki nagybetétekre.A költségvetésnek ez jó lehet, ám egyéb következményeit nehéz megjósolni. A kormány a gazdaságpolitikájáért intőt kapott a Nemzetközi Valutaalaptól is.
Az MVM Csoport dolgozóit tömörítő szakszervezeti szövetség szerint visszás, hogy a nemzetgazdasági szempontból stratégiai jelentőségűnek minősített ágazat dolgozói még olyan bérrendezésben sem részesülhetnek, melyet a magyar gazdaság teljesítménye lehetővé tesz. Azt írják, készek „mindent megtenni” annak érdekében, hogy javaslataikat elfogadja az energiavállalatot tulajdonló állam.